Sadaļas Sadaļas

Vai zini?

Vai zini, ka elektroni, atomi un molekulas vienlaicīgi var būt gan daļiņa, gan vilnis?

Vai zini?

Vai zini, kuru no Latvijas mūziķiem Tālivaldis Ķeniņš uzskatīja par tuvāko draugu?

Vai zini, kāpēc putniem stikls ir tik nāvējošs?

Vai zini, kāpēc putniem stikls ir tik nāvējošs?

Pieņemas spēkā putnu rudens pārlidojumi. Uz sauszemes un ūdeņiem nav vietu, ko tajā vai citā diennakts laikā nešķērsotu putnu ceļi. Tie ved arī gar cilvēku mītnēm – kā nomaļām viensētām, tā cauri valstu galvaspilsētām.

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Te nu daudzi no spārnotajiem ceļotājiem diemžēl arī paliek. Pēkšņi un pavisam. It kā nejaušās sadursmēs pret māju logiem. Pret ēku stikla fasādēm. Vai nu nositas uzreiz, vai apdulluši guļ zemē, kamēr tos savāc kaķi vai – retākos gadījumos – gādīgi cilvēki. Taču pat izdzīvojušam un vēlāk atžirgušam putnam tāda galvas trauma var izrādīties liktenīga.

Tas notiek tik bieži, ka reti kurš no mums nav saskāries ar kādu līdzīgu gadījumu. Tik bieži, ka problēmas kopējos apmērus ir grūti aptvert pat zinātniekiem. Amerikas Savienotajās Valstīs pētnieki ir novērtējuši, ka tur ik gadu sadursmēs ar ēkām bojā aiziet līdz vienam miljardam putnu. Tātad – līdz trīs reizēm pārsniedzot ASV iedzīvotāju kopējo skaitu. Putnu sadursmes ar stiklu ierindo starp pašiem izplatītākajiem bojāejas iemesliem, ko izraisījuši mākslīgi, cilvēka radīti apstākļi. Līdzās, piemēram, neskaitāmiem miljoniem nabaga putnu, ko nogalina brīvsolī palaisti mājas kaķi.

Kāpēc stikls putniem ir tik nāvējošs? Sliktākie ir gadījumi, kad logi kā spogulis atstaro āra ainavu – dārzu, apstādījumus un debesis. Tad putni šo robežu vispār nesaskata un spoguļattēlu uztver kā lidojuma telpas turpinājumu.

Līdzīgi var būt ar neaizsegtiem logiem telpu apjomos, kam cauri stikliem pretējā pusē redzams āra vides turpinājums. Tādi logi putnus nāvējoši maldina.

Labā ziņa ir tā, ka šos nelāgos riskus var mazināt. Izvēloties jaunus logus, var atteikties no izteikti atspoguļojošiem pārklājumiem. Esošajiem logiem biežāk var aizvilkt aizkarus vai aizvērt žalūzijas. Retāk izmantotām būvēm izcils risinājums ir slēģi logu ārpusē.

Arvien biežāku pielietojumu gūst logu uzlīmes ar putnu siluetiem vai cilvēka acij caurspīdīgas ultravioleto gaismu atstarojošas uzlīmes vai UV marķieri. Putni redz arī UV spektrā un saskata pat tādus dekorus, kas mums šķiet nemanāmi.

Kopumā te var izpausties patiesi radoši. Galvenais ir apzināties riska vietas, īpaši tur, kur jau agrāk manītas putnu sadursmes ar logiem. Paskatīties putna acīm no ārpuses un padomāt, kā šo telpas ilūziju pārveidot sev un lidoņiem pieņemamā veidā. Esmu to mēģinājis mājās pats, un šķiet, ka tas darbojas tīri labi.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt