Kas notiek ar “Jaunās Vienotības” finanšu skandāliem un partiju kontroli?

Arvils Ašeradens, Signe Jantone, Ineta Cīrule, Amīlija Raituma, Iveta Kažoka, Renārs Kadžulis, Gunārs Kūtris, Edgars Tavars

Jānis Domburs 24.aprīlis, trešdiena 21:15

Kas notiek Latvijā?

Zīmju valodā. Kas notiek Rīgas domē pēc Mārtiņa Staķa atkāpšanās?

Kas notiek Latvijā?

Zīmju valodā. Kas notiek Latvijā? Speciālizlaidums saistībā ar Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa demisiju

Kas notiek ar Kariņa valdību un Ministru prezidenta ultimātu koalīcijas partneriem?

«Apakšā labi, ja apakšbikses», stagnācija premjera dēļ un «tas būs ātri» – politiķi un analītiķi preparē Kariņa ultimātu

Līdzšinējos "Jaunās Vienotības" (JV) partnerus Krišjāņa Kariņa valdībā pārsteidzis fakts, ka premjers šonedēļ publiskoja paša piedāvātā memoranda jeb darbu saraksta un ministriju pārdales detaļas vēl pirms termiņa, līdz kuram "Apvienotajam sarakstam" (AS) un Nacionālajai apvienībai (NA) bijis piekodināts klusēt. Iemeslus, kādēļ piedāvāts tieši šāds darāmo darbu saraksts un piedāvāta tieši divu konkrētu ministru nomaiņa, diskusijas "Kas notiek ar Kariņa valdību un Ministru prezidenta ultimātu koalīcijas partneriem?" dalībnieki – politikas vērtētāji – novērtēja drīzāk kā ieganstus.

10. augustā, proti, dienu pēc tam, kad savu piedāvājumu līdzšinējiem koalīcijas parteriem bija publiskojis ilggadējais Ministru prezidents Krišjānis Kariņš,  raidījuma  "Kas notiek Latvijā" speciālizlaidumā par to diskutēja labklājības ministre Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība"), zemkopības ministrs Didzis Šmits ("Apvienotais saraksts") un Saeimas deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība). Politiskās cīņas vērtēja politologs Juris Rozenvalds un Latvijas Radio žurnālists Aidis Tomsons.

Diskusija notika nepilnu diennakti pirms Kariņa paziņojuma par to, ka, nespējot vienoties ar līdzšinējiem partneriem valdībā, viņš nolēmis sākt konsultācijas par jaunas valdības izveidi ar līdzšinējiem opozicionāriem – Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS) un "Progresīvajiem". Tiesa gan, raidījuma "Kas notiek Latvijā?" rīcībā esošā informācija liecina, ka dokuments, kas varētu tikt izmantots par pamatu šādas JV, ZZS un "Progresīvo" veidotas valdības deklarācijai ir ticis sagatavots, vēl pirms līdzšinējie koalīcijas partneri saņēma piedāvājumu parakstīt jaunu memorandu par līdz šā gada beigām veicamiem darbiem un atbildības sfēru pārdali.

 Diskusijas nozīmīgākās epizodes var noskatīties, spiežot uz saitēm laika līnijā:

Labklājības ministre Evika Siliņa, kas ir arī partijas "Vienotība" valdes locekle, skaidro, uz kāda deleģējuma pamata Krišjānis Kariņš nāca klajā ar piedāvājumu par atbildības sfēru pārdali valdībā. 

Viņa izklāstīja, kādēļ līdztekus ministru nomaiņai piedāvāts mainīt arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadību. Tam oponēja Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas deputāts Jānis Dombrava, kas patlaban ir šīs komisijas priekšsēdētājs. 

AS pārstāvošais zemkopības ministrs Didzis Šmits un Nacionālās apvienības deputāts Jānis Dombrava arvien turpināja uzstāt, ka esošais valdošās koalīcijas modelis ir labākais iespējamais 14. Saeimas sastāvā. 

Sabiedrisko un politisko pētījumu institūta vadošais pētnieks Juris Rozenvalds, atgādinot par kādu Covid-19 laika karikatūru, pamatoja, kādēļ, runājot par Kariņa "iznācienu", viņš jēdzienu "ultimāts" liktu pēdiņās. 

Evika Siliņa izklāstīja argumentus, kādēļ valdības vadītājs piedāvā nomainīt ekonomikas ministru un vides aizsardzības un reģionālās attīstības  ministru. Tikmēr zemkopības ministrs Didzis Šmits un Saeimas deputāts Jānis Dombrava ironizēja par JV nespēju atrast kandidātu ārlietu ministra amatam un apšaubīja pārmetumus par dinamikas trūkumu.

Tikmēr labklājības ministre uzsvēra, ka īsti negrib piekrist pārmetumiem par stagnāciju. Politologs Juris Rozenvalds, viņai oponējot, norādīja, ka runa ir par ideju trūkumu.

 Didzis Šmits norādīja, ka labākais tests esošās koalīcijas spējai vienoties būtu 2024. gada valsts budžeta sagatavošana.

Aidis Tomsons atzīmēja, ka, ja mērķis ir kvalitatīva valdības darba revīzija, tad atsevišķu atbildības jomu pārdalē nav nekādas loģikas.

Evika Siliņa atbild uz jautājumu, kur "pazudis" uzstādījums par tā dēvētās Stambulas konvencijas ratifikāciju.

Politiķi "tulkoja",  kā saprot Kariņa piedāvātajā memoranda projektā ietverto tēzi, ka 2024. gada valsts budžetā papildu finansējums tiktu piešķirts tikai valdības kopējām prioritātēm.

"Tā nav komanda," komentējot līdzšinējo koalīcijas partneru savstarpējās vārdu pārmaiņas, secināja žurnālists Aidis Tomsons.

"Vienotības" valdes locekle Evika Siliņa vairījās sniegt skaidru atbildi uz jautājumu, vai viņas pārstāvētā JV jau vienojusies ar Zaļo un Zemnieku savienību un "Progresīvajiem" par "alternatīva" Ministru kabineta deklarāciju.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti