Panorāma

Tautastērpā par godu Latvijai

Panorāma

Panorāma

Atklāj izstādi “Nyet, nyet, Soviet!”

Atklāj izstādi «Nyet, nyet Soviet!»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

''Nyet, nyet Soviet!'' ("Ņet, ņet sovjet!") – tas ir viens no populārākajiem saukļiem, ko savulaik izmantoja trimdas latvieši, protestējot pret Baltijas valstu okupāciju. Šodien Latvijas neatkarības atjaunošanas dienā Dzelzceļa vēstures muzejā atklāta tāda paša nosaukuma izstāde.

“Ņet, ņet sovjet!” ir viens no skanīgākajiem un pazīstamākajiem trimdas latviešu protesta saukļiem, ko izmantoja latvieši ASV, Austrālijā, Vācijā un citviet, protestējot pret padomju okupāciju. Šodien atklātā izstāde ir stāsts par to, kā trimdas latvieši uzturēja dzīvu Latvijas neatkarības un brīvības ideju visus okupācijas gadus. 

"Organizējot, dodoties demonstrācijās un rīkojot protestus. Un nemitīgi šos 46 gadus atgādinot par to, ka Latvija ir nelikumīgi okupēta un Baltijas valstis ir inkorporētas Padomju Savienībā. Par to ir jārunā, par to ir jāatgādina, jo Latvijai ir jābūt brīvai," skaidro izstādes “Nyet, nyet, Soviet!” kuratore Ieva Vītola.

Tieši tas bija trimdas latviešu galvenais mērķis. Atgādināt visai pasaulei, ka ideja par Latvijas neatkarību vēl aizvien ir dzīva. Un to trimdnieki aktīvi sludināja. 

"Trimdas latvieši, trimdas baltieši mobilizējās ātri, kad, teiksim, Stokholmā viesojās Hruščovs vai uz Ameriku brauca Brežņevs. Vai notika kaut kādi politiski notikumi, kur vajadzēja parādīt savu viedokli, paust savu attieksmi un atgādināt, ka tā nevar būt," atceras Ieva Vītola.  

Izstāde ļauj iepazīt trimdas latviešu demonstrāciju pieredzi, kā arī sniedz praktiskus padomus, kā jāgatavojas un jāuzvedas protesta akciju laikā.  Piemēram, var uzzināt, ko drīkst, ko nedrīkst darīt, kā vajag ģērbties, kā ātri savākt domubiedrus. Taču protestēt var arī ikdienā. 

Chrysler Valiant
Chrysler Valiant

Kādreiz "Chrysler Valiant" automašīna piederēja Amerikas latvietim, filmas “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” galvenajam varonim Jurim Bļodniekam. Pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados viņš un citi jaunieši to izmantoja dažādās protesta akcijās pret Padomju Savienības veikto Latvijas okupāciju.  

"Es pārkrāsoju dzeltenu un pēc tam apkrāsoju to ar pretpadomju saukļiem, jo tajā laikā bija ļoti svarīgi rādīt Amerikai, rādīt citur par Latviju un par Latvijas problēmu, respektīvi, par padomju okupāciju.  Mums bija sirpis un āmurs – te ar sarkano šķērssvītru pāri. Priekšā bija Gorbačova galva, arī ar sarkano šķērssvītru pāri," rāda Amerikas latvietis Juris Bļodnieks. 

Izstādi ''Nyet, nyet Soviet!'' ikviens iedzīvotājs varēs apskatīt Dzelzceļa vēstures muzejā līdz 23. jūlijam. Bet filmu “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” var noskatīties portālā replay.lsm.lv vēl gandrīz divas nedēļas.    

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti