Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Veļu vakars Viļa Plūdoņa muzejā

Gatavojas Latviešu Pagaidu Nacionālās padomes simtgadei

Valkā gatavojas Latviešu Pagaidu nacionālās padomes simtgadei

Valkai ir bijusi īpaša nozīme Latvijas valsts izveidē, jo tieši šeit pēc Pirmā pasaules kara ieradās daudzi bēgļi, un pilsēta kļuva par latviešu sabiedriskās un kultūras dzīves centru. 1917. gada rudenī Valkā tika dibināta Latviešu Pagaidu nacionālā padome, kas pasludināja Kurzemes, Vidzemes un Latgales nedalāmību. Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros ar plašu programmu 2. decembrī Valkā notiks Latviešu Pagaidu nacionālās padomes 100-gades svinības. Pilsēta šim notikumam gatavojas ar vērienu.

Atzīmējot Latviešu Pagaidu nacionālās padomes dibināšanas simtgadi, centrālais notikums Valkā būs piemiņas monumenta atklāšana 2. decembrī. Tas atradīsies zīmīgā vietā, pilsētas centrā, iepretīm baznīcai.

“Veidots šis monoments no Somijas granīta, viņš ir izkalts jau, tuvākajās dienās tiks atvest uz Valku, tāpēc šeit norit pēdējie darbi, lai labiekārtotu šo vidi,” saka Valkas novada pašvaldības Izglītības un kultūras daļas vadītājs Aivars Ikšelis.

Monuments taps dzirnakmeņa formā, uz tā būs iegravēti visi pagaidu nacionālās padomes biedru vārdi. Dzirnakmeni rotās trīs joslas, kas simbolizēs trīs novadus,  un pār to pacelsies zeltīta Bētlemes zvaigzne. Vīri, kas šobrīd strādā pie monumenta uzstādīšanas uzsver - ir ļoti liels gandarījums un tai pašā laikā atbildība strādāt pie šāda veida objekta izveides.

“Ir īpaša sajūta, kad tādus darbus veic, jo tas ir kaut kads paliekošs un noturīgs. Pēc tam cilvēki nāks un skatīsies, un arī uzzinās kaut ko,” piezīmē darbu vadītājs Jānis Miezis.

Tikmēr Valkas muzejā šobrīd top Latviešu Pagaidu nacionālajai padomei veltīta pastāvīgā ekspozīcija. Tās pamatā ir četras sajūtas, kas atklāj tā laikā nozīmīgākos notikumus un piemin personības, stāsta Valkas muzeja krājumu galvenā glabātāja Aija Priedīte:

“Tas ir svarīgs posms visā Latvijas vēsturē, jo Latviešu Pagaidu nacionālā padome un tās deklarācija ārvalstīm un tautām faktiski ir pamatakmens neatkarīgai Latvijai.”

Zīmīgi, ka tieši šajā laikā Valkas muzejs dāvinājumā no kādas novadnieces ir saņēmis koferi, kurš 1980. gadu beigās, piepildīts ar latviešu autoru grāmatām, atceļojis no Austrālijas. Taču šobrīd tas ir aizpildīts ar kladēm, kurās apkopoti dažādi raktsi no 80. gadu laikrakstiem.

“Te ir dažādi izgriezumi no laikrakstiem, kā “Cīņa”, viņa ir dažus lasījusi un arī komentējusi, kā viņa izvērtē šī raksta patiesību. Pavisam ir 18 šādas kladītes,” rāda Valkas muzeja pedagoģe Viktorija Maļukova.

Šis čemodāns ir viens no eksponātiem, kuru Valkas muzejs plāno nodot muzeju kopizstādei “Latvijas gadsimts”.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti