Daugavpils cietoksnī rekonstruē 19.gadsimta kaujas

Daugavpils cietoksnis ir neatņemams pilsētas simbols. Austrumeiropā tas ir vienīgais gandrīz bez izmaiņām saglabājies 19.gadsimta pirmās puses cietokšņa paraugs, kuram savulaik bijusi liela militāra loma. 1812.gadā vēl nepabeigtā cietokšņa garnizons spēja atvairīt vairākus franču armijas uzbrukumus. To, kā tas varētu būt noticis, rekonstruējuši vēstures interesenti.

Dūmi, skaļi šāviņi, taktiski armijas manevri - pirmajā kara rekonstrukcijas klubu festivālā Daugavpils cietoksnī tika atveidota vēsturiskās kaujas gaita, kad 1812.gada jūlijā garnizons atvairīja vairākus franču armijas uzbrukumus. To vienlaicīgi var uzskatīt par cietokšņa uguns kristībām.

"Viņi gribēja apdraudēt Sanktpēterburgas virzienu, bet mūsu cietoksnis nospēlēja būtisku lomu. Mums jāatceras visi notikumi, visas armijas un visi laiki, kas te ir bijuši. Cietoksnim ir spilgta vēsture visos Latvijas periodos," saka Daugavpils pilsētas domes eksperts Arthjoms Mahļins.

Cīņā iejutās četri kara rekonstrukcijas klubi no Rīgas, Maskavas un Lietuvas, talkā aicinot arī savus draugus. Lai gan daudzi varētu ironizēt, ka pieauguši vīri spēlē kariņu, klubu dalībnieki skaidro - viņus piesaista tieši vēsture, un šādi to var izjust dzīvāk.

"Man patīk Napaleona laiks. Tas ir bijis vistaisnīgākais. Tā ir vēsture, to nekad nevar izsvītrot vai pārrakstīt. Tā tas bija. Un tas ir jāsargā, par to vajag runāt," norāda Mihails Harčenko, Baltkrievijas vēsturiskās rekonstrukcijas kluba "Lira" dalībnieks.

"Tā ir jauna pieredze, turklāt vēsture mani vienmēr ir interesējusi. Tas ir pavisam citādāk, nekā ir mūsdienās. Tas bija personīgāk un mazāk taktiski nekā šodien. Es apsveru iespēju pat iestāties armijā," saka lietuvietis Tomas Petronas, kurš kaujas rekonstrukcijā piedalās trešo reizi.

"Tas bija salīdzinoši atklāts karš. Bataljons pret bataljonu. Cilvēkam jābūt labi ekipētam un drosmīgam. Tu redzi savu nāvi piecdesmit metru attālumā, kur stāv karavīri un vienkārši paceļ savus ieročus šaušanai. Bet tev tik un tā ir jāstāv," pauž kara rekonstrukcijas kluba biedrs no Lietuvas Julijus Zarackas.

Esot kaujas lieciniekiem, festivāla apmeklētāji vairāk bija pārsteigti par skaļajiem trokšņiem. "Ja jau maziņi ieroči rada tik lielu troksni, tad toreiz, kad stāvēja četrdesmit lielgabali uz vaļņa, lai atvairītu uzbrukumu - trokšņaini ļoti bija," teic daugavpiliete Irina.

Vienā no cietokšņa kazarmām varēja arī apskatīt arī tā laika karavīru sadzīves apstākļus, kā arī antīku lietu tirdziņā iegādāties kādu suvenīru. Daugavpils cietoksnī patiesi valdīja 19.gadsimta gaisotne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti