FOTO: Cēsīs tapusi audiovizuāla performance – lūgšana par mirušajiem «Klusums krīt»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

12. augustā, Cēsu mākslas festivāla izskaņā, pirmizrādi piedzīvos audiovizuāla performance ar virtuālu kori "Klusums krīt", informēja organizatori.

""Klusums krīt" ir izrāde, kuru katrs skatītājs pieredzēs kā personīgu sarunu par cilvēcību un līdzcietību. Saruna aizvedīs skatītāju līdz skaņdarbam mežā un atgādinās, ka mīlestība nekad nebeidzas," norādīts darba aprakstā.

Tā būs lūgšana par mirušajiem ar mūzikas un valodas klātbūtni un noritēs mežā, kurā nacistiskās okupācijas laikā 1941. gada augustā tika nogalināti apmēram 200 Cēsu ebreji. 2022. gada 12., 13. un 14. augustā 200 skatītāji katrā performancē būs aicināti pieminēt mirušos ebrejus, dodoties ceļā ar autobusu no Cēsu pilsētas Rožu laukuma uz netālu esošo mežu. Performance notiek latviešu un angļu valodās.

Performances idejas autori un režisori ir mākslinieki Krista Dzudzilo un Reinis Dzudzilo, komponists – Krists Auznieks, kuratore Elīna Kalniņa, dzejniece Merita Maloja, izpildītāji – jauniešu koris "Kamēr..." (diriģenti Aivis Greters un Kārlis Patriks Stepe), balss Marija Linarte un Lelde Beņķe. Performancē piedalīsies brīvprātīgie cēsnieki.

Krista un Reinis Dzudzilo ieskicēja performances ideju: "Vai mirušajam var atgriezt balsi? Vai klusumu var pāršķelt? Cilvēks aizņem vietu telpā, un viņa vai viņas balss pārņem klusumu. Pazūdot cilvēkam, klusums pārņem telpu. Mežs ir kluss. Daba ir piedodoša un nežēlīga savā mūžībā, tā uzņem visu, pieļauj visu, tā turpina būt skaista arī tad, kad šķietami viss skaistais ir zudis. Pasaule beidz eksistēt, un vienlaicīgi tā turpina būt."

Performancē pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Krista Auznieka jaundarbs jauniešu kora "Kamēr..." balsīm. Klausītājiem tas atklāsies ierakstā, kas veikts Latvijas Radio studijā. Krists Auznieks atklāja: "Katra balss sevi noliedz, atturas, bet caur to kļūst par kāda cita balsi. Vārdi ivritā un jidišā atklājas pamazām, lūdzot klausītāju apstāties. Kad arī klausītājs ir pieņēmis atteikšanās vērtību, jaunās balsis māca, ka "štarbm" nozīmē nomirt un "lebn" – dzīvot, bet atcerēties ir grūti, mēs to vēl nesaprotam, varbūt nojaušam, varbūt tikai ar lielu pacietību sākam saklausīt."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti