Dzīvnieku aizstāvju vidū izskan kritika par klīstošā lācēna nosūtīšanu uz Franciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Aprīlī gar Alojas–Limbažu ceļu bez mātes klaiņoja kāds lācēns. Tā kā viņa māte neatgriezās un lācēna dzīvība bija apdraudēta, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) izlēma to notvert un nogādāt Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā, kur dzīvnieku turēja karantīnā, bet vēlāk ar lidmašīnu aizveda uz Franciju. Tagad par lācēna likteni dzīvnieku aizstāvju vidū izskan kritika.

Dzīvnieku aizstāvju vidū izskan kritika par klīstošā lācēna nosūtīšanu uz Franciju
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

Nesenos notikumus atstāstīja DAP direktore Gita Strode: "Bija trīs varianti, šis te Francijas variants tika akceptēts no mūsu puses. Pirms dzīvnieka pārvietošanas un lēmuma pieņemšanas par pārvietošanu mums bija jāsaņem Francijas iestāžu vērtējums, vai uz konkrēto zooloģisko dārzu dzīvnieku var pārvietot."

Pēc karantīnas Rīgā speciālisti nolēma nogādāt lācēnu zoodārzā-patversmē "La Tanjer" Francijā, jo Latvijā nebija brīva voljēra un jauna būvniecībai naudas nebija. Tad DAP no trim vietām dažādās valstīs kā vispiemērotākās jaunās mājas lācēnam izvēlējās zoodārzu Francijā gan infrastruktūras, gan personāla, gan pieredzes ziņā. 

Tagad sociālajos medijos vairāku nevalstisko organizāciju kontos pausta kritika, atsaucoties arī uz kāda franču medija rakstu – lācēna pārvešanai neesot bijis atbilstoša sertifikāta, personāls galapunktā – nekompetents, bez pieredzes lāču palaišanai savvaļā. 

Organizācijas "Latvijas ainava" valdes locekle Astrīda Notte norādīja: "Tas, ko mēs redzam no video, tas pirmais, ka lācēns tiek transportēts  kastē, zoodārza pārstāvis (..) sēž pie būra un no rokas, kā jau arī Francijas puse atzīmē, pilnīgi neadekvāti, neatbilstoši baro, smukās šķēlītēs griež un dod caur šī būra spraugām ābolīšus, un tas ir pilnīgi nepieņemami."

Organizācijas "Latvijas ainava" valdes locekle par lācēna aizvešanu
00:00 / 00:28
Lejuplādēt

Latvijas Radio mēģināja sazināties arī ar zoodārzu-patversmi Francijā, taču tur uz telefona zvaniem neatbildēja, atskanēja vien automatizēta atbilde par darba laiku un apmeklējuma nosacījumiem.

Dzīvnieku tiesību aizstāvju "Facebook" lapās pārpublicēta arī virkne citu pārmetumu. Piemēram, lācēna karantīnas laiks Latvijā bijis aizdomīgi īss un lācis neesot atbilstoši vakcinēts. 

Rīgas Zooloģiskā dārza Zinātnes un izglītības nodaļas vadītāja Rebeka Šķērstiņa norādīja: "Gribās jautāt, kas būtu bijusi īstā vieta lācēnam? Mūsu līdzekļi un mūsu pieredze to absolūti neatļauj, nevienam Latvijā to neatļauj. Arī kopumā sabiedrības attieksme ir sarežģīta šādos gadījumos. Kopumā daudz no kritikas bija nepārbaudīta informācija. Tur bija minēts aizdomīgais karantīnas laiks. Tas viss ir atrunāts, pieejams un pārbaudāms. Un mēs arī esam zem skrupulozas uzraudzības. Tas, ka nebija vakcinācija, ir klaji nepatiesi."

Jāpiemin, ka DAP izvēlējusies šo zoodārzu, paļaujoties uz zinātniskā institūta "Cites" atzinumiem. Tā ir organizācija, kas Francijā kontrolē aizsargājamo īpatņu pārvietošanu. DAP ceturtdien norādīja, ka tā lūgusi šai organizācijai skaidrojumu, lai, kā norādīja DAP direktore, saprastu, kas ir pēkšņi mainījies, jo vēl pirms aptuveni mēneša neesot bijusi tāda informācija, ka ar šo zooloģisko dārzu ir kaut kādas problēmas.

KONTEKSTS:

Dabas aizsardzības pārvalde aprīlī notvēra Limbažu–Alojas ceļa posmā vairākas dienas klīstošu lācēnu un nogādāja to Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā, kur tas nonāca karantīnā. Sākotnēji bija cerība, ka mazuļa māte ir tuvumā, tāpēc dzīvnieks netika traucēts, tomēr, lai novērstu tā sadursmi ar automašīnām vai tuvējo viensētu suņiem, dzīvnieku notvēra. No Rīgas zoodārza tālāk lācēns aizceļoja uz Franciju

Latvijā brūnie lāči (Ursus arctos) ir īpaši aizsargājami dzīvnieki. Tie ir lielākie no Latvijas plēsējiem. Lāču mātītes svarā var sasniegt 150 kilogramus, bet lāču tēviņu svars var sasniegt 300 kilogramus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti