Panorāma

Vai Latvijas kūdras purviem gaidāms cukurfabriku liktenis?

Panorāma

Dzērveņu laukos joprojām vāc ražu

Ziemas trūkums veicina depresiju

Ziemas trūkums veicina depresiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ziemai netipiskais laiks, sniega trūkums, lietus un pelēkie toņi dabā diemžēl atstāj smagu iespaidu uz tiem cilvēkiem, kam raksturīgas ilgstošas skumjas vai jau diagnosticēta depresija. Psihiatri novērojuši, ka šoziem pacienti turpina slimot, lai gan parasti ziemas baltumā depresija mazinājās.

Ēkā mazajā, klusajā Veldres ieliņā Juglā satiekas depresijas pacienti no visas Latvijas un šeit apliecina - tā kā nav sniega un nav baltuma, depresija šogad ir īpaši smaga. Daudziem tā atgriežas atkārtoti.

"Ambulatorās aprūpes centrā atrodas depresiju nodaļa. Mēs ārstējam dažādus pacientus, bet depresija ir akcents," stāsta ambulatorā centra „Veldre” vadītājs Māris Taube. "Šogad es redzu, ka no oktobra, septembra mums ir nebeidzams pieprasījums, kāds nav bijis nekad."

Īpaši sezonālām depresijām nepieciešama saules gaisma un gaismas terapija. Pelēcīgās debesis un lietus arī decembrī un janvārī nozīmē tikai vienu – turpinās rudens un depresija.

"Izskatās, ka depresijas ir smagākas, cilvēki smagāk to pārcieš. Saasinās sezonālās depresijas, kas raksturīgas ar pastiprinātu miegainību - cilvēki cieš, izjūt trauksmi, bet tomēr iet uz darbu. Viņi neredz to gaišumu, baltumu, ko pieraduši redzēt," skaidro Taube.

30 dienu laikā, kamēr cilvēks šeit uzturas, ne vien ar zāļu, bet arī ar ar psihologa, sporta un dažādu terapiju palīdzību stāvokli izdodas stabilizēt. No budžeta šogad psihiskai veselībai atvēlēts pietiekoši daudz līdzekļu. Visus depresijas ārstēšanas izdevumus sedz valsts.

"Kādam pacientam, protams, pietiek ar medikamentiem, kurus vajadzīgs pamainīt vai piemeklēt. Ir pacienti, kam ir vajadzīga dienas stacionāra palīdzība. Kad mēs redzam, ka ir grūtāk, mēs piedāvājam plašāku [terapiju klāstu]," turpina Taube.

Taču pieejamības problēma saglabājas. Uz 30 vietām šeit rindā gaida 100 pacientu. Un ārsti ir pilnīgi droši, ka patiesībā ar depresiju sirgstošo ir daudz vairāk.

Pēc sniega Latvijā šogad skumst lieli un mazi. Mazajiem iet garām ragaviņu prieki, pieaugušie skumst pēc aktīvās slēpošanas vai pastaigām dabā. Taču, ja skumjas nebeidzas, miegs nāk nepārtraukti vai tieši otrādi - nenāk nemaz un ir bezmiegs, zūd apetīte vai jūs regulāri pārēdaties un pat ikdienas darbu veikšana šķiet neiespējama misija, noteikti ir vērts par to pastāstīt ārstam. Bet tuvinieki un darba kolēģi aicināti būt vērīgi un cilvēkam, kam mainījusies uzvedība, pavaicāt, vai viss ir kārtībā. Jo tieši blakus depresijai ir arī domas par pašnāvību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti