Rīta Panorāma

Intervija ar Pjotru Sčastļiviju

Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Urbanoviču

Oficiāli Latvijā reģistrēti tikai 11 bīstami suņi

Latvijā reģistrēti tikai 11 bīstami suņi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Nereti ziņās nākas dzirdēt, ka kārtējo reizi kāds agresīvs suns ir sakodis cilvēkus vai citus suņus. Latvijā reģistrēti tikai 11 bīstami suņi, kas liecina par vāju bīstamo suņu šķirņu uzraudzību. Arī šo šķirņu vairošanās netiek īpaši kontrolēta. Agresīvie suņi nav definēti Latvijas likumdošanā, to vietā ir "bīstams dzīvnieks".

Rotveileri, pitbulterjeri, Stafordšīras terjeri. Šīs ir tikai dažas no suņu šķirnēm, kas sabiedrībā tiek uzskatītas par agresīvām. Izrādās, Latvijā nekādā veidā netiek uzraudzīta vai ierobežota šo suņu vairošanās un tas, kādu saimnieku rokās šie dzīvnieki nonāk.

"Mums pašreiz normatīvie akti nav noteikuši bīstamo šķirņu sugas, kuras būtu aizliegts Latvijā ieviest un turēt, bet noteikumi paredz, ka dzīvniekiem, kuri ir atzīti par bīstamiem, ir noteikti ierobežojumi – nedrīkst piedalīties izstādēs, viņus nedrīkst pavairot, viņus ārā ir jāved ar speciālu kakla siksnu," skaidro Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Mairita Riekstiņa.

Likumos nav tāda termina kā agresīvi suņi, bet ir apzīmējums – bīstams dzīvnieks. Suni, neatkarīgi no tā šķirnes, par bīstamu var atzīt PVD izveidota īpaša komisija.

"Par bīstamu var atzīt dzīvnieku, kurš ir uzbrucis un nodarījis vieglus, vidējus vai smagus miesas bojājumus cilvēkiem; kurš ir uzbrucis citiem mugurkaulniekiem, citiem dzīvniekiem, kā arī, kurš ir agresīvs un rada draudus apkārtējiem," terminu definē PVD pārstāve Riekstiņa.

No 2012.gada Latvijā par bīstamiem atzīti vien 11 suņi. Bijis arī viens gadījums, kad suņa agresivitātes dēļ to nācies iemidzināt.

"Ir suņu šķirnes, kas ir tendētas uz agresiju. Pieņemsim stafordi, viņus ļoti ilgstoši izmantoja suņu cīņās, viņiem gēnos ir tā informācija. Ja laicīgi viņus nesāk mācīt sadzīvot ar citiem suņiem, viņi var būt agresīvi. Principā katrs suns kaut kādā brīdī var kļūt agresīvs, ja viņš pārprot saimnieka dotos signālus," sacīja kinologs Igors Inozemcevs, kura ģimenē jau vairākus gadus dzīvo agresīvās šķirnes stafordšīras terjera sunene.

Kinologi spriež, ka vaina meklējama nevis pašos suņos, bet to saimniekos.

Ja suns tiek pareizi apmācīts, tad nekādu problēmu nebūs. Suns neuzbruks citiem dzīvniekiem un arī cilvēkiem.

"Ja jūs būsiet autoritāte, vienmēr viņam varēsiet izteikt aizrādījumu un pārtraukt darbības. Ja suns domā, ka viņš ģimenē ir galvenais, viņš neieklausīsies jūsos. Izmācīt un satrenēt var visus, un krancīši bieži vien pat ir gudrāki nekā šķirnes suņi," raidījumam "Rīta panorāma" zina stāstīt kinologs Inozemcevs.

Iespējams, valstī vajadzētu noteikt par obligātu pienākumu atsevišķu kategoriju suņus jau no mazotnes sūtīt uz apmācībām. Ja cilvēks vēlas suni, tad viņam arī ir jāmāk ar to pareizi apieties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti