Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ozolaines pagastā vāc vēstures stāstus

Ozolaines pagastā Rēzeknes pusē folkloras ekspedīcijā vāc vēstures stāstus

Rēzeknes novada Ozolaines pagastā šonedēļ notika folkloras ekspedīcija - tās galvenā iecere ir dokumentēt fotogrāfijas un stāstus grāmatai, bet pagasta 80. gadu jubilejā vasaras noslēgumā demonstrēt par to īsfilmu.

"Ozolaines pagasta laika zīmes" – tāds nosaukums dots 15. folkloras ekspedīcijai Latgalē. Tā apkopo vietējo iedzīvotāju atmiņu stāstus un zināšanas par folkloru un šajā reizē ekspedīcijas darba grupā ir pētnieces Ilga Šuplinska un Sandra Ūdre, kā arī video operators Māris Justs un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas programmas “Reģionālie mediji un komunikācija” studentes.

Ozolaines pagastam šogad aprit 80 gadi, un šeit cits citam blakus dzīvo vecticībnieki, pareizticīgie un katoļi. "Pagastā ir apmēram 60% cittautiešu, attiecīgi 40% ir latviešu iedzīvotāju," teica pagasta pārvaldes vadītājs Edgars Blinovs. "Mēs nekoncentrējamies uz kādu konkrētu tēmu, bet ņemam visu - gan fotogrāfijas, gan stāstus, gan jociņus, gan vēsturiskos brīžus un notikumus."

Izglītības un zinātnes ministre, ekspedīcijas vadītāja, Ilga Šuplinska pastāstīja, ka kāda skolotāja pagastā ir apzinājusi savas dzimtas vēsturi. Izrādās, ka skolotājas dzimtā ir bijis Pēterpils Mūzikas akadēmijas rektors un tieši viņa laikā ieviesta apmācība mūzikā krievu valodā. Līdz tam tā bijusi tikai vācu valodā.

Vietējie iedzīvotāji ļoti novērtē pētnieku izrādīto interesi un cer, ka ekspedīcija mudinās arī citus saglabāt un pētīt vismaz savas ģimenes dzimtas kokus, dzimto vietu nostāstus un vēsturi.

Ozolaines pagasta iedzīvotāja Valentīna Oborenko-Urtāne atzina, ka tagad ir cits gadsimts, jaunatnei cita domāšana. "Bet mēs vēl pieturamies, un folklora mūs saista, jo mēs praktiski dziedam tās visas mūsu babiņu dziesmas," paskaidroja Oborenko-Urtāne .

Savukārt ministre un pētniece Šuplinska aicināja apzināties dzimtās vietas nozīmību. "Saproti, ka tā vieta, kur tu esi, ir skaistāka tieši tāpēc, ka tu tur esi, tad tā pašapziņa aug," viņa teica.

Ozolaines pagasta pārvaldes vadītājs ir apņēmies pēc ekspedīcijas turpināt iesākto un apciemot vēl nesatiktos iedzīvotājus. Savākto materiālu varēs redzēt pagasta 80. gadu jubilejai veltītā īsfilmā 10. augustā, kā arī grāmatā gada beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt