Manska filma «Saules staros» saņēmusi ceturto balvu; Latvijā filmu izrādīs aprīlī

Triestes Starptautiskā kino festivāla galveno balvu dokumentālā kino konkursā nupat saņēmusi režisora Vitālija Manska filma „Saules staros”. Filmas pirmizrāde Latvijā gaidāma 12. aprīlī, lsm.lv informē Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

Krievu dokumentālists Vitālijs Manskis šobrīd dzīvo un strādā Latvijā, kur arī tika pabeigta filma „Saules staros” - šeit dibinātajā un reģistrētajā producentes Natālijas Manskas studijā „Vertov”, kas  nosaukta par godu dokumentālā kino klasiķim Dzigam Vertovam. Filmas skaņu režisors ir viens no pieredzējušākajiem Latvijas filmu nozares profesionāļiem Anrijs Krenbergs, mūzikas autors – latviešu komponists Kārlis Auzāns. 

Filmai “Saules staros” šis ir jau ceturtais starptautiskais apbalvojums. Filmas pasaules pirmizrāde notika 2015. gada novembrī Tallinas Starptautiskajā kino festivālā “Melnās naktis”, kur tā ieguva labākā režisora balvu starptautiskā konkursa skatē un žūrijas speciālbalvu; filma ieguva arī galveno balvu Jihlavas Starptautiskajā kino festivālā.

Šā gada martā filma tiks demonstrēta kinoteātros Vācijā un Čehijā, bet aprīlī – Latvijā un Amerikas Savienotajās valstīs.

Filmas darbība norisinās Ziemeļkorejā. Tas ir stāsts par ideālu dzīvi ideālā valstī un par to, kā šajā utopiskajā dzīves etalonā tiek ievadīti jauni, ideāli cilvēki. Filma rāda, cik daudz pūļu Ziemeļkorejas pilsoņi velta, lai uzturētu šo ideālo pasaules kārtību - katrs korejietis pašaizliedzīgi ziedo tam savu dzīvi.

Filmā izsekots ideāla radīšanas procesam - galvenā varone, ideālu vecāku meita, gatavojas pievienoties Bērnu Savienībai. Viņas vecāki strādā ideālos uzņēmumos, dzīvo ideālā dzīvoklī, kas atrodas ideālas pilsētas centrā. Drīz meitene kļūs par daļu no ideālas sabiedrības, ko mūžīgi apspīd Saule kā varenā tautas līdera Kima Irsena simbols.

Filmēšanas grupa pabija Ziemeļkorejā divas reizes, to nemitīgi pavadīja dažādas amatpersonas, kas kontrolēja filmēšanas procesu. Taču saskaņā ar režisora koncepciju kamera netika izslēgta arī brīžos, kad kadrs nebija paredzēts filmēšanai. Līdz ar to iegūts unikāls materiāls dokumentālai filmai.

Triestes Starptautiskais kinofestivāls ir viens no galvenajiem filmu nozares notikumiem Itālijā un nozīmīgs kino forums Eiropas mērogā. Šogad Triestes konkursa programmā bija iekļautas labākās 2015. gadā uzņemtās filmas, tostarp divas no tām iepriekš saņēmušas balvas „Zelta balodis” Leipcigā; kopīgajā konkurencē ar Vitālija Manska filmu startēja arī Eiropas kinoakadēmijas balvas nominanti, Amsterdamas Starptautiskā dokumentālā kinofestivāla (IDFA) un citu prestižu kino festivālu dalībnieki. Tāpēc šī balva filmai ir vēl jo vērtīgāka, atzīst režisors.

Filmas pirmizrāde Latvijā paredzēta 12. aprīlī kinoteātrī “Splendid Palace”.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Kino, foto un TV
Kultūra
Jaunākie
Interesanti