Arhitektūras Lielo gada balvu 2018 saņem Liepājas Valsts 1.ģimnāzija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Arhitektūras nedēļas notikumi noslēgti piektdienas, 18.maija, vakarā, kad K.K. fon Stricka villas dārzā svinīgi paziņoja valsts nozīmes apbalvojuma ''Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018'' laureātus. Fināla žūrija Lielo Arhitektūras gada balvu, simbolisko Zelta ananasu, piešķīra Liepājas Valsts 1. ģimnāzijai un tās projekta autorei arhitektei Ilzei Mekšai (SIA " Wonderfull"), informēja Latvijas Arhitektu savienība. 

Žūrijas lēmumā uzsvērts: “Mūsdienu izglītības idejas ir ieviesušas izmaiņas kopējā izglītības konceptā, tāpēc uzdevums vēsturisko ēku pielāgot esošajai situācijai ir bijis sarežģīts. Šī projekta realizācijā ir skaidri redzams, cik produktīvas bijušas attiecības starp arhitektu un klientu. Arhitektu pieeja esošajai ēkai un vēsturiskajai situācijai, kurā tā atrodas, parāda, cik

liela uzmanība tika pievērsta jaunu ideju radīšanai vēsturiskajā kompleksā. Tas darīts tādā veidā, ka tagadne un pagātne savstarpēji nepretojas viena otrai.

Šī ēka ir lielisks piemērs tam, ka pagātni nav jādzēš, lai radītu radikālus un mūsdienīgus uzlabojumus.”

Fināla žūriju šogad veidoja arhitekts, urbānists un Parīzē bāzētās Studio Muoto vadītājs Īvs Moro (Yves Moreau), atlases žūrijas izvirzītā pārstāve, viena no Cīrihē bāzētā Hosoya Schaefer Architects biroja vadītājām, arhitekte Dagnija Smilga, Igaunijas Arhitektu savienības prezidente un pazīstamā igauņu arhitektu biroja Kavakava līdzdibinātāja, arhitekte Katrina Kova (Katrin Koov), jaunās paaudzes neatkarīgais arhitekts, lietuvietis Lins Lapinsks (Linas Lapinskas), kā arī Londonas biroja PUP architects pārstāvis un Oxford Brookes universitātes arhitektūras nodaļas lektors, arhitekts Teodors Molojs (Theodore Molloy). Fināla žūrijas gala lēmums tika pieņemts kopīgi, izvērtējot atlases žūrijas izvēlētos 9 nominantus.

Latvijas Arhitektūras gada balvas – Sudraba ananasi – šogad tika piešķirti trīs objektiem. Gada balvu saņēma Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcijas un A korpusa jaunbūves 1. kārta un tās  autori arhitektu birojs JKMM Architects, arhitektu birojs Nams, Solve, Oliver un arhitektu birojs SARMA&NORDE Arhitekti. “Šis ir objekts, kas veidots neticami sarežģītajā vidē, piedāvā lielisku kvalitāti gan pacientiem, gan apmeklētājiem. Šī ēka ir gaiša, plaša, un tā telpu organizācija ir viegli uztverama un pielāgota cilvēciskam mērogam. Šī slimnīca ir kļuvusi par jaunu pilsētas pagrieziena punktu,” laureātu raksturo fināla žūrijas pārstāvji.

Vienu no trim gada balvām saņēma bērnu laukums “Labirints” un tā autori – Liene Mackus sadarbībā ar SIA Balta istaba. ”Šī sabiedriskā telpa vecpilsētas sirdī ir veidota bērniem, tādējādi pilsētas centrs nekļūst par vietu, kas paredzēta tikai tūristiem. Šādas iniciatīvas padara UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauto vecpilsētu dzīvotspējīgāku. Mākslinieka autordarba rezultātā radītie rotaļlaukuma elementi dod iespēju bērniem būt tiešā kontaktā ar mākslu. Ņemot vērā krāsu neitralitāti un citus aspektus, pat zinot, ka šis rotaļlaukums radīts bērniem, tas šķiet paredzēts visu vecumu cilvēkiem,” lasāms žūrijas komentārā.

Trešo sudraba ananasu saņēma Daudzdzīvokļu ēkas Ģertrūdes ielā 121 un to autori – Agnese Lāce, Renāte Pablaka, Inese Buša. “Šīs ēkas uzskatāmas par jaunu ieguldījumu pašreizējā mājokļu situācijā Latvijā, un tās var uzskatīt arī par iespējamu atbildi uz mainīgo demogrāfisko situāciju. Šī projekta arhitekts klientam ir piedāvājis vairākus vērtīgus risinājumus. Tas mudina cilvēkus dzīvot pilsētas centrā ar pieeju augstas kvalitātes dalītām telpām,” komentē atlases žūrijas pārstāvji.

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvai 2018 tika pieteikti 46 darbi.

Pirmajā kārtā darbus vērtēja atlases žūrija septiņu nozares ekspertu sastāvā, to vidū bija arhitekti un gada balvas laureāti Austris Mailītis, Pēteris Blūms, Kārlis Melzobs, Juris Lasis un Dagnija Smilga, kultūras projektu un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa un mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļas vadītājs Andris Eglītis. Atlases žūrija otrajā kārtā nodeva viņu izvēlēto deviņu darbu vērtēšanu fināla žūrijas rokās, kuri pieņēma gala lēmumu.  Jau otro gadu pēc kārtas simbolisku atzinību nozīmīšu formā saņēma visi atlases žūrijas izvēlētie deviņui nominanti.

Par Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 vienojošo tēmu tika izvirzīta būvkultūra (baukultur). Būvkultūras idejas pamatā ir diskusija par to, kādēļ nepieciešama laba, kvalitatīva un kultūrvidei atbilstoša arhitektūra, un kāda ir ikviena cilvēka nozīme apkārtējās vides veidošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti