Dienas ziņas

NATO: Kanāda vadīs brigādes izveidi Latvijā

Dienas ziņas

Aizkavējusies autobusu piegāde

Aiviekstē pie Lubānas konstatētas bojāgājušas zivis

Pēc zivju slāpšanas Aiviekstē ūdens līmenis krītas un situācija uzlabojas

Plūdi Vidzemē un tiem sekojošā spēcīgā svelme vietām radījusi zivīm nelabvēlīgus apstākļus. Vissmagākā situācija pašreiz ir Aiviekstē pie Lubānas, kur konstatēta masveida zivju smakšana. Kā viens no cēloņiem – iespējamais skābekļa trūkums, taču izslēgti netiek arī citi faktori. Kā skaidroja Vidzemes reģionālās vides pārvaldes direktors Mārtiņš Kļaviņš, situācija tur šobrīd uzlabojas, taču viss ir dabas rokās.

Spiedīgs un sasmacis gaiss, simtiem beigtu zivju un beigti vēži – tāds skats šobrīd paveras Aiviekstes krastā Lubānas pilsētā – sastaptie pauž aizdomas, ka pie vainas ķimikālijas no pārplūdušajiem laukiem, jo pērn arī bija karsts, bet šādas situācijas nebija.

Saņemot informāciju par beigtām zivīm Aiviekstē, nekavējoties reaģēja Valsts vides dienests (VVD) Kopā ar inspektoriem apsekot upi devās arī Vidzemes televīzija. VVD galvenais inspektors Imants Hamanis izrādīja: "Re, arī krastā var redzēt pa kādai beigtai zivtiņai. Virzīsimies vien pa upi uz augšu, varbūt vēl kaut kur ir kāda vieta. Un to apjomu apjaust, cik tas varētu būt, jo upe jau nestāv uz vietas. Viņa visu laiku tomēr tek. To zaudējumu noteikt tā vizuāli uzreiz nevar, tas cipars varētu būt ļoti apšaubāms."

Bojā gājuši asari, raudas, vēdzeles, brekši, līdakas, zuši un citas zivis. Šobrīd kā ticamākais iemesls tiek minēts skābekļa trūkums. Tas radies intensīvo lietusgāžu un tām sekojošās tveices rezultātā, kad upē no applūdušajām teritorijām nokļuva liels organisko vielu daudzums, kas karstā laikā sāka strauji sadalīties, intensīvi patērējot skābekli.

Vidzemes reģionālās vides pārvaldes direktors Mārtiņš Kļaviņš skaidroja: "Mēs konstatējām, ka pie paša ezera, kur upe sākās, skābekļa daudzums ir normas robežās un ar ūdeni viss ir kārtībā, bet jau pie pirmās nopietnās lielās ietekas, kas ir Kalnupe, šis skābekļa daudzums ir ārpus normas robežām, viņš ir gandrīz divreiz zemāks, kā būtu normai jābūt. Pēc aptuveni desmit kilometriem zemāk vēl ir tāda Ičas upe, un tur jau šis skābekļa daudzumus ir gandrīz tuvs tādam, lai zivju populācija nespētu izdzīvot."

Saskaņā ar plūdu riska informācijas sistēmas datiem ūdens līmenis Vidzemes upēs jau vairākas dienas turpina samazināties.

Paredzams, ka tuvāko dienu laikā situācija normalizēsies.

Vidzemes reģionālās vides pārvaldes direktors norādīja: "Ūdens līmenis krītas, tas šobrīd nāk par labu, jo tas nozīmē, ka tomēr ieplūde samazināsies no šīm pietekām. Šobrīd faktiski viss ir dabas rokās. Kas būtu ļoti svarīgi arī iedzīvotājiem saprast, – jo vairāk Latvijā būs intensīvas lietusgāzes, kur diennakts vai divu diennakšu laikā nolīst mēneša norma vai tamlīdzīgi ūdens apjomi un pēc tam sekos šādi ļoti lieli karstuma viļņi, jo šie gadījumi būs biežāk."

Valsts vides dienesta inspektori turpinās sekot situācijai Aiviekstē. Lai izslēgtu citus iespējamos piesārņojumus un riskus, ir paņemti ūdens paraugi, kuru analīžu rezultāti būs zināmi tuvāko dienu laikā.

KONTEKSTS:

Pirmdien, 27. jūnijā, Valsts vides dienestā (VVD) saņemta informācija par beigtām zivīm – asariem, raudām, vēdzelēm, brekšiem, līdakām, zušiem, līņiem, karpām, vīķēm u.c. Plūdi Vidzemē un spēcīgā svelme vietām radījusi zivīm nelabvēlīgus apstākļus, skaidroja VVD.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt