Novembra sākumā norisināsies simpozijs «Žanim Lipkem – 120»

No 2. līdz 8. novembrim, atzīmējot Latvijā zināmākā cilvēku glābēja Žaņa Lipkes 120. dzimšanas dienu, norisināsies simpozijs ar plašu programmu. Nedēļas laikā Žaņa Lipkes memoriālā tiks prezentēta grāmata “Lipke’s List” (“Lipkes saraksts”), atklāta Diānas Dimzas-Dimmas izstāde “Mājvieta”, kā arī prezentēta virtuālās realitātes pieredze “Lipkes bunkurs” – pirmais šāda veida projekts Latvijas muzejos, informēja organizatori.

Simpozija programmā norisināsies starptautiska konference “Pilsoniskā drosme demokrātiskai nākotnei” sadarbībā ar Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūtu. Nedēļas nogalē notiks Jāņa Znotiņa režijā tapušās izrādes bērniem un vecākiem “Puika ar suni” seansi. Šie un citi notikumi ir bez maksas.

Simpozija mērķis ir Žaņa Lipkes 120. jubilejas gadā pievērst sabiedrības uzmanību pilsoniskās drosmes un līdzdalības tēmai, kā arī iezīmēt Žaņa Lipkes memoriāla izglītības centra “Drosmes māja” izveides plānus. Godinot Latvijas vēsturē nozīmīgas personības, pasākumu programma norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

Grāmatas “Cilvēkglābējs Žanis Lipke” ievadā memoriāla dibinātājs Māris Gailis raksta: “Latviešu sabiedrībā Žaņa Lipkes vārds it kā zināms, taču nav bieži minēts. Domāju, ka izceļot Lipkes fenomenālo darbību un citu glābēju stāstus, varētu mēģināt parādīt medaļas otru pusi – to, ka starp latviešiem, kā jebkurā tautā, ir bijuši ne tikai nelieši, bet arī svētie. Tādējādi Lipkes muzejs kļuva arī par latviešu lietu – Žanis Lipke bija latvietis, kura stāsts jāizstāsta mums pašiem.”

Uz visiem simpozija notikumiem ir iepriekš jāreģistrējas, rakstot e-pastu uz [email protected] vai zvanot pa tālruni (+371 6 720 25 39). Vietu skaits ir ierobežots.  

Žanis Lipke

Simpozija programma

Pirmdiena, 2. novembris

Simpozija atklāšana ar grāmatas “Lipke’s List” atvēršanu un lasījumiem

2018. gadā iznākušās grāmatas “Cilvēkglābējs Žanis Lipke” tulkojums “Lipke’s List” pirmo reizi angliski lasošai auditorijai piedāvā rakstu un atmiņu apkopojumu par Žaņa un Johannas Lipkes izvērsto ebreju glābšanas darbu nacistu okupācijas gados Latvijā.

Norises vieta: Žaņa Lipkes memoriāls, Mazais Balasta dambis 9.

Otrdiena, 3. novembris

Diānas Dimzas-Dimmas izstādes “Mājvieta” atklāšana

Izstāde veidota, atsaucoties un mazāk zināmajiem, bet precīzi dokumentētajiem cilvēkglābšanas pieredzes stāstiem 2. pasaules kara laikā un ikdienas māju pieredzi šodienas Latvijas ikdienā.

Māksliniece sasaista māju zaudējumu, cilvēka nespēju atrast mājvietu ne vien ar kara vēsturi, bēgļu gaitām, ebreju bērnu glābšanas mēģinājumiem, bet arī ar aktuālo pieredzi, kad daļa sabiedrības turpina dzīvot šaurās telpās, daudzdzīvokļu namos. Īpaši pandēmijas laikā, kad katrs centās atrast vietu, kurai jūt piederību, var būt netraucēts, bet citus vajāja vientulība un nemiers, mājvietas un patvēruma tēma ieguva jaunu aktualitāti. “Skaudri iezīmējās atšķirīgā dzīves telpas pieredze – vieniem lauku mājas, iespēja pamest blīvi apdzīvot pilsētu; citiem – ikdienas pieredze, dzīvoklī cieši trinoties vienam ap otru, bezdarbs. Neviens no šiem pagaidu stāvokļiem, protams, nav salīdzināms ar gadiem ilgām bailēm tikt atklātam un pamanītam. Tie, kuri slēpni pameta pārāk ātri, savu izdzīvošanas hroniku nespēja dokumentēt. Izdzīvo tas, kurš māk sēdēt nekustīgi, bet kura prātu aizpilda domu pasaule,” skaidrots izstādes pieteikumā.

Norises vieta: Žaņa Lipkes memoriāls, Mazais Balasta dambis 9.

Trešdiena, 4. novembris

Jauno mediju mākslinieku (Ieva Vīksne, Līga Vēliņa, Kaspars Lēvalds, Lauris Taube) radītā “Lipkes bunkura” virtuālās realitātes pieredzes atklāšana.

Pēc Žaņa un Johannas Lipkes jaunākā dēla Zigfrīda Lipkes – Ziga – skiču burtnīcā atrastās vienīgās pagrīdes telpas skices memoriālā ir apskatāma bunkura fiziskā rekonstrukcija, kurā var ielūkoties tikai no augšas. Ar mērķi rast spilgtāku pieredzi un dziļāku izpratni, sadarbībā ar jauno mediju mākslinieku grupu tapusi “Lipkes bunkura” virtuālās realitātes versija. 3D virtuālās realitātes brilles ar vizualizāciju, skaņas un gaismu palīdzību ļaus piedalīties interaktīvā stāstā – nokļūt slēptuves šaurajā pagrīdes telpā zem Lipkes ģimenes malkas šķūņa Ķīpsalā, uzzināt par dramatisko notikumu vēsturisko fonu un ielūkoties Žaņa un Johannas Lipkes izvērstajā vajāto cilvēku glābšanas pagrīdes darbībā. “Lipkes bunkurs” ir pirmais šāda mēroga virtuālās realitātes pieredzes projekts muzejā Latvijā.

Norises vieta: Žaņa Lipkes memoriāls, Mazais Balasta dambis 9.

Žaņa Lipkes memoriāls

Ceturtdiena, 5. novembris

Latvijas Universitātes un Žaņa Lipkes memoriāla konference “Pilsoniskā drosme demokrātiskai nākotnei – Žanim Lipkem 120”.

Sadarbībā ar Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta lietišķo pētniecības projektu “MemoTours” “Sarežģītais vēsturiskais mantojums Latvijā: holokausta tūrisma vietas starp piemiņas kultūru, mūsdienu tūrisma pieprasījumu un piedāvājumu”, konference pievērsīsies praktiskiem un teorētiskiem holokausta memoriālās kultūras jautājumiem Latvijā. Īpaša uzmanība konferencē tiks pievērsta Žaņa Lipkes memoriāla sociālekonomiskās ietekmes izvērtējumam tā pirmajā darbības desmitgadē un ļaus iesaistīties diskusijā par pilsoniskās izglītības un sabiedrības integrācijas tēmām, saistībā ar memoriāla iecerētā izglītības centra “Drosmes māja” izveidi.

Norises vieta: Latvijas Universitātes un ''Microsoft'' Inovāciju centrs, Kalpaka bulvāris 4. Konferencei būs iespējams sekot līdzi arī tiešraidē.

Piektdiena, 6. novembris

Jauniešu videofilmu skate “Ko man nozīmē drosme?”, filmas “The Last Laugh” demonstrēšana, sarunas par drosmi, humoru un sensitīvām tēmām.

Priekšstats par to, kas ir pilsoniski aktīva pozīcija – kas ir drosme, sabiedrībā nemitīgi mainās. Ar skatu uz Žaņa Lipkes memoriāla izglītības centra “Drosmes māja” izveides ieceri, savu aktuālo versiju par drosmi īsu videofilmu formātā piedāvās jaunieši. Vakara turpinājumā klātienē un tiešsaistē norisināsies sarunas par drosmi un humoru ar sabiedriski aktīvu cilvēku dalību.

Norises vieta: Žaņa Lipkes memoriāls, Mazais Balasta dambis 9.

Sestdiena, svētdiena, 7.–8. novembris

Sietspiedes darbnīcas ar Diānu Dimzu-Dimmu, virtuālās realitātes pieredze jauno mediju mākslinieku pavadībā, Jāņa Znotiņa režijā tapušo “Istabas teātra” izrādes bērniem un vecākiem “Puika ar suni” seansi.

Pēc Ineses Zanderes grāmatas bērniem “Puika ar suni” motīviem tapusī izrāde būs piedzīvojumu stāsts par varonīgu puiku, kurš kopā ar savu ģimeni un suni paveica brīnumu, izglābjot daudzu cilvēku dzīvības. Izrāde paredzēta bērniem no 6+ vecuma.

Režisors: Jānis Znotiņš
Dramaturģe: Ance Muižniece
Mākslinieks: Renis Suhanovs
Aktieris: Emīls Krūmiņš

Norises vieta: Žaņa Lipkes memoriāls, Mazais Balasta dambis 9.

Žaņa Lipkes memoriāls

Simpozijs “Žanim Lipkem – 120” tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” atbalstu.

Izrādes “Puika ar suni” bezmaksas seansus sponsorē Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecība Rīgā. Izrāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “”Latvijas skolas soma” satura radīšana” un izdevniecības “Liels un mazs” atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt