Pārtikas revidents

"Pārtikas revidents" 3. sērija. Ķirbis

Pārtikas revidents

Lielplatonē mēnesī izaudzē pat pustonnu šitake sēņu

Kāpēc sēnes ir jālasa groziņā, nevis plastmasas maisiņā?

Kāpēc sēnes jālasa groziņā, nevis plastmasas maisiņā?

Kāpēc sēnes ir būtiski lasīt klūgu groziņā, nevis plastmasas maisiņā, Latvijas Televīzijas raidījumam "Pārtikas revidents" skaidroja Latvijas Mikologu biedrības biedre, Latvijas Dabas muzeja mikoloģe un viena no "Lielās Latvijas sēņu grāmatas" līdzautorēm Inita Dāniele.

Sēnes Latvijā

  • Latvijā ir 300 ēdamas sēnes.
  • Sēne izaug 2-3 dienu laikā.
  • Latvijā ir ap 300 sēņodu sugu.
  • Sēnes ēd mežacūkas, brieži, stirnas, aļņi.
  • Indīgākā sēne Latvijā – Zaļā mušmire.

 

Daudzās ģimenēs sēnēs joprojām ierasts doties ar klūgu groziņiem, nevis plastmasas maisiņiem vai toveriem. Dāniele uzsvēra, ka tam ir ļoti liela nozīme, jo tādējādi sēņotāji palīdz sēnēm turpināt izplatīties.

"Kad nēsājam groziņu pa mežu, sēnēm sporas birst ārā un izplatās. Tādā veidā palīdzam sēnēm vairoties," skaidroja mikoloģe.

Vairoties sēnēm palīdz arī pati sēņošana, jo tā dod signālu, ka ir jāizplatās no jauna. Mikoloģe uzsvēra, ka tas, ko ierasti dēvē par sēnēm, patiesībā ir tikai īslaicīga tās daļa jeb augļķermenis. "Pati sēne jeb sēņotne ir augsnē, koksnē, nobirušo lapu, skuju slānī vai pat atsevišķā lapiņā vai skujiņā," stāstīja Dāniele. Zem zemes esošā sēņotne ir kā liels, kilometriem garš zirnekļu tīkls, kas barojas.

Kad sēņotnei vajag atjaunoties, tā virs zemes izdzen augļķermeni, kuram ir sporas, kas izsējoties veidos jaunu sēņu tīklu.

"Ja sēņotni kaut kā ietekmējam, traumējam, ja augļķermeņus novācam, tiek dots signāls – neizdevās mums šoreiz vairoties, sporas izplatīt vajag vēl un vēl," stāstīja mikoloģe.

Dāniele arī norādīja, ka sēnes drīkst ne tikai griezt ar nazīti, bet arī uzmanīgi izcelt ārā, taču sēņotājam jāpielūko, lai netiktu pārāk bojāta meža zemsega.

Raksts pirmo reizi LSM.lv publicēts 2020. gada 22. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti