Sadaļas Sadaļas

Dabas sargi aicina laivotājus neatstāt aiz sevis atkritumus

Atklājot ūdens tūrisma sezonu, dabas sargi aicina iedzīvotājus aiz sevis neatstāt atkritumus. Laivu iznomātāji atzīst, ka efektīvākais risinājums ir ne vien iedot atkritumu maisus, bet arī savākt tos no tūrista kopā ar laivām galamērķī. Kopumā upju maršrutu infrastruktūru uzņēmēji vērtē kā labu, bet novērojuši, ka projektos saliktās atkritumu tvertnes bieži ir neatbilstošas apmetnei meža vidū.

Dabas sargi aicina laivotājus neatstāt aiz sevis atkritumusSintija Ambote
Lai jauno ūdens tūrisma sezonu sagaidītu tīrā vidē, sestdien, 5.maijā, noritēs apkārtnes sakopšanas talka dabas liegumā "Ances purvi un meži" pie Stendes un Irbes upēm. Tās laikā upju krastos paredzēts savākt visu dabai svešo. Īpaši aicināti laivošanas entuziasti un laivu iznomātāji, saka Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Kurzemes reģionālās administrācijas pārstāvis Raits Čakstiņš:

 

"Daļa [atkritumu], bez šaubām, ir tūristu atstātais, daļa, ko atnes straume ar paliem no augstāk esošiem ciemiem. Tie esam mēs, kas to esam izmetuši. Acīmredzot mēs kaut ko darām nepareizi. (..) Tāpēc mēs šīs talkas laikā vēlamies satikties ar laivu iznomāšanas biznesa pārstāvjiem, lai no viņiem saņemtu atbildi, kā viņi organizē [..], vai dod līdzi maisus, vai viņus interesē, kas notiek pēc tam.

Vai viņi vienkārši izsniedz laivas, lai tusējas. Pie jūras savāc laivas, un nav nekādas atbildības."

Laivu braucieni Latvijas upēs ir ļoti populārs aktīvās atpūtas veids. Piemēram, Ziemeļkurzemes upes – Stende un Irbe – tek cauri mazapdzīvotam, bieziem mežiem klātam apvidum. Vienīgais ceļš ir upe, un tāpēc arī atkritumu mašīnas tur neiegriežas. Tas uzliek lielāku atbildību gan tūristiem, gan dabas teritoriju saimniekiem.

Viens no vietējiem dabas tūrisma uzņēmējiem Reinis Pižiks arī iznomā laivas un stāsta, ka cilvēki arvien ir dažādi – kāds ļoti atbildīgi atgriežas ar savākto atkritumu maisu, cits atkritumus atstāj kaut kur ceļā. Uzņēmējs secina, ka paši laivu iznomātāji var aktīvāk motivēt tūristus neko aiz sevis neatstāt upes krastos.

Reinis Pižiks dabas tūristiem laivas iznomā jau 20 gadus un par infrastruktūru saka, ka atkritumu tvertņu blīvums, iespējams, jau ir pietiekams, taču projektos saliktās tvertnes bieži ir neatbilstošas apmetnei meža vidū.

"Liela kļūda ir – uztaisa atkritumu tvertni, bet neuztaisa vāku. Ir smuka četrkantīga kaste meža vidū pilna ar atkritumiem, bet nav vāka.

Ko tas nozīmē? Jenots, lapsa vai krauklis ir burtiski pēc pāris sekundēm klāt un iznēsā tos atkritumus pa visu mežu, vai arī vējš," skaidro Pižiks.

DAP Vidzemes administrācijas direktors Rolands Auziņš papildina, ka ūdens tūrisma sezona Latvijas upēs jau ir atklāta. Viena no noslogotajām laivotāju trasēm ir Gauja. Gaujas dabas parkā ierīkotas vairākas atpūtas vietas, taču dabas sargi arvien cenšas populāru padarīt principu – ja cilvēks spēj ienest dabā, piemēram, iepakotu ēdienu, tad var atkritumus arī aiznest sev līdzi pēc maltītes.

Uz upju sakopšanas talku šodien pulcēties aicina plkst. 9 no rīta pie mājām "Vičaki", Ances pagasta Ventspils novadā. Talkas rīkotāji sola sagādāt darba cimdus un atkritumu maisus, kā arī darba noslēgumā būs kopīga zupas ēšana pie ugunskura.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt