Par atbalsta lielumu Liepājas teātrim dome lems tikai pēc vienošanās ar valsti

Lai arī iepriekš izskanējis, ka 20. augustā Liepājas dome lems par atbalstu Liepājas teātrim, šis jautājums atlikts, līdz tiks panākta vienošanās par atbalstu no valsts, aģentūru LETA informēja Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks kultūras un sporta jautājumos Atis Deksnis (Latvijas Reģionu apvienība (LRA)).

Pēc viņa teiktā, joprojām turpinās sarunas ar Kultūras ministriju (KM) un, līdzko būs panākta savstarpējā vienošanās par valsts atbalsta lielumu, arī pašvaldība varēs lemt par nepieciešamā papildu finansējuma piešķiršanu Liepājas teātrim. Tikmēr teātris plāno jauno sezonu.

Deksnis pauda, ka iesaistītās puses turpina racionālu dialogu, lai rastu visiem atbilstošu risinājumu.

"Liepājas teātris ir neatņemama Liepājas vērtība, kas rada nenovērtējamu pienesumu visai Latvijas kultūras telpai, tādēļ ir īpaši svarīgi rast ilgtermiņa risinājumu un lēmumus pieņemt izsvērti un pārdomāti," uzsvēra vicemērs.

Kultūras ministrija, komentējot Liepājas domes pausto, norādīja, ka iepriekšējās sarunās ar Liepājas teātri un domi puses savstarpēji ir vienojušās, ka Liepājas teātris, lai pretendētu valsts finansiālajam atbalstam, iesniegs projektu pieteikumus Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammā "Nākotnes kultūras piedāvājums". Konkursa kārtībā tajā pieejami valsts budžeta līdzekļi, kas paredzēti Covid-19 seku likvidēšanai, un projektu iesniegšanas termiņš ir 28. augusts.

Ministrija uzsvēra, ka Covid-19 krīzes radīto negatīvo seku mazināšanai kultūras nozarē KM panākusi papildu finansējuma piešķīrumu VKKF, ar kura starpniecību tiks īstenotas vairākas jaunas mērķprogrammas jaunu kultūras vērtību radīšanai. Jaunajās mērķprogrammās projektus var pieteikt gan valsts, gan pašvaldību kultūras institūcijas, kā arī uzņēmēji un nevalstiskās organizācijas.

Iepriekš Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (LRA) intervijā "Rietumu Radio" sacīja, ka 20. augustā Liepājas dome lems par finansējuma piešķiršanu Liepājas teātrim Covid-19 izraisītās krīzes seku likvidēšanai. Viņš uzsvēra, ka pašvaldībā "nevienā brīdī" neesot pieļauta situācija, ka Liepājas teātris varētu nebūt. Jautājums bijis tikai par to, lai valsts skatās uz visiem Latvijas teātriem līdzīgi, un, ja palīdz vienam teātrim, jāpalīdz arī otram.

Kā ziņots, iepriekš notikušajās sarunās, kurās piedalījās kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK), Vilnītis, KM valsts sekretāre Dace Vilsone un Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins, panākta vienošanās, ka Liepājas teātrim, finansējums varētu tikt gūts gan no Liepājas pašvaldības, gan Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF).

"Rezultāts nav tāds, lai es teiktu, ka mēs esam par 100% sasnieguši to, ko vēlējāmies, taču smagākais jautājums, ka visiem astoņiem Latvijas profesionālajiem teātriem jābūt uz vieniem nosacījumiem, sāk risināties," sacīja Vilnītis.

Viņš arī atklāja, ka kultūras ministram Puntulim "ļoti rūp kultūras attīstība reģionos, taču ir ļoti svarīgi, kā to redz ierēdniecība".

"KM ir politiskā nostādne, un tas ir ministrs, un šeit ir redzama pretimnākšana un vēlēšanās risināt, bet tad ir tehniskā daļa, kas jāņem vērā un kas visbiežāk ir stiprākā," sacīja Vilnītis, norādot uz KM valsts sekretāri Daci Vilsoni, kura it kā norādot uz likumā ierakstītajiem "spēles nosacījumiem", tomēr realitātē esot vērojama ļoti atšķirīga pieeja.

"Finanšu ministrijā redzējām sarakstu par valsts atbalstu profesionālajiem teātriem un mūzikas kolektīviem, un te bija interesanti redzēt, ka, piemēram, Liepājas Simfoniskajam orķestrim kompensēti 18 000 eiro, kamēr divi Rīgas teātri saņēmuši ap vienu miljonu eiro," sacīja Vilnītis.

Politiķis arī norādīja uz to, ka, viņaprāt, Valmieras un Daugavpils teātri saņēmuši relatīvi mazu kompensāciju, salīdzinot ar Rīgas teātriem.

"Skaidrs, ka visu nosaka attiecības," secinājis Vilnītis.

Vaicāts, vai viņam radies iespaids, ka valsts budžeta nauda tiek izmantota, balstoties uz savstarpējām attiecībām, Liepājas domes priekšsēdētājs atbildēja: "Negribētos tā domāt, bet no malas tā izskatās."

Sarunās ar KM Liepājas domei un teātrim atkārtoti norādīts, ka valsts tiešā veidā pašvaldībai piederošajam teātrim palīdzēt nevar, taču pastarpināti finansējumu varētu gūt ar VKKF projektu konkursu starpniecību, sacīja Vilnītis, piebilstot, ka Liepājas teātris varētu virzīt astoņus projektus, kur katram no šiem projektiem maksimālais iespējamais finansējums būtu līdz 30 000 eiro.

"Tas noteikti palīdzētu, taču uzreiz jāsaprot, ka arī šeit ir komisija, kas vērtēs," sacīja Vilnītis.

Projektu vērtēšana notiks septembrī, līdz ar to rudenī finansējums jau būtu pieejams.

KONTEKSTS:

Jūlijā Liepājas teātra direktors paziņoja – ja valsts finansiāli neatbalstīs teātri, kas juridiski skaitās pašvaldības kapitālsabiedrība, tāpat kā visus pārējos lielos valsts teātrus, Liepājas teātrim var nākties oktobrī pārtraukt darbību.

Augusta sākumā panākts kompromiss, Covid-19 pandēmijas dēļ krīzē nonākušo Liepājas teātri varētu atbalstīt gan ar Valsts kultūrkapitāla fonda, gan pašvaldības līdzekļiem.

Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai un ekonomikas atlabšanai investīcijām kultūrā tika lemts piešķirt 32 miljonus eiro: 10,6 miljonus eiro Covid-19 pandēmijas radīto seku mazināšanai valsts kultūras iestādēs un radošo personu atbalstam; 10,4 miljonus eiro modernizācijas pasākumiem kultūras nozarē – valsts pasūtījumiem jaunu kultūras vērtību radīšanā, kā arī 11 miljonus eiro kultūras infrastruktūrai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt