Panorāma

Virpuļviesuļa nopostītās ēkas atjaunotas

Panorāma

Darinot sveces, cer uzcelt māju

Egļu sēklu plantācijās ievāc čiekuru ražu

Egļu sēklu plantācijās ievāc čiekuru ražu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

No šoziem ievāktas mazas sēklas pēc daudziem gadiem izaugs lietas koks. “Latvijas Valsts mežos” (LVM) šobrīd ražas laiks. Eglēm ir viena no lielākajām ražām pēdējās desmitgadēs. Darbinieki steidz novākt čiekurus, lai papildinātu egļu sēklu krājumus turpmākajiem gadiem.

Esam Remtē. Mežā, bet šis mežs ir neparasts. Egles ir apaļas un bez galotnēm. Šī ir sēklu ieguves plantācija. Ik pa brīdim no kādas egles atskan sauciens: "Uzmanās!" Un nokrīt liels zars.

Smagākais darbs vīriem, kuri kāpj kokos un zāģē galotnes un zarus ar čiekuriem. Tad palīgi ar ķekšiem zarus notrauc lejā. Bet pārējie darbinieki plūc čiekurus.

"Ceram ievākt 1,2 tonnas egļu sēklu. Tā būtu rezerve 3-4 gadiem," stāsta “LVM Sēklas un stādi” direktors Guntis Grandāns. "Egļu čiekurs ir salīdzinoši paliels. Varētu būt ap 200 sēklu. Priedēm ir mazāks skaits, tur ir 20–25 sēklas. Tūkstoš sēklas sver apmēram 6–7 gramus. Varat iedomāties, kāda milzu kaudze ir jāsalasa, lai izaudzētu tos stādus, kas vajadzīgi mežsaimniecībai."

Egles nezied un neražo katru gadu. Vai būs čiekuri, atkarīgs no laika apstākļiem. 

"Manā pieredzē ir bijis periods, kad 11 gadus eglei nav čiekuru ražas. Rūpnieciskā mērogā sēklu plantācijā raža ir diezgan periodiska," atklāj Grandāns. "Ja tajā brīdī pavasarī, kad egle plaukst – maijā, līdz jūnija vidum –, ir sauss un karsts laiks, tad eglei ir stresa faktori izveidojušies un tad riešas ziedpumpuri, un nākamajā gadā zied. 2018. gads bija tieši tāds, kādu eglei vajag ziedēšanai. Sauss un karsts. Cerējām, ka egles ziedēs, tas arī pierādījās, un te ir rezultāts."

Remtes egļu sēklu plantācija stādīta pirms 55 gadiem. Vairāk nekā 20 hektāros aug potētas egles. Katra – īpaši augstvērtīga koka klons jeb dubultnieks. Sēklas ir ģenētiski augstvērtīgākas nekā tās, ko varētu ievākt parastos mežos. No šo čiekuru sēklām izaudzētais mežs būs par 18–20% ražīgāks. Būs ātraudzīgāks un ar kvalitatīvāku koksni. Ražu egles devušas jau vairākas reizes. 

"Šim kokam ir nogrieztas trīs galotnes. Redzama senākā griezuma vieta, pēc kura zari ir auguši uz augšu un izveidojies tāds kā sēdeklis. Pēc gada, trim būs jau izveidojies nākošais sēdeklis ar trim četrām galotnēm. Un tur atkal būs nākošā raža," skaidro plantācijas pārzine Andra Blūma.

Noplūktos čiekurus šķiro. Atlasa slimību skartos un kukaiņu sabojātos. Tos sadedzina, lai sērga neizplatās, bet veselo čiekuru maisus vedīs žāvēt uz Rendas čiekuru kalti. Pēc tam – uz Kalsnavu, kur sēklas attīrīs, sašķiros un uzglabās speciālā noliktavā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti