«Lielā Kristapa» noslēguma seansā - restaurētā filma «Mans draugs – nenopietns cilvēks»

Nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps" noslēdzošajā filmu seansā, 11.oktobrī, plkst. 20.30 kinoteātrī "Splendid Palace" tiks demonstrēta restaurētā Jāņa Streiča spēlfilma “Mans draugs – nenopietns cilvēks”, viena no divām režisora filmām, kas pēc Nacionālā Kino centra (NKC) iniciatīvas šogad atjaunotas Jāņa Streiča jubilejas gada ietvaros.

Jau ziņots, ka Jāņa Streiča jubilejas gadā "Studijā Lokomotīve" restaurētas divas Jāņa Streiča spēlfilmas – “Svešās kaislības” (1983), kas tika demonstrēta festivāla atklāšanas Goda seansā, un “Mans draugs – nenopietns cilvēks” (1975), kas Lielā Kristapa laikā piedzīvo divus seansus kinozālēs, un otrais – pēdējais no tiem – otrdien, 11. oktobrī, pulksten 20.30 kinoteātra "Splendid Palace" Lielajā zālē.

Savukārt pašu "Lielo Kristapu" trešdien, 12.oktobrī, noslēgs balvu pasniegšanas ceremonija, ko LTV1 varēs skatīties no plkst. 21.20.

Padomju absurda komēdija “Mans draugs – nenopietns cilvēks” ir viena no tautā iemīļotākajām Streiča filmām un ievērojama arī no mākslinieciskā viedokļa – varētu teikt, šī ir pirmā filma, ar kuru Jānis Streičs 1975. gadā piedzima kā kinorežisors (pēc piecām spēlfilmām, kuras kopš 1967. gada bija uzņēmis “iesildoties”), apliecinādams sevi kā spilgtu ironijas meistaru un laikmeta raksturotāju ar rūpīgu uzmanību pret detaļām.

Lai gan “Mans draugs – nenopietns cilvēks” ir stabila Latvijas televīziju repertuāra sastāvdaļa, filmas noskatīšanās atjaunotā kvalitātē var sagādāt ne vienu vien pārsteigumu arī tiem, kas to šķietami jau zina no galvas, - piemēram, iepriekš nepamanīts var būt fakts, ka filmas sākums apzināti veidots melnbalts un tikai ar košajiem sākuma titriem attēls pamazām iegūst krāsu.

Restaurācijas darbs veikts „Studijā Lokomotīve”, kur 35mm filmlente tika ķīmiski apstrādāta (nomazgāta) un no jauna ieskenēta digitālā formātā. Studijas vadītājs Roberts Vinovskis saka:  "Mūsdienu tehnoloģijas nereti ļauj filmas attēlu, piemēram, padarīt vēl košāku un krāsaināku, nekā tas bijis oriģinālā, taču restaurācijas uzdevums ir iespējami precīzi atjaunot filmas sākotnējo izskatu, nevis to “uzlabot”." Filmas restaurācijā, novērtējot rezultāta atbilstību oriģinālam, piedalījās arī režisors Jānis Streičs un operators Miks Zvirbulis.

Abu filmu atjaunošanu "Studijā Lokomotīve" realizēja restaurācijas darbu vadītājs Pēteris Sudakovs, skaņu celiņu restaurēja pieredzējušais skaņu režisors Ernests Ansons, administratore Elīna Reinholde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti