Ventspils muzeja lietu stāsti: pastkarte ar tvaikoni

Jau no pavasara, kad Latvijā sākās vīrusa pandēmijas laiks, Ventspils muzeja lasītava sāka piedāvāt lietu stāstus. Šajās dienās Ventspils muzeja lapā parādījušās fotogrāfijas ar tvaikoni – kuģi, kas 20. gadsimta sākumā pārvadājis pasažierus pa Ventas upi no Ventspils līdz Kuldīgai un atpakaļ. Tas ir viens no 14 lietu stāstiem, ko šajā laikā saviem apmeklētājiem attālināti piedāvā iepazīt muzeja darbinieki.

Ventspils muzeja lietu stāsti: pastkarte ar tvaikoni
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Tvaikonis „MЕЖА”

Tvaikoni „MЕЖА” (upes nosaukums Krievijā, Pleskavas apgabalā), kas gadsimta sākumā kursēja no Ventspils uz Kuldīgu, ap 1912.gadu iegādājās Teodors Kampers. Tvaikoņa nesekmīgā darbība agrākajos gados (īpaši vasaras mēnešos, kad Ventā zems ūdens līmenis, kuģītis, labākajā gadījumā, kursējis tikai līdz Zlēkam) radīja nepieciešamību tvaikoni pārbūvēt un piemērot kuģošanas apstākļiem. Pēc pārbūves tvaikonis ieguva jaunu nosaukumu – „Nikolajs” un 1913.gada 1.maijā atsāka kursēt no Ventspils uz Kuldīgu. Pārbūves rezultātā kuģītis tika pagarināts par 40 pēdām un varēja uzņemt 2000 pudu kravas un 200 pasažierus. „Priekšgalā 1.klases kajīte un 4 atsevišķas nodaļas, kur var palikt arī pa nakti. Pakaļgalā 2. klases kajīte, ķēķa telpas un bufete. Klājs dalīts 1. un 2. klasei. Deķim ir jumts. Ir mazgāšanās kabinets un slimnīca. Glābšanas aparāti.” (Ventspils Apskats, 1914.g. 8.III ). 

Mēs sapratām, ka jāpāriet uz virtuālo realitāti, tā, atceroties pandēmijas sākumu pavasarī, saka Ventspils muzeja Projektu nodaļas vadītāja Ieva Rupenheite. Tā nu sanāk, virtuālā realitāte ir cieši saistīta ar esošām lietām, kas ir muzeja krājumā.  

„Tas pandēmijas laiks mūs kaut kādā ziņā iepriecināja, ka mēs varam izcelt muzeja lietas. Muzeja krājums ir būtiska daļa no muzeja darba. Tā radās doma izveidot zināmu scenāriju komunikācijā. Noteiktās dienās mēs stāstām par muzeja krājuma interesantajām lietām, tās mums ir vēstures otrdienas," stāsta Rupenheite.

Vēstures otrdienas Ventspils muzejā ir jau stabila tradīcija, taču tagad zināmu iemeslu dēļ tās nevar notikt klātienē.  

„Dažas vēl paspējām realizēt, kur brauca lektori, vai vēsturnieki paši sagatavo stāstījumu. Mēs to nosaucām pa Ventspils muzeja lasītavu. Otrdienās mums ir Vēstures otrdienas, un trešdienās mums ir muzeja lietu stāsti," turpina Rupenheite.  

No marta jau bijušas 14 publikācijas, atklāj Ventspils muzeja pārstāve. Jaunākā no tām, kas lasāma muzeja mājas lapā, uzdod jautājumu - Kā Nikolajs no Meža iznāca?

„Tas nav cars Nikolajs, bet tas ir kuģis, un tie ir divi kuģa nosaukumi. Muzeja krājumā nonāca pastkarte, kurā bija redzams kāda brigāde, kas gatavojas remontēt tvaikoni. 1914. gada fotogrāfija. Nav zināms, kas tas par tvaikoni, bet zināms, ka Ventu līdz Kuldīgai un atpakaļ brauca tajā laikā tvaikonis "Nikolajs", kurš vadāja pasažierus. Pēc kāda laika muzeja krājumā nonāca fotogrāfija ar uzrakstu kirilicā „MЕЖА”, tad tika izsecināts, ka tas, kas redzams pārbūvēts, ir nākamais tvaikonis "Nikolajs"," skaidro Rupenheite.

Tā viena lieta atrod otru un palīdz sameklēt faktus, saka muzeja darbiniece.  Tā tas noticis  arī ar māju no Ventspils novada. 

Pašlaik Venstpils muzejā ir apskatāmas trīs aktuālās izstādes, bet šajā nedēļas nogalē izgaismosies Ventspils Livonijas ordeņa pils pagalms, lai padarītu patīkamāku šo Ziemassvētku gaidīšanas laiku.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt