Rīgā notiks starptautisks simpozijs par fotogrāfiju «Galamērķis nav vieta»

12. septembrī pulksten 12.00 “Rīgas mākslas telpā” notiks starptautisks ''Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020'' simpozijs “Galamērķis nav vieta”, informēja organizatori. Tas pulcēs sešus Eiropas pētniekus, kuri runās par fotogrāfiju, tās teoriju un patiesīgumu.

Simpozija dalībnieku vidū ir Ulrika Ferma (Ulrika Ferm, Somija), Mari Līsa Medisone (Mari-Liis Madisson, Igaunija), Adams Mazurs (Adam Mazur, Polija), Marko de Mutīss (Marco de Mutiis, Šveice), Nēme Lops (Neeme Lopp, Igaunija) un Baiba Tetere (Latvija). Simpozija kurators – mākslas kritiķis un vēsturnieks Indreks Grigors (Indrek Grigor, Igaunija).

2012. gadā Džeimss Elkinss (James Elkins) izdeva grāmatu ar nosaukumu “What Photography Is” (“Kas ir fotogrāfija”). Kā viņš pats apgalvo, tā “sarakstīta vispirmām kārtām pret Rolāna Barta grāmatu. Man rūpēja tas, ka trīsdesmit gadus pēc grāmatas iznākšanas “Camera Lucida” ir aizvien vēl visnozīmīgākais (visbiežāk citētais) darbs fotogrāfijas teorijā.”

Kā uzskata simpozija kurators Indreks Grigors – 2020. gadā, kad pagājuši četrdesmit gadi kopš Barta mazās grāmatiņas iznākšanas, nekas īpaši nav mainījies.

Tāpēc Rīgas Fotogrāfijas biennālei būtībā nav citas izvēles, kā veltīt simpoziju “Camera Lucida” gadadienai.

Viens no simpozija dalībniekiem – igauņu pētnieks Nēme Lops, paša vārdiem runājot, atzīst, ka viņam ir bijusi “ilgtermiņa mīlas dēka ar Rolānu Bartu (Roland Barthes), un ka tai beigas vēl nav redzamas.” Nesen beidzis darbu pie plaša raksta par “Camera Lucida” (“Camera lucida. Piezīme par fotogrāfiju”), “viņš ir vairāk nekā kompetents, lai sniegtu izcilu pārskatu par šo mazo grāmatiņu,” norāda simpozija rīkotāji.

Poļu kritiķis un kurators Adams Mazurs raugās uz Barta atstāto mantojumu kā uz neizbēgamu studiju programmas sastāvdaļu, kas viņam jāpasniedz universitātē, vienlaikus apzinoties, ka grāmatā paustie koncepti neatbilst tam, kā mūsdienu studenti uztver fotogrāfiju.

Latviete Baiba Tetere ir fotogrāfijas pētniece, kas vada pētniecības projektu par fotogrāfiskām kolekcijām galerijās, bibliotēkās, arhīvos un muzejos (GLAM – no angļu galleries, libraries, archives and museums). Viņas akadēmiski un teorētiski bāzētā pieeja sader ar mākslinieces Ulrikas Fermas radošo darbību, jo viņai bijusi iespēja strādāt vairākos arhīvos kā māksliniecei un pētīt veidus, kā nevis individuāls attēls, bet gan attēlu kolekcija, kurā atkārtojas vai tiek ignorēti noteikti motīvi, atklāj arhīva “dziļo viltus” dabu.

“Viltus ziņu” industrija un tās “alternatīvie fakti” ir Tartu Universitātes semiotiķes Mari Līsas Medisones pētniecības tēma. Viņas pētījumi par sazvērestības teorijām, kuru daudzums un izplatība pašreiz ir sasniegusi augstu līmeni, ir plaši publicēti.

Šo pētnieku virkni noslēdz Marko de Mutīss, “Fotomuseum Winterthur” digitālo eksponātu kurators, kurš, aizsākot daudzas pētniecības iniciatīvas, labi pārzina fotogrāfijas pašreizējo stāvokli. Kādā no referātiem viņš izteicis interesantu piezīmi, ka līdz ar spēļu fotogrāfiju digitālā fotogrāfija nonākusi līdz savam loģiskajam galapunktam – tie ir digitāli attēli, kas uzņemti ar digitālu kameru, un pasaule, kas tajos atspoguļota, arī ir digitāla.

Simpoziju organizē: Rīgas Fotogrāfijas biennāle sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāli “Rīgas mākslas telpa”, Adama Mickeviča Institūtu (Polija), Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā, “Goethe-Institut Riga”, Šveices Konfederācijas vēstniecību, Somijas vēstniecību, Igaunijas Republikas vēstniecību.

Simpozijs norisinās ''Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020'' centrālā notikuma – izstādes “Ekrāna ēra II: Ainava” ietvaros.

Ar pilnu ''RFB 2020'' programmu iespējams iepazīties biennāles mājaslapā.

Rīgas Fotogrāfijas biennāle

Rīgas Fotogrāfijas biennāle ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Biennāles tematika aptver jautājumus no kultūras teorijas līdz aktuāliem sociālpolitiskiem procesiem Baltijas un Eiropas reģionā, tiecoties fiksēt un mākslas festivāla formātā piedāvāt kopīgi izprast pasaulē notiekošās pārmaiņas, kuras mums nepieciešams ne tikai redzēt, bet arī iztēloties, tulkojot mūsdienās tik sarežģīto un piesātināto vizuālo valodu jēgpilnās attiecībās − starp ikdienu, kameras objektīvu, vēstures materiālu, laikmetīgo mākslu, tehnoloģijām un nākotni. Pirmā Rīgas Fotogrāfijas biennāle norisinājās 2016. gada aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt