Austrālija cīnīsies pret Lielā Barjerrifa iekļaušanu UNESCO apdraudētā pasaules mantojuma sarakstā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Austrālijas valdība ir neapmierināta ar Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) ieteikumu iekļaut Lielo Barjerrifu apdraudētā pasaules mantojuma sarakstā.

Austrālija nepiekrīt UNESCO viedoklim, ka tā nav darījusi pietiekami, lai aizsargātu Lielo Barjerrifu no klimata pārmaiņām.

Puse rifa jau gājusi bojā

UNESCO pirmdien publicēja ziņojumu, kurā teikts, ka klimata pārmaiņu nodarītais kaitējums Lielajam Barjerrifam ir tik liels, ka pasaulē lielākais koraļļu rifs būtu jāiekļauj apdraudētā pasaules mantojuma sarakstā.

Organizācija norāda, ka Austrālijas valdība nav spējusi uzlabot ūdens kvalitāti Lielajā Barjerrifā.

UNESCO uzskata, ka par Lielā Barjerrifa iekļaušanu apdraudētā pasaules mantojuma sarakstā vajadzētu lemt jau nākammēnes Ķīnā notiekošajā Pasaules mantojuma komitejas kongresā.

Lielais Barjerrifs ir viens no Austrālijas lepnumiem. Tas ir 2300 kilometru garš koraļļu rifu komplekss, kas stiepjas gar Austrālijas ziemeļaustrumu piekrasti. Tajā mīt vairākas tikai tur sastopamas zemūdens dzīvnieku un augu sugas.

Diemžēl klimata pārmaiņas ir nodarījušas milzīgu kaitējumu Lielā Barjerrifa ekosistēmai. Kopš 1985. gada aptuveni puse no rifa ir gājusi bojā, apdraudētas ir arī vairākas dzīvnieku un augu sugas.

Austrālija uzskata UNESCO lēmumu par netaisnīgu

Zinātnieki uzskata, ka galveno kaitējumu Lielajam Barjerrifam nodara temperatūras paaugstināšanās jūrā. Pēdējo piecu gadu laikā Lielajā Barjerrifā notikušas vairākas izbalēšanas. Tās notiek, kad ūdens ir pārāk silts. Izbalēšanas rezultātā iznīkst koraļļu audos esošās aļģes un koraļļi kļūst balti. Izbalēšana nenozīmē, ka koraļļi ir miruši, tomēr spēcīgas izbalēšanas gadījumā tiem ir lielāks risks aiziet bojā.

Austrālijas vides ministre Sūzena Leja apgalvo, ka Lielais Barjerrifs ir vislabāk aprūpētais koraļļu rifs pasaulē, kura aizsardzībā Austrālijas valdība ir ieguldījusi 3 miljardus Austrālijas dolāru jeb 1,9 miljardus eiro.

Ministre otrdien paziņoja, ka Austrālija cīnīsies pret Lielā Barjerrifa iekļaušanu pasaules apdraudētā mantojuma sarakstā, jo UNESCO rekomendācija esot netaisnīga.

“Klimata pārmaiņas ir vislielākais drauds visām pasaules rifu ekosistēmām, ne tikai Austrālijas. 83 UNESCO Pasaules mantojuma objektus apdraud klimata pārmaiņas, tāpēc nav godīgi izcelt atsevišķi tikai Austrāliju. Rekomendācija ir balstīta uz novecojušiem datiem. UNESCO un Pasaules mantojuma centra amatpersonas neveica rifa pārbaudes uz vietas,” Leja sacīja uzrunā parlamentā.

Austrālijas un Ķīnas konflikts

Austrālijas valdība ir pārliecināta, ka UNESCO lēmums ir politisks.

UNESCO Pasaules mantojuma komiteju, kas nosaka Pasaules mantojuma sarakstā iekļaujamās vietas un objektus, pašlaik vada Ķīna, ar kuru Austrālijai pēdējos gados ir saspīlētas attiecības.

Tomēr vides aizstāvji norāda, ka UNESCO ieteikums izgaismo Austrālijas valdības nepadarītos darbus, lai aizsargātu nacionālās dabas bagātības, jo īpaši pret klimata pārmaiņām.

Austrālija ir viena no pasaulē lielākajiem akmeņogļu un dabasgāzes eksportētājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti