Izdod pastmarku par godu 1270. gada pergamenta rokrakstam «Jersikas Evaņģēlijs»

Latvijas Pasts izdod jaunu pastmarku un aploksni, kas veltīta vienam no senākajiem Latvijas kultūras un vēstures pieminekļiem – 1270. gada pergamenta rokrakstam “Jersikas Evaņģēlijs”.

Latvijas Pastā informēja, ka filatēlijas izdevumu vizuālajā noformējumā izmantots Jersikas Kunga Apskaidrošanās baznīcas attēls, kā arī ilustrāciju un rokrakstu reprodukcijas no “Jersikas Evaņģēlija” 2014. gada faksimilizdevuma.

Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana paredzēta 2020. gada 21. augustā Rīgas Latviešu biedrības namā Rīgā, Merķeļa ielā 13, no pulksten 10.00 līdz 18.00.

Atzīmējot “Jersikas Evaņģēlija” 750. gadadienu, Latvijas Pasts izdod jaunu pastmarku 50 000 eksemplāru tirāžā un īpašu aploksni 1000 eksemplāros. Pastmarkas nominālvērtība ir € 1,00, un tā atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu Latvijas teritorijā. 

Pastmarka “Jersikas Evaņģēlijam – 750”

“Jersikas Evaņģēlijs”, saukts arī par “Latviešu Evaņģēliju”, ir viens no senākajiem Latvijas kultūras un vēstures pieminekļiem, kas ir piederīgs gan latviešu, gan krievu kultūrai.

Šo viduslaiku rokrakstu, kas pabeigts 1270. gada 23. martā, senkrievu valodā radījis grāmatu pārrakstītājs Jurģis (Georgijs). Grāmatu pārrakstītāja Jurģa personība un talants veidojās senajā Jersikā, vēstures avotos daudzkārt pieminētajā un leģendām apvītajā latviešu pilsētā Daugavas krastos, kas bija ne tikai svarīgs amatniecības un tirdzniecības, bet arī garīgās kultūras centrs.

Šodien senais rokraksts glabājas Krievijas Valsts bibliotēkas Rumjanceva krājumu retumu vidū, kas reiz piederējuši ievērojamajam mecenātam grāfam Nikolajam Rumjancevam. 2014. gadā Latvijas Pareizticīgā baznīca izdeva pasaulē pirmo “Latvieša Evaņģēlija” faksimilizdevumu.

Pastmarku un aploksni “Jersikas Evaņģēlijam – 750” sākotnēji varēs iegādāties Rīgas 10. pasta nodaļā Elizabetes ielā 14/43, Rīgas 50. pasta nodaļā t/c "Origo”, Stacijas laukumā 2, pasta centrā “Sakta” Brīvības bulvārī 32, Rīgā, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt