Rīta Panorāma

Iedzīvotāji Līgo svētkos ievēro tradīcijas

Rīta Panorāma

Kā iekurt Līgo svētku ugunskuru?

Zandas Žentiņas Jāņu siera recepte

Kā Jāņu sieru gatavot uz dzīvās uguns – latvju saimnieces Zandas Žentiņas recepte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vidzemes "Vīnkalnu" māju saimniece, Latvijas Televīzijas šova "Īstās latvju saimnieces" uzvarētāja Zanda Žentiņa parasti Jāņu sieru gatavo uz dzīvās uguns. Viņa labprāt dalījās pieredzē, kā pareizi siet Jāņu sieru, kādas sastāvdaļas tam nepieciešamas un kā to visu savienot kopā, lai rezultāts patiešām būtu garšīgs.

Zanda Žentiņa Jāņu siera pagatavošanai ir sarūpējusi sešus litrus lauku govs piena, divus kilogramus vājpiena biezpiena, četras olas, 150 gramus sviesta, nedaudz sāls un ķimenes.

"Es esmu izvēlējusies ugunskura katlus, jo man ļoti patīk sieru siet tieši uz uguns. Tas piestāv sieram, ka pie tā darbojas pie dūmiņa, svaigā gaisā, un tā garša uzreiz arī ir citādāka," stāsta saimniece.

Katls tiek uzlikts uz uguns, un saimniece sāk karsēt pienu. Kamēr piens sildās, Zanda Žentiņa viegli sakuļ olas. "Šis moments ir ļoti svarīgs. Ir jānovaktē piens, kamēr tas vēl nevārās, un tad jāliek klāt biezpiens," norāda Zanda Žentiņa.

Kad piens uzkarsis, klāt tiek pievienots biezpiens. "Viņam ir jāturpina sildīties, kamēr atdalās sūkalas, paliek visa tā šķidrā masa dzeltenzaļgana un biezpiens būs savilcies par sieru," norāda saimniece.

Ja biezpiens nevelkas kopā, tad nepieciešamības gadījumā var pieliet nedaudz citrona sulas. Zandai kā jau īstai latvju saimniecei, šāda nepieciešamība neradās.

"Ja zina, ka sies sieriņu, tad biezpienu vajag nopirkt kādas četras dienas iepriekš un paturēt ledusskapī, vai diennakti pirms vārīšanas izņemt no ledusskapja, lai tas nedaudz paskābst," stāsta saimniece.

"Izvārīto mēs liesim marlē un sietā. Pirms tam ir ļoti svarīgi marlīti saslapināt siltā ūdenī, lai siers nepielīp pie marles," piekodina saimniece.

Liekais šķidrums tiek noliets, un marlē paliek siera masa. "Tagad es to bišķiņ pakulstīšu pa marlīti, lai notek liekās sūkalas. (..) Tagad sāksim bagātināt sieru. Mums ir sviests. Lieku sviestu katlā un izkausēju kopā ar ķimenēm. Tad ķimenes labāku garšu uzņem, jo uz katla ir nedaudz pagrauzdējušās."

Pēc tam pie sviesta un ķimenēm pievieno siera masu. "Tagad ir vārīšanas vaina, visu laiku siers ir jākuļā ar koka karoti un jāvāra," stāsta saimniece, norādot, ka šīs ir īstais brīdis piebērt sāli un sakultās olas.

"Tad, kad  viņš iet kopā tādā kunkulī, tad iet uz gatavo pusi. Pārvārīt arī nevajag, jo tad viņš būs par cietu. (..) Sieru vajag griezt tikai vienā virzienā. Tā struktūra pareizā iemaisās, viņš vijīgāks būs," norāda saimniece.

Pašās beigās siera masas tiek pildīta bļodiņās. To var ēst gan siltu, gan atdzesētu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti