Dienas ziņas

Lielauci simbolizēs dzērve

Dienas ziņas

Gaisa temperatūra mainīga, ceļi apledo

Mizgrauzis ienāk arī pilsētvidē

Viļānos pilsētas eglēm uzbrūk astoņzobu mizgrauzis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ziemām kļūstot siltākām, rodas labvēlīgi apstākļi, lai dažādi kaitēkļi vairotos arī sev netipiskā vidē. Viļānos nesen piefiksēts astoņzobu mizgrauža uzbrukums pilsētas eglēm. Šis kaitēklis vairāk zināms kā mežu, nevis pilsētu iemītnieks.

To, ka kādreiz senajām eglēm blakus Viļānu vidusskolai uzbruks astoņzobu mizgrauzis, nekad nevarējām iedomāties – stāsta Viļānu iedzīvotāji. Uzsākot Liepu ielas rekonstrukciju, objekts apsekots un kokos ieraudzīti mazi, apaļi caurumiņi. Skujas lielākoties vēl ir zaļas, tomēr divpadsmit egles pakāpeniski kalst.

“Ir zināms tas, ka tās ir stādītas tad, kad ir sākts celt skolu, tas ir 50. gados. Tātad tas nozīmē, ka egles jau ir 70 gadus vecas,” pastāstīja Viļānu vidusskolas direktora vietniece Ilze Valeniece.

“Koks ir nokaltis, ir atdalījusies miza. Var redzēt uz stumbra, un, ja jūs tuvāk paskatāties, tur arī ir viņu ejas redzamas. Tā rezultātā visa rinda koku ir gājusi bojā,” pastāstīja Rēzeknes novada Viļānu apvienības pārvaldes vadītājs Ivars Ikaunieks.

“Tas ir viens no postošākajiem, agresīvākajiem egļu kaitēkļiem.

Tas uzbrūk un iznīcina ne tikai novājinātas egles, bet var iznīcināt arī pilnīgi veselus kokus, ja ir savairojies lielā skaitā,” skaidroja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Madonas nodaļas vecākā mežsaimniecības konsultante Mairita Bondare.

Visbiežāk mizgrauži sastopami mežos. Līdz šim vairums konstatēts Gaujas Nacionālajā parkā Cēsu pusē, kā arī Lubānas apkaimē. Tomēr klimata pārmaiņas, pārlieku liela mitruma mīšanās ar sausumu, vējgāze un citi iemesli veicina kaitēkļu vairošanos. Pilsētvidē mizgrauzis manīts krietni retāk.

“Pilsētā? Nu, no jums es pirmo gadījumu dzirdu, bet, ja tas fons ir, piemēram, ja ir šīs egles jau novājinātas, [..] tad, iespējams, jā, ka var uzbrukt arī pilsētām. Kaitēklis jau nešķiro, vai tie lauki, mežs vai pilsēta,” norādīja Bondare.

“Šeit, iespējams, kādā no eglēm bija kāds mehānisks bojājums, un izdalījās sveķu aromāts un pievilināja no lielāka attāluma šo mazo negantnieku. Un šeit, varētu teikt, tādas nelielas dzīres ir uzrīkotas,” sacīja Rēzeknes novada Viļānu apvienības pārvaldes vadītājs Ivars Ikaunieks.

Vienīgais risinājums cīņā ar mizgrauzi ir koku izciršana. Viļānos tam jau saņemts atbildīgo institūciju atzinums. Egles atrodas juridiskai personai piederošā teritorijā, un, lai mazinātu apdraudējumu, spriež par iespējami ātrāku darbu uzsākšanu.

“Tie ir tiktāl bojāti, ka viņu augtspēja ir zudusi uz 60–70%. Un nekas nav glābjams,” atzina Ikaunieks.

Ja ir kaut mazākās aizdomas, ka kokiem uzbrucis kaitēklis, jāvēršas pie atbildīgā mežziņa Valsts meža dienestā, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā vai Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā “Silava”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti