Kultūras ziņas

Skan Bahs, Bahs skan

Kultūras ziņas

Valmierā atklās jaunus «Mākslas soliņus»

Filmu «Četri balti krekli» rādīs Kannās

Rolanda Kalniņa filma iekļauta elitārā klasikas programmā Kannu kinofestivālā

Līdzās tādām pasaules kinorežijas zvaigznēm kā Ingmars Bergmans, Alfrēds Hičkoks un Stenlijs Kubriks Kannu starptautiskā kinofestivāla klasikas programmā iekļauta arī latviešu režisora Rolanda Kalniņa filma.

Francijā, Kannās, 8. maijā sākas Kannu starptautiskais festivāls, un šogad Latvijas dalībai šajā kinopasaules centrālajā notikumā ir sensacionāla pieskaņa – oficiālajā programmā “Cannes Classics / Kannu klasika” iekļauta Rolanda Kalniņa spēlfilma “Četri balti krekli” (''Elpojiet dziļi''  (1967)), restaurētā versija, informēja Nacionālā kino centra (NKC) filmu nozares informācijas speciāliste Kristīne Matīsa.

Klasisko filmu izlase veltīta pasaules kinovēstures mantojuma cildināšanai un novērtēšanai, demonstrējot īpašu meistardarbu restaurētās kopijas. 2018. gada programmas “Cannes Classics” centrālais notikums ir 50 gadu jubilejas svinības Stenlija Kubrika leģendārajai filmai “2001: Kosmiskā odiseja” (1968), programmā arī Ingmara Bergmana filmas, Vitorio de Sikas “Velosipēdu zagļi” (1948), Alfrēda Hičkoka “Vertigo” (1958) un citas kinoklasikas pērles.

Filmas "Četri balti krekli" iekļaušana šajā izlasē nozīmē, ka Rolanda Kalniņa un viņa radošās grupas darbs ir iederīgs kinopasaules visaugstākajā sabiedrībā.

Kannu starptautiskais festivāls ir viens no centrālajiem notikumiem pasaules kinodzīvē, šogad tas notiek no 8. maija līdz 19. maijam. Oficiāli atlasīta sadaļa “Cannes Classics” Kannu kinofestivāla programmā ir jau 15 gadus, un festivāla rīkotāji uzsver, ka viens no aspektiem Kannu kinofestivāla misijā ir – veidot mūsdienu auditorijas attiecības ar “pasaules kino atmiņu”. Pilna "Cannes Classics" programma pieejama festivāla mājaslapā.

Nacionālā Kino centra vadītāja, kinozinātniece Dita Rietuma komentē: “Rolanda Kalniņa filma “Četri balti krekli” ir darbs, kas sava novatorisma, ironijas un nonkonformisma dēļ nebija pieņemams padomju cenzūrai, savukārt kino teorētiķus fascinē šīs filmas gara radniecība ar 20. gadsimta 60. gadu avangardiskākajām pasaules kino tendencēm – jauno vilni, kas uzplauka Francijā, bet rezonēja arī  aiz dzelzs priekškara – Austrumeiropā.

Savā ziņā Rolanda Kalniņa filmas iekļaušana pasaules nozīmīgākā kinofestivāla klasikas programmā apliecina, ka Latvijas jaunais vilnis ir akceptēts arī pasaulē.

Nacionālā kino centra pieteiktie “Četri balti krekli” ir izturējuši pamatīgu atlasi un konkurenci, nostājoties līdzās pasaules kinomākslas šedevriem.”

“Četri balti krekli” (1967) ir viena no pazīstamākajām Rolanda Kalniņa spēlfilmām ar ļoti sarežģītu likteni – uzņemta 1967. gadā, tā perfekti iederas tālaika kinopasaulē valdošajās modernisma tendencēs, taču savas brīvdomības, jauneklīgās enerģijas un dzēlīgās ironijas dēļ Latvijā pilnvērtīgu ekrāna dzīvi uzsāka tikai 20 gadus pēc tās uzņemšanas, bet līdz tam tika nolikta plauktā un izslēgta no Latvijas kino procesiem.

Varam uzskatīt, ka beidzot taisnība ir triumfējusi – 51 gadu pēc filmas “Četri balti krekli” uzņemšanas, režisora Rolanda Kalniņa 96 gadu jubilejas dienās, filma nonāk visas kinopasaules uzmanības centrā.

Uz Kannām dosies arī pats režisors. Viņš gan raizējas, kā skatītāji uztvers šo filmu, ņemot vērā, ka darbības vide viņiem nav pazīstama.

Rietuma savukārt norāda: "Šī filma ir iekļuvusi izlasē, kurā nekad mūžā nav bijusi neviena Latvijas filma, neviena Baltijas filma. Tas ir absolūti neticams, sensacionāls fakts, ka starptautiski ir pamanīta Latvijas kino vēsture. Šo  filmu varējām pieteikt tikai tāpēc, ka tā ir digitalizēta un restaurēta - nav iespējams būt Kannu kinofestivālā, ja Kannu festivāls pats tevi neizvēlas. Tur nelīdzēs nauda vai projekti, vai reprezentācijas."

Filmas scenārijs veidots pēc Gunāra Priedes lugas “Trīspadsmitā”, režisors Rolands Kalniņš,  operators Miks Zvirbulis, mākslinieks Uldis Pauzers, kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa, montāžas režisore Zigrīda Geistarte, otrais režisors Varis Brasla, komponists Imants Kalniņš, dziesmu vārdu autors Māris Čaklais, lomās – Uldis Pūcītis, Līga Liepiņa, Dina Kuple, Pauls Butkēvičs, Arnolds Liniņš un citi. Filma restaurēta Latvijas studijā “Lokomotīve”.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt