Panorāma

Staķis noliedz sava uzņēmuma saistību ar brīvkrānu uzstādīšanu

Panorāma

Panorāma

PVD iesaka uzmanīt kaķus no putnu gripas

Profesors: Putnu gripa var nonākt arī kaķu populācijā un kļūt par kaķu gripu

Latvijā konstatēti jau vairāk nekā 140 putnu gripas uzliesmojumi, arī lapsām. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pievērš uzmanību arī kaķiem – Polijā ar gripu inficējušies un miruši vairāki desmiti šīs sugas pārstāvju. Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) profesors Kaspars Kovaļenko atzina – vīruss var nostabilizēties kaķu populācijā, izplatīties un kļūt par kaķu gripu.

Putnu gripa izplatījusies visā valstī, radot riskus ne tikai putniem, bet arī cilvēkiem.

"Cilvēkam saskaroties ar šādu putnu gripu, tā saslimšana var būt diezgan smaga. Putniem visbiežāk ir saistīts ar respiratoriem elpošanas ceļiem, putni šķauda, var redzēt aplikumu, nomākti, netipiska uzvedība, nebaidās no cilvēkiem," skaidroja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns, profesors Kaspars Kovaļenko.

PVD jau izmeklējis vairākus simtus putnu, no kuriem vismaz 140 konstatēta putnu gripa.

"Skarta ir visa valsts. Putnu gripa diviem lapsēniem ir konstatēta Daugavpils un Jēkabpils reģionos vietās, kur tika konstatēta gripa arī savvaļas putniem," klāstīja PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietniece Māra Užule.

Tikmēr no Polijas pienāk ziņas, ka ar putnu  gripu inficējušies un miruši jau gandrīz 30 kaķi. Šim faktam uzmanību pievērš atbildīgais dienests arī Latvijā.

"Lielākais risks, par kaķiem runājot, ir, ka tas vīruss var nostabilizēties kaķu populācijā un cirkulēt, un tas kļūst jau par kaķu gripu.

Šeit galvenokārt novērojam neiroloģiskas elpošanas pazīmes, diareja, gremošanas kanāla iekaisums var būt. Kaķiem ir augsta mirstība, jo tas ir jauns vīruss kaķu populācijā," atzina LBTU profesors.

PVD aicina izvairīties no liekas saskarsmes ar savvaļas putniem, sargāt sevi un mājdzīvniekus, norādot – šī gripa parasti mazinās līdz ar aukstā laika iestāšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti