Labrīt

ANO bēgļu aģentūra publicēs pārskatu par bēgļiem pasaulē

Labrīt

Līdz ar nodokļu reformu izzudīs peļņas nodokļa atlaides lielajiem investoriem

Dodamies pļavā: Dzegužpuķes

Dodamies pļavā: Aizsargājamās dzegužpuķes un naktsvijoles

 

Meža ielokā Sumragu pļavā pie Džūkstes upes kopā botāniķi Agnesi Priedi Latvijas Radio iepazīst  aizsargājamos augus -  naktsvijoles un dzegužpuķes.

Visi, kas lasa pļavas puķes ap Jāņiem, noteikt zina, ka ir arī tādi augi, kurus nedrīkst plūkt, kuri ir aizsargājami un apdraudēti. Bieži inspektori arī zāļu tirgos uziet tādus aizsargājamos augus kā naktsvijoles, dzegužpuķes. Tās ir Latvijas savvaļas orhidejas, kas sastopamas lielākoties pļavās un mežmalās.

Diemžēl aizvien biežāk nākas dzirdēt no ļaudīm laukos, ka kaut kur šie augi auguši vairumā, bet ap Jāņu laiku izplūkti pilnībā.

Bruņcepuru dzegužpuķe

Lai tā nenotiktu arī turpmāk, tad šīs orhidejas nevajadzētu lasīt, jo tas īsais periods, kamēr tās stāv vāzē vai vainagos, neatsver to, ko šī suga dod, augot savvaļā. Tas netraucē Jāņu naktī sarīkot ekspedīciju uz naktsvijoļu pļavu, un tas būs kaut kas daudz īpašāks un prātā paliekošāks nekā tirgū nopirkts aizsargājamo augu pušķis.

Fuksa dzegužpirkstīte

Lielāka grupa ir tieši dzegužpirkstītes. Šī puķe ir tāda kā rozā vālīte, kā pirksts, kas parasti aug pa vienai vai nelielās grupās mēreni mitrās pļavās.

Naktsvijole

Tātad visu, kas ir rozā un atgādina orhideju – Baltijas, stāvlapu, plankumainās, fuksa dzegužpirkstītes – tās nevajadzētu plūkt un likt Jāņu pušķī.

Plankumainā dzegužpirkstīte

Skaņu celiņa ierakstā piedalās multiintrumentāliste Dace Straume.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt