Panorāma

Ministrija meklē risinājumus zāļu cenu samazināšanai

Panorāma

Autisms pēc 18 gadu vecuma: slimība paliek, bet diagnoze pazūd

Lucavsalā norisinās arheoloģijas vasaras skola

Arheoloģijas nometnē Lucavsalā vēstures entuziasti rada dažādu laikmetu priekšmetus

Arheoloģija vairumam no mums, pirmkārt, saistās ar cilvēkiem, kas ar lāpstiņu un slotiņu bruņojušies izrakumu bedrē pacietīgi slāni pa slānim atrok vēstures liecības. Taču līdztekus tam pastāv arī cita veida pētniecība – eksperimentālā arheoloģija, kad vēstures liecības – instrumentus, apģērbus, ieročus – pētnieki izgatavo un izmēģina paši savām rokām, lai labāk izprastu pagātnes tehnoloģijas. Eksperimentālā arheoloģija darbojas arī Latvijā un visu nedēļu Lucavsalā norisinājās vasaras skola, kurā iesaistīties aicināts ikviens vēstures interesents.

Lucavsalas mazdārziņu rajonā var redzēt gan lepnas vasaras mājas, gan pussabrukušas dārza būdiņas, taču ļoti īpašs dārziņš ir aiz žoga – te var ceļot laikā.

Šī mazdārziņa teritorijā jau kopš 2015. gada saimnieko Latvijas Arheo klubs, kas šeit ierīkojis eksperimentālās arheoloģijas parku. Katru vasaru šeit notiek Arheoloģijas vasaras skola, kur ikviens interesants aicināts piedalīties dažādu vēstures laikmetu priekšmetu radīšanā vai izmēģināšanā. Katrs dārza stūris veltīts citam laikmetam.

"Kā jau kārtīgā arheo parkā, ir tematiskais laikmeta dalījums ievērots. Kad ienākam dārzā, mums ir nosacīts akmens laikmets, kā sākums.

Turpinājumā mums ir agrie metāli, bronzas laikmets kā turpinājums un pašā noslēgumā šobrīd attīstām nosacīto dzelzs laikmeta un agro viduslaiku tēmu," stāsta arheologs Artūrs Tomsons.

Arheoloģijas parkā katrs var, piemēram, izmēģināt izgatavot un uzasināt savu krama asmeni.

Citkārt šeit tiek būvēti mājokļi, bronzā atlieti cirvju un nažu asmeņi, darināti trauki un apģērbi, notiek lekcijas. Bet Latvijas Televīzijas vizītes dienā galvenā uzmanība veltīta senajiem distances ieročiem, konkrēti – lingai. Un tas nav nejauši.

"Šodien es pastāstīšu par lingu, jo mums ir svinīgs notikums – ir atrasta tiešām Latvijā, Rīgas teritorijā lingas detaļa. Man te ir pāris paraugi. Tā ir improvizācija par vissenāko atrasto lingu, Eiropas rajonā, Vidusjūras rajonā," stāsta vēstures entuziasts Reinis Indāns.

Lai nejauši netraumētu mazdārziņa kaimiņus, praktiskajās demonstrācijās lingo tomātu. "Ja tas būtu akmens, tad tas var būt bīstami pilnīgi visiem. Labi pamēģināsim vēl vienreiz," saka Indāns.

Daži vēsturnieki to sauc par ne-akadēmiska rotaļāšanos. Taču Tomsons norāda – šādi eksperimenti ļauj labāk saprast izrakumos atrastos materiālus.

Piemēram, Klaņģu kalnā atrastās māla lodītes, kas līdz šim uzskatītas par kulta priekšmetiem, patiesībā varētu būt lingas munīcija.

"Mūsu nozarē ir pat jociņš – ja kaut ko nevar izskaidrot, tad pieņemam – tas ir kulta priekšmets, kamēr atrod kādu praktisku skaidrojumu," piebilst Tomsons.

Arheo klubam ir vēl daudz ieceres, kā attīstīt šo teritoriju, rīkot eksperimentus un ekskursijas skolēniem, lai veicinātu interesi par vēsturi. Taču pagaidām tam traucē neziņa par nākotni, jo Lucavsalas mazdārziņu teritorijā Rīgas dome iecerējusi vērienīgus apbūves darbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti