Šī diena vēsturē

18. oktobris. Kosmosā dodas vēsturē pirmais kaķis

Šī diena vēsturē

20. oktobris. Traģēdija Lužņiku stadionā Maskavā

19. oktobris. Kauja pie Zamas Ziemeļāfrikā Kartāgā izšķīra visu tālāko vēstures gaitu

Šī diena vēsturē: Kauja pie Zamas Ziemeļāfrikā Kartāgā izšķīra visu tālāko vēstures gaitu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kauja pie Zamas pilsētas Ziemeļāfrikā, toreizējās Kartāgas valsts teritorijā, 202. gada pirms mūsu ēras 19. oktobrī, izšķīra visu tālāko vēstures gaitu. Tajā sakāvi cieta kartāgiešu vadoņa Hanibāla armija, un uzvaru svinēja Scīpiona komandētie romiešu leģioni. Ja Hanibāls būtu uzvarējis, Roma, iespējams, nekad nekļūtu par to vareno Eiropas impēriju, kādu to pazīst vēsture.

Feniķieši bija viena no senākajām kuģinieku tautām Vidusjūrā, viņi apdzīvoja tagadējās Libānas un Sīrijas piekrastes rajonus. 9. gs. p.m.ē. beigās feniķiešu kolonisti nodibināja Kartāgas pilsētu netālu no mūsdienu Tunisas. Gadsimtu gaitā pilsēta izauga par spēcīgu valsti, kas 3. gs. p.m.ē. kontrolēja lielu daļu Āfrikas ziemeļu piekrastes, Ibērijas pussalas dienvidus, Balearu arhipelāgu, daļu Sardīnijas, Korsikas un Sicīlijas. Šī izplešanās padarīja neizbēgamu Kartāgas konfliktu ar Romas republiku, kura bija sev pakļāvusi praktiski visu Apenīnu pussalu. Notika trīs Pūniešu kari – tā saukti pēc vārda, kādā savus pretiniekus dēvēja romieši.

Pirmais Pūniešu karš risinājās 3. gs. p.m.ē. vidū, ilga 23 gadus, un tā rezultātā kartāgieši bija spiesti atteikties no kontroles pār Sicīliju, Sardīniju un Korsiku. Tomēr Kartāga joprojām bija stipra un turpināja ekspansiju Ibērijas pussalā, arī šeit jau drīz saduroties ar Romas ietekmes sfēru. Kartāgiešu uzbrukums Saguntas pilsētai, kas bija Romas sabiedrotā, kļuva par iemeslu Otrajam pūniešu karam, kas sākās 218. gadā p.m.ē.

Sākumā šķita, ka Kartāga svinēs uzvaru.

Kartāgiešu vadonis Hanibāls Barka veda savu armiju no Spānijas, drosmīgā pārgājienā šķērsoja Alpu kalnus un iebruka Itālijā. Viņš smagi sakāva romiešus vairākās kaujās, pārstaigāja Apenīnu pussalu no ziemeļiem uz dienvidiem un tur nostiprinājās. Veselus 15 gadus Hanibāls ar savu armiju uzturējās Dienviditālijā, taču tā arī nesaņēma pietiekamu atbalstu no dzimtenes, lai sāktu izšķirošo uzbrukumu pašai Romas pilsētai. Tikām romieši mobilizēja visus spēkus, uzņēma armijas rindās notiesātus noziedzniekus un vergus un, vairoties no izšķirošās kaujas ar izcilo taktiķi Hanibālu, nogurdināja viņa armiju ar pastāvīgiem maziem uzbrukumiem. Romiešu karavadonim Scīpionam izdevās izspiest kartāgiešus no Spānijas, un 203. g. p.m.ē. viņš ar savu armiju izcēlās malā Āfrikā, kur sakāva kartāgiešu armiju. Hanibāls tika steidzami saukts mājup no Itālijas. Izšķirošā kauja starp Hanibāla komandētajiem kartāgiešiem un Scīpiona romiešiem notika pie Zamas pilsētas 202. gada p.m.ē. 19. oktobrī.

Abu armiju spēki bija apmēram līdzvērtīgi. Pirms Zamas romiešiem pieslējās Kartāgai kaimiņos esošās Numīdijas valdnieks Masanisa, un daudzi numīdieši, līdz tam kalpojuši kā algotņi Kartāgas armijā, tagad pārgāja romiešu pusē. Tas nodrošināja Scīpionam pārākumu kavalērijas ziņā, kas galu galā izrādījās izšķiroši. Romiešiem sekmīgi izdevās neitralizēt Hanibāla kaujas ziloņus, izlaižot tos cauri savām rindām un aizmugurē iznīcinot pa vienam.

Kartāgiešu kavalērija, pildot Hanibāla kaujas plānu, atkāpās, aizvilinot no kaujas lauka romiešu jātniekus. Tomēr kavalērijas kaujā, kas pēc tam notika, Scīpiona jātniekiem izdevās kartāgiešus sakaut un izklīdināt.

Scīpions prasmīgi pārgrupēja spēkus, spēcīgākās vienības pārsviežot uz flangiem, atspiežot kartāgiešu flangus, un, kad romiešu jātnieki atgriezās kaujā un uzbruka kartāgiešiem no muguras, tie izrādījās ielenkti un lielāko tiesu tika apkauti.

Kauja pie Zamas izšķīra ne vien Otrā pūniešu kara, bet visu tālāko vēstures gaitu. Ja Hanibāls būtu uzvarējis, Roma, iespējams, nekad nekļūtu par to vareno impēriju, kas pastāvēja daudzus gadsimtus un kuras mantojumā balstās visa Eiropas identitāte. Tagad Kartāga kļuva politiski atkarīga no Romas, un pusgadsimtu vēlāk romiešu uzsāka Trešo pūniešu karu, ieņemot Kartāgu, nopostot to līdz pamatiem un pārvēršot tās zemes savas impērijas provincē.

 

Šī diena vēsturē

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti