Cik Salacā ir lašu? Makšķernieku klubs sadarbojas ar zinātniekiem izpētē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Salaca ir viena no  dabiskajām lašupēm, kur šo zivju krājumi netiek mākslīgi papildināti. Bet cik Salacā īsti ir lašu? Lai to noteiktu, vietējais makšķernieku klubs "Salackrasti" sadarbībā ar zinātniekiem uz Salacas ir izveidojis lašu taci, kur ar speciālas aparatūras palīdzību tiek fiksēts katrs lasis, kurš dodas upē nārstot. Kā notiek lašu skaitīšana, un kādi ir secinājumi par to?

Cik Salacā ir lašu? Makšķernieku klubs sadarbojas ar zinātniekiem izpētē
00:00 / 04:22
Lejuplādēt

Pa šauru dēļu laipu, kas no krasta ved pāri Salacai, makšķernieku kluba dalībnieki ved uz upes vidu. "Nu, tad esam tikuši līdz lašu fotostūrītim, kā zinātnieki saka, šī ir vieta, kur lasis ienāk no jūras." Šis lašu fotostūrītis, kā jokojot saka makšķernieku kluba "Salackrasti" valdes loceklis Atis Apelis, tik tiešām ir tikai stūrītis jeb šaura eja, caur kuru izejot, lasi fiksē kamera.

"Nofiksē viņa garumu, platumu, dzimumu, atšķir – taimiņš vai lasis iziet cauri uz nārstu," procesu apraksta Apelis.

Aparatūra, kas uzstādīta upē un krastā, ziņas par lašiem nosūta institūta "Bior" zinātniekiem,  stāsta "Salackrastu" valdes priekšsēdētājs Oļegs Sumčenko: "To lasīti uzskaita un tālāk datus aizsūta uz institūtu, kur viņi datorā visu redz, cik smuki lasis iziet cauri. Viņš nosaka pēc izmēriem – paps vai mamma. To visu aparāts reģistrē."

Lašu skaitīšana sadarbībā ar institūtu "Bior" Salacā sākās jau aizvadītajā gadā, bet, kā stāsta Sumčenko, tomēr upē ieliktā konstrukcija nebija īsti veiksmīgi. Tāpēc bija jādomā cits veids. Ar makšķernieku kluba spēkiem tapis tacis, kas būtībā ir upē ielikta laipa. Tās konstrukcija ļauj izkļūt cauri mazākām zivīm, bet lasim nākas doties gar ierīci, kas to fiksē.

"Līdz šim neviens nav izpētījis, cik Salacas lašu populācija ir liela. Un mums kā makšķerniekiem  tas interesē. Arī kā apsaimniekotājiem, jo mūsu biedrība apsaimnieko Salacas upi. Ja mēs gribam attīstīt makšķerēšanas tūrismu, tad mums ienākošo lašu skaits ir apmēram jāzina, jo ir noteikumi. Eiropas Savienības noteikumi paredz, ka ir jābūt zināmam lašu pāru skaitam, lai atļautu rudenī spiningot un zivi paturēt. Bet tā ir vēl tāla nākotne, jo vismaz divi trīs gadi ir jāuzskaita, lai zinātnieki var orientēties, cik tā populācija ir liela.

Un tad sāksim domāt piesaistīt ārzemju tūristus, jo viņiem Salaca ļoti interesē. Bet mēs vēl nevaram to darīt, tāpēc ka mēs vēl pagaidām ar dakšām ūdeni smeļam," stāsta Sumčenko.

Makšķernieku kluba biedri norāda, ka ir kāda problēma, lai lašu skaits Salacā palielinātos. Tā ir upes aizaugšana.

"Braucot ar laivu, katrā straujtecē mums tā ir jāstumj. Upe ir aizaugusi, katra straujtece. Un katra straujtece ir lašu nārsta vieta, ja viņa ir aizaugusi, lasim nav, kur nārstot. Tātad arī nav rezultātu. Mēs arī tīrām. Esam arī iegādājušies ekskavatoru, ar kuru varēs braukt upē. Atļaujas visas jau ir dabūtas. Un tad ar ekskavatoru tīrīsim. Ir tāda speciāla uzparikte ar zobiem, kuru velk. Speciāli pasūtījām tādu. Tagad mēs ar rokām visu darām, bet tad būs ar tehniku. Un tad tai populācijai vajadzētu strauji palielināties," norāda makšķernieku kluba vadītājs.

Kluba dalībnieki vērtē, ka lašu skaits Salacā tomēr palielinās. Pirmajās nedēļās vien jau fiksēti vairāki desmiti, bet īstais nārsta laiks vēl priekšā – oktobrī.

Lašu populācijas pētījumi Salacā nebūs tikai to uzskaite, paredzēts arī izzināt, kādi ir šo zivju ceļi, stāsta Apelis:

"Paredzēts šoruden uzsākt telemetrijas pētījumus sadarbībā ar zinātniekiem.

Kas ir telemetrijas pētījumi? Tas ir, kad makšķernieks noķer lasi, zinātnieks ievieto viņā raidītāju un palaiž pa upi, lai saprastu, kurā vietā viņš nārsto un kāda ir viņa uzvedība. Tas arī dos informāciju zinātniekiem, un šī informācija zinātniekiem būs noderīga, lai pieņemtu kādus lēmumus."

Kad beigsies nārsts, lašu skaitīšanas tacis no upes tiks izņemts, bet nākamajā gadā jau pirms Jāņiem atkal upē atgriezīsies, lai maksimāli ilgākā periodā varētu izsekot lašu gaitām Salacā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti