Aicina savā īpašumā iesēt kvadrātmetru pļavas un palīdzēt zinātniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Dabiskās pļavas Latvijā šobrīd ir izzūdoša dabas vērtība, tāpēc Latvijas Dabas fonda projekts “GrassLIFE” sāk sabiedrisku dabisko pļavu atbalsta kustību “Iesēj savu kvadrātmetru!”, informēja fonda pārstāve Liene Brizga-Kalniņa. Kustība aicināti iesaistīties tie, kuri vēlas savā īpašumā iesēt nelielu gabaliņu dabiskās pļavas. Interesentiem tiks nosūtītas Latvijas pļavu puķu sēklas, savukārt nākamajā gadā aicināsim ziņot par rezultātiem.

“Dabiskajās pļavās mājo unikāla bioloģiskā daudzveidība, tāda augu un citu dzīvu būtņu sabiedrība, kas nav sastopama nekur citur. Pēdējo 70 gadu laikā dabiskās pļavas ir uzartas, pamestas aizaugšanai ar krūmiem vai tur ierīkoti sēti augu sugām nabadzīgi zālāji, un tās palikušas vien 0,7% Latvijas teritorijas. Projekts ''GrassLIFE'' veltīts dabisko pļavu atjaunošanai, taču skaidrs, ka ar to vien nepietiek, nepieciešama plašāka sabiedrības iesaiste. Latvijas dabiskajām plavām nepieciešama jūsu palīdzība,” uzsvēra projekta “GrassLIFE” vadītāja Inga Račinska.

Lai iesaistītu plašāku sabiedrību dabisko zālāju – pļavu un ganību – saglabāšanā, Latvijas Dabas fonds aicina cilvēkus nelielu gabaliņu dabiskās pļavas iesēt savā mauriņā, lauku sētas pagalmā vai atjaunojamas pļavas stūrī, izmantojot vietējās izcelsmes dabisko pļavu augu sēklas. Lai iegūtu labākas zināšanas par šāda eksperimenta sekmēm, nākamajā vasarā aicināsim ziņot mums par sava kvadrātmetra panākumiem, tādā veidā palīdzot izvērtēt piesēšanas metodes efektivitāti.

Dabisko pļavu sēklas šovasar Latvijas Dabas fondam palīdzēja savākt Latvijas mazpulku organizācija – 15 mazpulki un Latvijas Dabas fonda eksperti visā Latvijā ir ievākuši 25 dažādu puķu sēklas. Pateicoties mazpulcēniem, cilvēki visā Latvijā varēs iesēt tādas pļavu puķes kā dzirkstelīti, īsto madaru, kalnu āboliņu, pļavas dzelzeni, lipīgo sveķeni, pļavas vilkmēli un citas.

Vairāk par Latvijas pļavu augiem un to pielietojumu var lasīt šeit. Savukārt šeit var lasīt par jauno tendenci māju pagalmos un pilsētvidē perfektu mauriņu aizstāt ar pļavu.

 

Kā piedalīties kustībā “Iesēj savu kvadrātmetru?”

  •  Jāaizpilda īsa pieteikuma anketa, sniedzot pamata informāciju par vietu, kur plānots sēt puķes. Pieteikšanās termiņš – 5. oktobris.
  • LDF eksperti noteiks, vai vieta ir piemērota pļavas puķu sēšanai, izvēlēsies tai piemērotas sēklas un nosūtīs interesentiem kopā ar sēšanas instrukciju.
  • Jāiesēj sēklas saskaņā ar instrukciju. Tas jāpaveic līdz oktobra beigām.
  • Nākamajā vasarā aicināsim ziņot par sēšanas sekmēm – sūtīt fotogrāfijas un nelielu aprakstu.

Ko šī akcija dos dabiskajām pļavām?

  • Palīdzēs izplatīties vietējām savvaļas sugām! Viens no iemesliem, kāpēc dabiskās pļavas un ganības izzūd, ir tas, ka mūsdienās pļavu puķu sēklām ir mazāk iespēju ceļot un izsēties plašākā teritorijā – vaļēju sienu vairs ar vezumiem nepārvadājam un lopu ganīšanu arvien vairāk aizvieto turēšana kūtīs un barības pievešana. Taču tieši sēklu pārnese ir viens no faktoriem, kas nodrošina sugām bagātu dzīvotņu pastāvēšanu. Ar pļavas puķu sēklu izsēšanu dažādās Latvijas vietās mēs palīdzēsim pļavu augiem izplatīties.
  •  Palīdzēs zinātniekiem labāk izpētīt sēklu piesēšanas metodes atbilstību pļavu atjaunošanai. Pļavas puķu sēklu ievākšana un izsēšana ir Latvijā vēl maz izmantota dabisko pļavu atjaunošanas metode, un ar šīs akcijas palīdzību pētnieki vēlas iegūt informāciju par sēšanas sekmēm. Tāpēc ļoti svarīgi, lai visi, kas saņems sēklas, nākamajā vasarā ziņotu par to, kā ir veicies.

Kas ir projekts “GrassLIFE”?

Projektu “GrassLIFE: Zālāju atjaunošana un to dažādas izmantošanas veicināšana” īsteno Latvijas Dabas fonds, sadarbojoties ar partneriem – Latvijas Universitāti, Vides risinājumu institūtu, z/s “Krastiņi” un 11 saimniecībām visā Latvijā. 

Projekta mērķis ir palīdzēt Latvijā saglabāt vērtīgās un izzūdošās dabiskās pļavas – atjaunot tās, un veicināt tajās dabai draudzīgu saimniekošanu. Projekts tiek īstenots no 2017. līdz 2023. gadam. Tas norit 14 ''Natura 2000'' teritorijās. Projekta kopējais budžets ir 4,3 miljoni eiro, no tiem nozīmīgi ieguldījumi paredzēti gan ganīšanas infrastruktūras izveidei projekta saimniecībās, gan pļavu atjaunošanai un mobilā ganāmpulka izveidei un darbībai. Projektu finansē Eiropas Savienības LIFE programma, Latvijas Valsts reģionālās attīstības aģentūra un projekta partneri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti