Latviski izdots lietuviešu autores Sabaļauskaites vēsturiskais romāns «Pētera imperatore»

Latviešu valodā izdots mākslas vēstures zinātņu doktores, rakstnieces Kristinas Sabaļauskaites jaunākais vēsturiskais romāns “Pētera imperatore”, informēja apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāvji. Grāmatu no lietuviešu valodas tulkojusi Dace Meiere.

“Pētera imperatore” ir pirmā diloģijas grāmata. Tā ir balstīta uz vispusīgiem un izsmeļošiem laikmeta pētījumiem, autentiskiem avotiem, vēsturisko personu vēstulēm, kas saglabājušās līdz mūsdienām, un atklāj mentalitāšu kulturoloģisko vēsturi. Izdevniecībā arī atzīmē: “Vienlaikus tas ir aizraujošs, satriecoši interesants, mežonīgs un neapvaldīts, skarbi atklāts vēstījums par izcilu sievieti divu pasauļu sadursmes krustpunktā.”

Krievijas imperatori Katrīnu I –  Pētera I sievu un bērnu māti –, kas dzimusi kā Marta Skovroņska, lasītāji grāmatā sastop mūža beidzamās dienas rītā. Viņa guļ nemierīgā miegā un it kā vēlreiz izdzīvo savu vētraino un trauksmaino dzīvi, kuru Voltērs raksturojis kā “visneticamāko stāstu par XVIII gadsimta Pelnrušķītes augšupceļu.” Grāmatas pieteikumā par tās varoni teikts: “Piecu gadu vecumā kļuvusi par bāreni, jaunībā pieredzējusi kalpones, veļasmazgātājas, karagūsteknes un seksa verdzenes likteni.

Sieviete, kuras dzīslās plūst rietumnieku asinis – pretstatā pārējā Krievijas galma austrumnieciski kaismīgi plosīgajām, tām, kuru īpašnieki visu laiku balansē uz pašiznīcināšanās un iznīcības robežas.

Viņa vēro un vērtē, kā pārmaiņas, kuras milzīgajā impērijā kāro ieviest rietumnieciski orientētais cars Pēteris I, uzņem galmā, kas notiek ar vienkāršo tautu un kā uz Krievijas galmu lūkojas Rietumeiropas valstis.”

Kristinas Sabaļauskaites tetraloģija “Silva rerum” izpelnījās lielu ārvalstu lasītāju uzmanību, atkārtotus izdevumus un kritiķu atzinību, un Latvijā 2014. gadā “Silva rerum” iekļuva latviešu lasītāju visu laiku mīļāko grāmatu simtniekā. Lietuvā “Silva rerum” cikla romāni izpelnījās šādus apbalvojumus: Jurgas Ivanauskaites prēmija (2008), Gada grāmata (2009, 2011), Ļuda Dovidēna prēmija (2015). Autore 2011. gadā tika apbalvota ar Sv. Kristapa statueti par Viļņas atspoguļojumu literatūrā. Lietuvas lasītāji 2018. gadā, izraudzīdamies 100 simtgades grāmatas, “Silva rerum” atvēlēja trešo vietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt