Dienas ziņas

Protestē pret Abavas senlejas dabas plāna izstrādi

Dienas ziņas

Vieni tīra, otri piesārņo

Iepazīstina ar grāmatu par Latvijas radio tēvu

Iepazīstina ar grāmatu par Latvijas radio tēvu

Pirms 92 gadiem Saeimas budžeta komisijas deputāti inženierim Jānim Linteram, kurš prezentēja radiouztvērēju, jautāja – “vai, lai to klausītos, būs jāver vaļā logi?”.  Atmiņas par Latvijas radio tēvu tagad  apkopotas grāmatā “Kā spoža stīga”.

Bibliotēku nedēļā  ar jauno grāmatu Katlakalna lasītājus iepazīstināja  autore emeritētā ķīmijas zinātniece Milda Pormale, kas ar izcilo inženieri bijusi pazīstama vairāk nekā trīsdesmit gadus.

Pormale vēl šodien atceras, kā 1935. gadā  Jānis Linters atnesis mazu radioaparātiņu ar kristāliņiem. Šodien viņa rokās tur mazu grāmatiņu par izcilo inženieri, fiziķi, vēstures pētnieku un domātāju, kurš īstenoja savu sapni un izveidoja Latvijas  Radiofonu.

“Viņam bija kaut kāda visuma tveršana. Viņš tā kā Rainis, tikai Rainis to visumu saprata, bet viņš to visumu nesa cilvēku labumam. Viņš tos starus pārvērta balsī,” saka Pormale.

Izcilā inženiera mūžs gan neaizritēja slavas saulītē. Līdz ar padomju karaspēka ienākšanu saite ar Radiofonu tika pārrauta un viņš devās uz Berķenes skolu toreizējā Jelgavas apriņķī.  

“Viņš cieta gan vācu laikā, gan krievu laikā, jo viņš teica taisnību, ko viņš domā, un to jau nedrīkstēja ne vienai valdībai, ne otrai teikt,” stāsta Pormale.

Ilgus gadus viņš bija aizmirsts, un vēl šodien, kad ikviens zina, kas ir radio, tikai retais zina, kam par to jāpateicas.

1993. gadā izveidots Lintera fonds, un katru gadu  par ieguldījumu elektronisko sakaru nozares attīstībā tiek pasniegta Lintera prēmija. Laureātiem tiks  arī grāmata ''Kā spoža stīga'', kas vēsta par Latvijas radio tēvu, bet  autore  cer, ka tā būs pieejama arī  bibliotēkās, kā solījusi fonda valde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt