Video: Ziema bijusi labvēlīga ērču pārziemošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kailsals janvārī nebija pietiekam ilgs, lai ērces ziemā izsaltu. Īsā ziema un agrais pavasaris rada bažas, ka šogad ērces būs īpaši aktīvas. Tikmēr Latvijā  ir izgudrots pretērču tērps, kas neļauj asinssūcējam piekļūt cilvēka ādai. Raidījums "Vides fakti" demonstrē interesanto izgudrojumu, kurš speciālās kabatiņās aptur ērces ceļu pie sava upura.

Entomologs Voldemārs Spuņģis stāsta,  ka ērču aktivitāte ir atkarīga no apkārtējās vides temperatūras. Pavasarī pie gaisa temperatūras +8..+10 grādiem, augsnes temperatūra saulainās vietās var sasniegt pat +20 grādus pēc Celsija. Agrā pavasarī tās ir atklātas vietas, pļavas, un mežmalas, kā arī vietas, kur atrodas pērnā kūla.

Latvijas Infektoloģijas centra ārste Irina Ribakova atgādina, ka ērču pārnēsāto  slimību ārstēšana ir ilgstoša un var noritēt smagā formā. Sākumā simptomi ir līdzīgi gripai, kad reibst galva, „lauž” kaulus un ir augsta ķermeņa temperatūra. Vēlīnā stadijā ārstēt slimību ir vēl grūtāk, jo nepieciešama ilga rehabilitācija, kad jācīnās ar nervu sistēmas bojājumiem, kad var "neklausīt" rokas, kājas vai "neturēties galva uz pleciem".

Pote pret Laima slimību joprojām nav atklāta un tā var būt par iemeslu locītavu, sirds un nervu sistēmas traucējumiem. Latvijas infektoloģijas centrā 2013. gadā pēc palīdzības ieradušies 4000 cilvēku, sešiem procentiem konstatēts ērču encefalīts vai Laima slimība.

Ērču pārnēsātās slimības pārcietusī Ilze Ignāte radījusi pretērču tērpu ar speciālām kabatiņām jeb lamatiņām. Izgudrotāja izstrādājusi inovatīvu kombinezona tipa apakšveļu ar piešūtām zeķītēm.  

Līdz pat centimetru lielie asinssūcēji parasti rāpo pa apģērbu uz augšu pēc iespējas tuvāk cilvēka ādai.

Speciāli gatavotais apģērbs cilvēkam bīstamo ērci aptur auduma lamatiņās. Pāri šai apakšveļai var vilkt parastu apģērbu un doties mežā.

Ērces ir zirnekļveidīgo pārstāvji, pasaulē pagaidām ir atklātas ap 20 000 sugas, Latvijā konstatētas 800 ērču sugas.  Cilvēkam bīstamās ērces dzīvo vidēji divus gadus, un tās šajā laikā ir spējīgas sūkt asinis četras, piecas reizes. Raidījums „Vides fakti” brīdina, ka nepotētiem pret ērču encefalītu labāk nerādīties pļavās un mežos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti