Panorāma

Panorāma

Panorāma

Teodors Zeldins: cilvēki bieži jūtas nesaprasti

Dzīvnieku dienas Rīgas Zoodārzā

Zoodārzs sagaida dzimšanas dienu ar jaunumiem

Šīs nedēļas nogalē Rīgas zoodārzā notiek ikgadējās „Dzīvnieku dienas”, lai pēc iespējas kuplākā apmeklētāju lokā nosvinētu zoodārza 107. dzimšanas dienu, kas apritēs rīt. Dzimšanas dienu zoodārzs sagaida ar vairākiem priecīgiem jaunumiem – tieši šonedēļ piedzimuši mazuļi pasaulē mazākajiem pērtiķīšiem pundurkalitriksiem. Nākamās nedēļas nogalē savukārt tiks atklāta ilgi gaidītā „Āfrikas savannas” ekspozīcija.

Zoodārzs sagaida dzimšanas dienu ar jaunumiemBaiba Kušķe

Zoodārza apmeklētāju skaits pēdējos gados, lai arī pamazām, tomēr pieaug – stāsta zoodārza vadītājs Ingmārs Līdaka.

Protams, cilvēkus allaž piesaista kas jauns, un arī rudens un ziemas sezonā jaunumu zoodārzā netrūkst. Pirms dažām dienām, kā dāvana Zoodārza jubilejā, piedzimuši dvīnīši pasaulē mazākajiem pērtiķīšiem – pundurkalitriskiem, bet galvenais jaunums gaidāms 18. oktobrī, kad atklās savannas kompleksa ekspozīciju.

"Līdz ar to zooloģiskais dārzs kļūs par apmēram 333 metriem garāks. Ceru, ka līdz tam laikam iejutīsies ar jaunatvestie pērtiķi - dželada pērtiķi, pieci skaistuļi. Ceram, ka tuvākajā laikā kontaktu atradīs zebras un antilopes, kurām būs jādzīvo kopā. Šobrīd jau divu sugu antilopes sadzīvo kopā labi. Zebras vēl neesam mēģinājuši laist klāt. Darīsim to 20. datumos, kad būs iejutušās antilopju grupā arī tās divas jaunatvestās antilopes, kuras tikko ieradās no Skandināvijas, no Zviedrijas," stāsta Ingmārs Līdaka.

Savannas ekspozīcijas apdzīvošanas process būs visai garš. Ziemas laikā dzīvniekus vairāk varēs redzēt iekštelpu ekspozīcijā, bet pavasarī tiks vērts vaļā lielais aploks, kad zebrām un divsugu antilopēm pievienosies arī žirafes.

Bet šobrīd, sākot ar pirmdienu, zoodārzs pāries uz ziemas darba laiku, kas saistīts ar agro tumsas iestāšanos.

Tas nozīmē, ka kases būs atvērtas īsāku laiku un zoodārzs strādās līdz pieciem pēcpusdienā, bet ziemas laikam ir arī savi īpašie plusi – uzsver zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.

"Kamielis ir saģērbies ziemas tērpā, un viņš tagad kļūst aizvien apaļāks, jo tas kamzolis aug aizvien lielāks.

Mums ir pilnīgi citi lūši, nevis tie, kas bija vasarā. Pavisam palsi palikuši, pelēcīgi. Pāvs šobrīd staigā bez astes, bet nekas - ziemas laikā viņš būs pilnā kaujas gatavībā," atklāj Māris Lielkalns.

Vēla rudens un ziemas periods ir laiks, kad apmeklētāji zoodārzā ir gaidīti visvairāk, jo, kā saka Māris Lielkalns, – vasarā dzīvnieki no cilvēku daudzuma nogurst, bet rudenī un ziemā no cilvēku daudz mazākā skaita sāk garlaikoties.

Kā viens no tuvākajiem nākamā gada jaunumiem savukārt būs mazo jeb sarkano pandu atgriešanās.

"Sarkanie pandas ir bijušas 2000. gadu sākumā. Tad viņi nomira. Tajā vietā pēc pārbūves izvietoja degunlācīšus. Tagad tur dzīvo degunlāči, un tieši pretī degunlāčiem atkal atgriezīsies mazie pandas," stāsta Ingmārs Līdaka.

Sarkanie pandas Zoodārzā ieradīsies nākamgad, bet tuvākie jaunumi saistīti ar „Āfrikas savannas” ekspozīciju. To atklās 18. oktobrī, bet 19. un 20. oktobrī zoodārzā notiks īpašās savannas dienas.

Apmeklētājiem, kuru vārds vai uzvārds nāk no dzīvnieku pasaules, šajās brīvdienās ieeja zoodārzā bija uz pusi lētāka. Kā novēroja Latvijas Televīzija, šādu apmeklētāju šodien netrūka. Vispopulārākie ik gadu gan esot tieši putni – baloži, lakstīgalas, strazdi un citi.

"Vakar man vectēvs uzrakstīja, ka ir tāda akcija un lai dodamies noteikti. Mēs arī gribējām šodien iet, tā kā viss sakrita. Jā. Strazds. Krievu valodā tas ir “drozda”, “drozds”," stāsta Natālija Drozda. "Mēs pie žirafēm šodien atnācām. Ļoti patīk, kā viņas staigā. Graciozi."

Savukārt zoodārza apmeklētāja Andra Rubene pirmo reizi izmantojusi šo akciju. Viņa par tādu iepriekš pat nav zinājusi. Tā nākusi kā pārsteigums pie kases.

Tikmēr Kristīne Vimba cenšas ņemt uz Zooloģisko dārzu līdzi radus, kuriem tāds pats uzvārds. Agrāk viņa bijusi Balode un arī izmantojusi akciju.

Katru gadu iespēju palepoties ar savu vārdu vai uzvārdu un apmeklēt zoodārzu tieši dzīvnieku dienās izmanto ap 1000 cilvēku. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt