Agrākā pašvaldības ierēdņa – Rīgas bendes – dzīvesvietas aizvien nav zināmas

Gadsimtiem ilgi Rīgas pilsētas pārvaldē strādāja kāds mūsdienu valodā runājot – pašvaldības ierēdnis, ko tagad sauktu par bendi.

Šodien Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja stendā, kas veltīts Rīgas pārvaldei, centrā ir bendes amata rīks – bendes zobens un divas nocirstas rokas. Labā par naudas zagšanu, kreisā – par naudas viltošanu. 

“Ja vilto kādas pāris monētiņas, tad nocērt rokas. Ja vairāk kā viena vērdiņa vērtībā, tad nāves sods – nocirta galvu,”

klāsta muzeja eksperte Irēna Strēle.

Rīgas centrā – Rātslaukumā ar bendes zobena palīdzību atvadīties no galvas bija lemts tikai augstu stāvošām personām. Tā bija sava veida izrāde, ko nāca vērot visa pilsēta. Vienā no divām muzeja gleznām, kur atainots Rātslaukums, var redzēt soda vietas izpildi, kas gandrīz sakrīt ar mūsdienu Rolanda statujas vietu. Jo senāki laiki, jo soda izpildīšana pienāca daudz ātrāk.

“Ja šodien cilvēku ieliek cietumā, viņi tur pavada ilgu laiku. Agrāk tas bija ļoti ātri: cilvēku soda un nekādi cietumi,” saka Strēle.

Parasto tautu ar nāves sodiem gan nesodīja pilsētas centrā. To darīja ārpus Rīgas mūriem.

Doma baznīcas Krusta ejā var aplūkot karātavu staba pamatni, kas uzstādīta tagadējā Stabu ielā, kur tika izpildīti nāves sodi pakarot. Karātavu stabu dēļ iela tad arī tikusi pie sava nosaukuma. Šis karātavu stabs ir liecinieks divu studentu pakāršanai, kurus apsūdzēja par pilsētas dedzināšanu 1677.gadā. Nāves sods tika izpildīts nepilna mēneša laikā.

Leģendas vēsta, ka Rīgas bende dzīvoja mazā, pelēkā namiņā Trokšņu ielā 9. Strēle stāsta, ka ar bendi neviens nedraudzējās.

“Izstumts no sabiedrības. Viņš nedzīvoja pilsētas centrā. Dzīvoja nomalē pie pilsētas mūriem,” norāda Strēle. “Bendi parasti aicināja no citām valstīm un pilsētām. Neviens rīdzinieks negribēja šo darbu darīt. Parasti tie bija vācieši,” klāsta Strēle.

Mazajai piebūvei nav ārdurvju, tādēļ vienīgais ceļš, kā iekļūt bendes namiņā, ir pa blakus mājas parādes durvīm un mēģināt uzzināt, vai iedzīvotāju ikdienas un nakts mieru netraucē bendes spoks. Vienā no dzīvokļiem tagad dzīvo students no Norvēģijas. Iedzīvotāji stāsta, ka nezina agrāk tur dzīvojis bende.

Zinot, ka bendes amats Rīgā pastāvēja gandrīz 700 gadu, visticamāk, ka šī ir tikai viena no daudzajām nepateicīgās profesijas pārstāvju dzīvesvietām.

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti