Berlināles Eiropas filmu tirgū pievērsīsies Baltijas valstu kino

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nākamgad 73. Berlīnes Starptautiskā kinofestivāla Eiropas filmu tirgus (EFT) atkal notiks klātienē, un tā uzmanības centrā būs trīs Baltijas valstis – Igaunija, Latvija un Lietuva, kas tiks izceltas īpašajā programmā "Valstis fokusā / Countries in Focus". Oficiālu līgumu par to Kannās parakstīja visu trīs valstu kinoinstitūcijas, klātesot kultūras ministriem, informēja Nacionālā kino centra pārstāvji.

Berlināles 2023. gada programmā "Fokusā Baltijas valstis" tiks atspoguļoti dažādi nacionālo kinematogrāfiju aspekti un filmu autori, tā būs iespēja dibināt sadarbību ar Baltijas producentiem, kinoprodukcijas izplatītājiem, uzņēmējiem, finansētājiem un radošajiem talantiem. Pirmoreiz kopš programmas "Valstis fokusā" izveidošanas (2017) tajā spēkus apvienojušas vairākas valstis; iepriekš uzmanība bijusi pievērsta Meksikai, Kanādai, Norvēģijai un Čīlei.

Oficiālo līgumu pēc Eiropas Filmu tirgus direktora Denisa Rū iniciatīvas šāgada 20. maijā Kannās parakstīja Berlināles izpilddirektore Marieta Risenbeka, Igaunijas Filmu institūta vadītāja Edīte Sepa, Latvijas Nacionālā kino centra vadītājas Ditas Rietumas vietniece Inga Blese un Lietuvas Kinocentra direktors Laimonis Ubavičs. Parakstīšanas ceremonijā piedalījās arī Lietuvas Republikas kultūras viceministre Daina Urbanavičiene, Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) un Igaunijas Republikas kultūras ministrs Tīts Teriks.

"Filmas no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas vienmēr papildinājušas Berlīnes kinofestivāla programmu ar interesantu skatījumu. Apvienojot spēkus, trim Baltijas valstīm izdevies nostiprināt katrai savas priekšrocības, un tāpēc tās var būt paraugs gan Eiropā, gan citur. Īpaši laikā, kad pievēršam pastiprinātu uzmanību sadarbībai, mākslinieki un industrijas profesionāļi var no Baltijas mācīties uz novatorismu un sadarbību vērstu pieeju kultūrai," teica Berlināles izpilddirektore Marieta Risenbeka.

"Lai gan Baltijas valstis ir nelielas, tajās ir bagātas un plašas kino un mediju industriju biznesa iespējas. Baltijas valstis pārsteidz mūs, pirmkārt, ar daudzšķautņainu kinovēsturi, jaunākajām filmām un starptautiskiem kopražojumiem, un, otrkārt – ar daudzveidīgām filmēšanas vietām un vismodernāko studiju infrastruktūru. Tāpēc mēs uzskatām, ka tuvāka iepazīšanās ar šīm valstīm varētu piedāvāt lieliskas nākotnes iespējas, un ļoti gaidām nākamo Eiropas filmu tirgu, kad varēsim tās izvirzīt uzmanības centrā," skaidroja EFT direktors Deniss Rū.

"Mēs ļoti priecājamies, ka Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kinoindustriju sadarbība pacēlusies jaunā pakāpē. Trīs Baltijas valstu nokļūšana 2023. gada EFT fokusā ir nozīmīgs notikums ar lielu potenciālu arī Latvijas kinoindustrijai. Mēs ceram piesaistīt jaunus sadarbības partnerus, demonstrējot trīs Baltijas valstu kinematogrāfisko spēku," notikumu raksturoja Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Igaunijas filmu institūta vadītāja Edīte Sepa atzina: "Laiki ir mainījušies, tāpēc ir svarīgi parādīt pasaulei, ka kopā mēs esam stiprāki nekā atsevišķi. Mūsdienu pasaules spēks ir daudzveidībā un maigajā varā, mēs Baltijas valstīs to sapratām pirms daudziem gadiem, kad apvienojām spēkus, lai kopā sekmētu mūsu kinoindustrijas atpazīstamību. 2023. gada Eiropas Filmu tirgus fokuss lieliski izceļ šīs ilgās un vērtīgās partnerattiecības un ļaus Baltijas filmām gūt sekmes Berlīnē vēl daudzus gadus."

"Nemierīgā un, varētu pat teikt, dramatiskā laikā kultūrai ir galvenā loma humānisma principu saglabāšanā. Šī ir svarīga globālā arēna gan Baltijas filmām, gan Baltijas kultūrai kā tādai. Ceram, ka mūsu kopīgās pūles dos vēl labākus rezultātus. Latvija, Igaunija un Lietuva bieži sadarbojas savu filmu atpazīstamības veicināšanā. Tomēr mēs ļoti priecājamies, ka ar šo fokusa programmu nostiprināsim savas kaimiņattiecības vēl vairāk un varēsim parādīt radošumu un eiropeiskās vērtības mūsu darbos," izteicās Lietuvas Kinocentra direktors Laimonis Ubavičs.

Eiropas Filmu tirgus notiks no 2023. gada 16. līdz 22. februārim 73. Berlīnes Starptautiskā kinofestivāla ietvaros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti