Rīta Panorāma

Guterešs jaunajā gadā aicina veicināt atjaunotni

Rīta Panorāma

Tiesa Beļģijā atceļ daļu Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus

Uguņošanas laikā suņi jāatstāj mājās

Dzīvnieku patversmes: Uguņošanas laikā suņi jāatstāj mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ik gadu dzīvnieku patversmes ar bažām gaida jaungada uguņošanu. Janvāra pirmajās dienās patversmēs nonāk liels dzīvnieku skaits, kuri sabijušies no petaržu radītā trokšņa un aizmukuši, tādēļ suņi uguņošanas laikā jāatstāj mājas, uzsvēra dzīvnieku patversmes “Ulubele” pārstāve Diāna Elekse.

“Tikko sākas petardes, uguņošanas, pie tam tās ir dažādās debess pusēs, suns mēģina no tām ārprāta briesmām aizmukt. Paniski, kaut kādā virzienā mēģina aizmukt no tā, no kā viņš nevar aizmukt.

Dārdi seko viens otram, un viņš vienkārši skrien līdz spēku apsīkumam, neskatoties ne uz kādiem šķēršļiem – vai tā ir transporta plūsma, vai diemžēl bieži vien tās ir pusaizsalušas ūdenstilpes un tur ielūst iekšā,” stāstīja dzīvnieku patversmes “Labās mājas” vadītāja Astrīda Kārkliņa.

Pēc šādiem skrējieniem dzīvnieks vairs nav spējīgs atrast ceļu uz mājām. Suņu saimniekiem vajadzētu laicīgi padomāt par dzīvnieku drošību svētku laikā un jau šobrīd, dodoties pastaigā,  pievērst uzmanību tam, lai suns nevarētu aizmukt.

“Ejot pastaigāties ar suni, nelaidiet viņu šobrīd vaļā. Turiet pie pavadiņas visu laiku pat tad, ja suns ir paklausīgs un vienmēr paklausa jūsu saucieniem. Nelaidiet vaļā, jo viņš var izbīties no šāviena vai trokšņa jebkurā brīdī. Nevajag paļauties, ka sunim ir čips un čips ir reģistrēts. Noteikti vajadzētu uz suņa kakla siksnas uzrakstīt saimnieka tālruņa numuru. Tas ir visātrākais veids, kā cilvēks, kurš pamana, ka suns ir sabijies, klaiņo vai ir apjucis, ieraugot telefona numuru uz kakla siksnas vai pie žetoniņa piekārtu, uzreiz var piezvanīt un pateikt – atrodos šeit, tavs suns ir man blakus,” ieteica dzīvnieku patversmes “Ulubele” Elekse.

Nobīties var arī suns, kurš iepriekš no trokšņiem nav baidījies. Uguņošanas laikā dzīvnieks var izrauties no siksnas, savukārt mazie sunīši – no saimnieka paduses, kā tie nereti tiek nēsāti. Panikā krīt arī tie suņi, kas atrodas iežogotās teritorijās, pat lauku sētās.

“Lielās bailēs suns var izdarīt to, ko ikdienā nemaz nespētu izdarīt.

Nevarētu pārlekt pāri žogam vai izspraukties pa ļoti mazu caurumiņu,” sacīja Elekse.

Dzīvnieku patversmes “Labās mājas” vadītāja Kārkliņa rosināja 31. decembrī suņus ievest vismaz priekšnamā, verandā vai kādā citā noslēgtā telpā, kur troksnis ir mazāks. Suņus, kuri īpaši baidās no uguņošanas radītā trokšņa, būt vēlams ievest telpās bez logiem, lai skaņa būtu dzirdama pēc iespējas mazāk.

Tāpat veterinārajās aptiekās piedāvā virkni nekaitīgu medikamentu, kuri dzīvniekiem var palīdzēt stresa situācijā. “Laicīgi varam dot nomierinošas tabletītes kapsulu veidā jau divas trīs dienas iepriekš. Ir arī izsmidzināmā veidā,” paskaidroja “Ulubele” zooveikala konsultante Vineta Miķelsone.

Eksperti arī ieteica 31. decembrī ar suni pa dienu vai pēcpusdienā iziet garā pastaigā. Brīdī, kad sāk arvien vairāk šaut petardes, dzīvnieks labāk lai paliek mājās.

Jāatceras, ka svētku uguņošana ir prieks cilvēkiem, nevis dzīvniekiem. Turklāt šogad Latvijā nebūs organizētu salūtu, tāpēc jārēķinās, ka daudz vairāk privātpersonu varētu izvēlēties izšaut pa kādai petardei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti