Minskā izstāde par Raini un baltkrievu kultūru

Jankas Kupalas Valsts literatūras muzejā Minskā piektdien atklāj  izstādi „ES SĪKU MELDIŅU JUMS ATNESU: Rainis un baltkrievu kultūra", informēja Memoriālo muzeju apvienības pārstāve Sandra Zobena. Izstāde stāsta par latviešu dzejnieku, kultūras darbinieku un politiķi Raini (1865–1929) un viņa saistību ar baltkrievu kultūru.

Rainis ir viens no ievērojamākajiem latviešu literātiem, kuram ir paliekoša nozīme kā savas tautas kulturālās un nacionālās identitātes veidotājam Latvijas neatkarības izcīņas laikmetā 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā. Viņa dzeja aizsāk jaunu posmu latviešu lirikā, viņa simboliski romantiskās drāmas, kas sakņojas folkloras un vēstures vielā, tēlo tautas dzīvi filozofiskās dimensijās, bet tulkojumi veido veselu pasaules klasikas bibliotēku. Līdzīgu vietu baltkrievu literatūrā un kultūrā ieņem Janka Kupala. Izstādē tiek atspoguļotas abu dzejnieku tikšanās un radniecīgās līnijas daiļradē.

„Es sīku meldiņu jums atnesu..." saka Rainis lugas „Pūt, vējiņi!" prologā. Šī luga, kuras darbība notiek pie Daugavas, ir īpaši tuva tautām, kas dzīvo šīs upes krastos. Arī Raiņa dramatiskā poēma „Daugava" saistās ar abu mūsu tautu likteņupi. Šo darbu krievu valodā tulkojusi dzejniece Ludmila Azarova. Daugavas tēls vijas cauri šai izstādei kā latviešu un baltkrievu tautas vienojoša stīga gan pagātnē, gan tagadnē.

Izstādi veidoja Memoriālo muzeju apvienības Raiņa un Aspazijas muzejs. Izstādes autores – Astrīda Cīrule un Rita Meinerte, kuras piedalīsies arī izstādes atklāšanā, mākslinieks – Ints Sedlenieks.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Minskas muzeja kolēģiem.

Šis pasākums ir starptautiskā izstāžu projekta „Jānis Rainis un Janka Kupala" sastāvdaļa.

Izstādē eksponēti Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma materiāli: mākslas darbi, piemiņas lietas, grāmatas un R. Borharda, A. Gerševica, O. Langes, J. Golvera, J. Rieksta, V. Rīdzenieka, O. Mētras, M. Poļakova, M. Lapiņa un A. Balkoni fotoattēli.

Latvijas un Baltkrievijas Jankas Kupalas Valsts Literatūras muzeja sadarbība aizsākusies 2012. gadā. MMA direktore Rita Meinerte 2012. gada jūlijā bija uzaicināta un piedalījās baltkrievu dzejnieka Jankas Kupalas 130. jubilejas pasākumos, sniedza intervijas Baltkrievijas radio par Raiņa un Kupalas tikšanos 1926. gadā Minskā un Jankas Kupalas viesošanos Latvijā 1941. gada jūnijā. Vizītes ietvaros tika parakstīta vienošanās ar Jankas Kupalas Valsts Literatūras muzeju par sadarbību pētniecisku un komunikācijas projektu īstenošanā.

2013. gada septembrī Raiņa un Aspazijas vasarnīcā tika atklāta Jankas Kupalas Valsts Literatūras muzeja izveidotā izstāde „Sirdī savā ieskaties...", kurā tika atspoguļotas baltkrievu dzejnieka Jankas Kupalas dzīves un daiļrades lappuses, saistība ar Latviju un Raini.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Literatūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt