Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Kā uzzināt – saaukstēšanās vai Covid-19?

Panorāma

Panorāma

Klinšu ērgļu tiešraide - vienīgā Eiropā

Unikāla tiešraide ļauj iepazīt perējošu klinšu ērgļu pāri; šķilšanās gaidāma maijā

Unikāla iespēja tiešraidē iepazīt vienus no retākajiem Latvijas putniem – klinšu ērgļus. Tos dēvē arī par zelta ērgļiem. Video translācijas kamera novietota pie ligzdas, kur ērgļu pāris jau perē olas. Un šāda tiešraide – veiksmīga klinšu ērgļu ligzdošana – šobrīd ir vienīgā Eiropā.

Klinšu ērgļu tēviņš Virsis pacietīgi silda perējumu, līdz ērglene Spilve atgriežas no medībām purvā. Vairākas stundas tā atkal sēdēs ligzdā, līdz Virsis nomainīs. Marta beigās Spilve izdēja pirmo olu un dažas dienas vēlāk – otru. Lielais notikums – ērglēnu šķilšanās – gaidāma maijā.

Klinšu ērglis ir viens no retākajiem un lielākajiem plēsīgajiem putniem Latvijā. Latvijā mīt tikai 8 līdz 10 pāri šo īpaši aizsargājamo putnu. Tā kā šo putnu Latvijā ir tik maz, vientuļam ērglim sastapt partneri ligzdas vīšanai ir patiesa veiksme. Virsis draudzeni Spilvi meklēja četrus gadus.

“Latvijas Valsts mežu” vecākais vides eksperts, ornitologs Uģis Bergmanis stāsta: “Gaidījām četrus gadus un tikai šogad sagaidījām divas olas.

Tas ir liels notikums. Nav nemaz tik viegli tikt klāt viņiem. Viņi ligzdo tālu purvos. Un šīs sistēmas ir diezgan sarežģītas. Esam ļoti priecīgi.”

Bergmanis arī atklāj: “Mums līdz pēdējam nebija pārliecības, vai Spilve iedēs olu vai neiedēs. Piekopj noslēgtu dzīves veidu, ligzdo tālu purvos, nost no cilvēkiem. Viņus ir ļoti grūti pamanīt.”

 Šos īpaši aizsargājamos putnus dēvē arī par zelta ērgļiem, jo to spalva saules gaismā atstaro zeltainu spīdumu. Šāda novērošana pētniekiem dod iespēju uzzināt daudz ko jaunu par klinšu ērgļu uzvedību. Virsis un Spilve par mājvietu izraudzījušies mākslīgu ligzdu, kuru ornitologs Uģis Bergmanis uzbūvēja pirms 10 gadiem.

Bergmanis atzīmē: “Tiešraide ir unikāla, jo Latvijā tiešraidē perējošu klinšu ērgli redzam pirmo reizi. 

Vienīgā klinšu ērgļu ligzda Eiropā, ko vērojam tiešraidē. Igauņi arī uzlika novērošanas sistēmu, igauņu ērgļi arī izdēja divas olas, bet viņiem ir tehniskas problēmas.”

Tiešraidi no klinšu ērgļu ligzdas nodrošina “Latvijas Valsts meži”, bet skatītāji iespaidos var dalīties Dabasdati.lv forumā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt