Televizors trijās stundās var patērēt 16 centus - kā mazināt rēķinus par elektroenerģiju?

Rudens perioda sākšanās daudziem cilvēkiem iezīmējas ar lielākiem elektrības rēķiniem – tiek darbināti sildītāji, vairāk tiek dzertas siltas tējas un tumšā laika dēļ biežāk jāizmanto apgaismojums. Lai šajā gadalaikā samazinātu ikmēneša elektrības rēķinu, der ievērot dažas padomus, vienlaikus nezaudējot sildītāju efektivitāti un siltumu telpās. Arī apgaismojums rudenī jālieto biežāk, tomēr ir iespējams samazināt tā izmaksas. Saprātīgi lietojot televizoru un veļas mazgājamo mašīnu, var ietaupīt resursus līdz pat 30 procentiem.

Jebkura mājsaimniecība, neinvestējot nekādus līdzekļus modernākās tehnoloģijās, katru mēnesi var ietaupīt aptuveni 10% no patērētās elektrības. Ir tikai jāmaina savi ikdienas paradumi, piemēram, ūdens tējkannā jāvāra tikai tik, cik krūzēm tas ir paredzēts, cepeškrāsns jāizslēdz 10 minūtes pirms ēdiens ir gatavs, vai arī, izejot ārā no telpas, jāizslēdz gaisma.

Ja ir vēlme ietaupīt vairāk, tad liela loma būs veco spuldzīšu nomaiņai pret jaunām. "Visefektīvākās būs LED spuldzes - par 85-90% taupīgākas, salīdzinot ar kvēlspuldzēm," stāsta “Latvenergo” energoefektivitātes speciāliste Biruta Ģine. "Labie ražotāji raksta, ka 50% no spuldzēm vēl pēc to noteiktā darbības laika turpina darboties, piemēram, 12-15 gadus. Salīdzinājumam, kvēlspuldzes ir paredzētas 1000 stundām jeb vienam gadam, bet halogēnspuldzes - maksimums diviem gadiem."

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Elektrības patēriņa samazināšanā liela nozīme ir pareizai sildītāja izvēlei. Gan eļļas radiatori, gan gaisa pūšanas, gan infrasarkanie sildītāji patērē absolūti vienādu daudzumu elektrības. Jautājums ir tikai par to, cik ilgi tos ir vēlme darbināt un kādam mērķim tie kalpo - īsai un straujai telpas uzsildīšanai vai konstantas temperatūras uzturēšanai.

"Atverot logu vēdināšanai, pirms tam jebkurš sildītājs ir jāizslēdz. Atpakaļ tas jāieslēdz nevis uzreiz pēc loga aizvēršanas, bet pēc kāda brītiņa, kad gaiss telpā ir apmainījies. Logu vajag turēt vaļā nevis ar šķirbiņu, bet atvērt līdz galam uz brīdi, kamēr neatdziest mēbeļu virsma. Naktī, ejot gulēt, vajadzētu samazināt telpas temperatūru par 3-4 grādiem," skaidro Biruta Ģine.

Savukārt tiem, kuri ūdens sildīšanai lieto boileri, visprātīgāk temperatūru būtu uzturēt 55 līdz 59 grādu robežās. Svarīgi ir izvēlēties piemērota izmēra boileri, lai ūdens netiktu lieki sildīts. "Jānovieto iespējami tuvu ūdens izmantošanas vietai. Ja virtuve ir tālu no vannas istabas, tad labāk izvēlēties divus dažāda tilpuma bolierus," ar padomu dalās “Latvenergo” pārstāve Ģine.

Patērētās elektrības daudzumu ievērojami var samazināt, iegādājoties A++ klases sadzīves tehniku, piemēram, cepeškrāsni, veļas mašīnu, trauku mazgājamo mašīnu. Tiesa, šādas iekārtas veikalā maksā dārgāk, bet ilgtermiņā tās varētu atmaksāties. 

Ja 2007.gadā izdevumi par mājokli, ūdeni, elektroenerģiju un kurināmo veidoja 10,2 procentus no vidusmēra ģimenes budžeta tēriņiem, tad 2012.gadā tie jau bija 16,8%.

Tagad līdz ar energoresursu cenu krišanos arī mūsu rēķini samazinās, tomēr, lai maksātu vēl mazāk, daudz ko varam izdarīt arī paši. Vienmēr jārēķina investīcijas un to atmaksāšanās laiks, izvēloties jaunas un taupīgākas elektroierīces.

Jārēķina investīcijas, ja vēlas iebūvēt televizoram klātbūtnes sensoru, kas atslēdz attēlu, ja cilvēks izgājis no istabas vai aizmidzis, norāda Andris Spīdāns.  Atslēdzot attēlu, var samazināties enerģijas patēriņš par 50 procentiem. Spīdāns uzskata, ka televizoram vajadzētu izmantot gan skaņu, gan attēlu. Ja abus neizmanto, vajadzētu izmantot citu iekārtu.

Cilvēki, kas iepirkuši energopatērējošus televizorus, kad uzzina, ka trijās stundās tas patērē 16 eirocentus, tad izvēlas televozoru tikai skatīties un neizmanto to arī kā radio.

Līdzīgi, arī mainot spuldzes, jārēķina investīcijas un to atmaksāšanās laiks. Tāpat Spīdāns iesaka vērtēt izvēlētās LED spuldzes kvalitāti. Šobrīd piedāvājums ir plašs un ļoti dažāds.

Mazgājot veļu un izvēloties zemāku temperatūru, arī var samazināt elektrības patēriņu. Ja veļu izvēlas mazgāt 40 grādu, ne 60 grādu temperatūrā, patēriņu var samazināt par 30 procentiem.

Savukārt apkures rēķinu var samazināt, piemēram, naktī temperatūru samazinot par 2 - 3 grādiem. Gūlēt var un vajadzētu +18 grādos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti