Zināmais nezināmajā

Invazīvās sugas: iznīdēt tās vai gudri sadzīvot

Zināmais nezināmajā

Vakcinācijas vēsture Latvijā un pasaulē

Kas ir zirnekļi? To dzīvesveids Latvijā

Mārīšzirneklis – indīgs, bet Latvijā sastopams reti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Viens no indīgākajiem Latvijā sastopamajiem zirnekļiem, kura kodums var izraisīt drudzi, temperatūru un vemšanu, ir mārīšzirneklis, taču tas ir tik rets, ka iespēja ar to sastapties ir ļoti neliela, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā”  sacīja Latvijas Entomoloģijas biedrības pārstāve, bioloģijas zinātņu doktore, Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta pētniece Inese Cera.

Zirneklis var iekost, taču biežāk mēģina aizmukt un izvairīties no cilvēka. Mājas zirneklis un dižais mājas zirneklis – viņi abi ir diezgan liela izmēra. Viņi ir spējīgi iekost cilvēkam, bet visbiežāk to nedarīs.

Ieraugot zirnekli, lielākā daļa cilvēku mēģina izvairīties no tā – uzslauka uz lāpstiņas, ieliek burciņā, izmet ārā. “Lielākoties kodumi ir nejauši – neesi redzējis viņu, un viņš aizsargājoties iekniebj. Piemēram, lapsenes, kas, protams, ir kukaiņi nevis zirnekļveidīgie, arī var iekost speciāli, bet citreiz viņa iedzels, ja to saspiedīsi,” skaidroja Cera.

Viens no indīgākajiem Latvijā sastopamajiem zirnekļiem - mārīšzirneklis
Viens no indīgākajiem Latvijā sastopamajiem zirnekļiem - mārīšzirneklis

Reakcija uz zirnekļa kodumu var būt ļoti dažāda, jo atšķiras sugas:

“Par mājas zirnekļiem esmu lasījusi un arī cilvēki teikuši, ka tā kodums ir kā lapsenes dzēliens un tad pāris dienas tur ir apsārtums, bet tas atkarīgs no cilvēka, cik viņš ir alerģisks,

bet tā, ka nāves gadījumi, koma un vēl kaut kas, nē, tā nav.”

Zirneklim zobi ir paredzēti barības iegūšanai, cilvēku viņš neuztver kā medījumu, viņš aizsargājas no tā. Zobus viņš visbiežāk izmanto, lai noķertu upuri, pieturētu to un ielaistu tajā gremošanas sulu, kas upuri paralizē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti