Plāno kanalizācijas ūdeņus pārdot biržā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Apvienoto Nāciju Organizācija pagājušajā nedēļā nolēma, ka 19. novembris turpmāk būs Pasaules Tualešu diena. Ar šādu soli ANO vēlas pievērst uzmanību tam, ka 2,5 miljardiem iedzīvotāju visā pasaulē nav pieejama tualete un kanalizācija. Tas veicina infekcijas slimību izplatīšanos. Piemērām, no caurejas un ar to saistītajām komplikācijām ik 20 sekundes mirst viens bērns.

Tāpat tiek piesārņotas arī upes un ezeri. Problēma ir akūta arī tādēļ, ka pasaulē ar katru gadu kļūst arvien vairāk iedzīvotāju. Turklāt lielākā dzimstība ir vērojama tieši jaunattīstības valstīs, kur ir arī nopietnas problēmas ar kanalizāciju un tualetēm.

Lai risinātu kanalizācijas un tualešu trūkumu beļģiete Valērija Issumo piedāvā kādu neparastu ideju. Viņa vēlas preču biržās tirgot attīrītu kanalizācijas ūdeni.

Ideja tirgot kanalizācijas ūdeni, pat attīrītu, pirmajā brīdī var šķist ļoti dīvaina. Tomēr Valērija Issumo ir ar to pārņemta.

Šīs trauslās, vidēja auguma sievietes tēvs nāk no Kongo, bet māte ir beļģiete. Savu izcelsmi Issumo uzskata par ļoti būtisku faktoru. Ne mazāk nozīmīga ir arī viņas sešpadsmit gadus ilgā pieredze, strādājot par mākleri preču biržā. Tur viņa tirgoja kakao un cukuru starptautiskajos tirgos.

"Un tas deva man ideju potenciāli sākt tirgot ūdeni. Bet nevis ūdeni no upēm un ezeriem, bet gan attīrīto kanalizācijas ūdeni. Šāds kanalizācijas ūdens tiek attīrīts, bet ne līdz dzeramā ūdens pakāpei, tādēļ, ka jo vairāk ūdens tiek attīrīts, jo vairāk enerģijas tam ir nepieciešams, " skaidro Issumo.

Issumo un viņas kompānija ar nosaukumu „Prana Sustainable Water” grib pārdot preču biržā ūdeni, kas ir ne gluži tik tīrs, lai to varētu dzert, bet arī ne tāds, kas tek tieši no kanalizācijas caurules.

Issumo turpina: „Sistēma pašreiz ir tāda, ka mums ir vai nu dzeramais ūdens vai nu kanalizācijas ūdens. Bet vairāk un vairāk parādās valstis, kā piemērām Austrālija vai Dienvidāfrika. Tās ir valstis, kurām pietrūkts tīra ūdens. Tādēļ tur parādās jaunais, trešais produkts - attīrītais kanalizācijas ūdens. Bet Austrālijā, piemērām, šādam ūdenim tiek pievienots violetais pigments, lai lauksaimnieki spētu atšķirt dzeramo ūdeni no ūdens, kas der laistīšanai.”

Tātad, sanāk, ka attīrīto kanalizācijas ūdeni var izmantot laistīšanai.

Issumo to apstiprina, sakot: "Iedomājieties, piemēram, Singapūru, kas pērk attīrītu kanalizācijas ūdeni no Malaizijas. Un es teicu pērk kanalizācijas ūdeni. Tas nozīmē, ka viņi piešķir kanalizācijas ūdenim vērtību. Jā, šāds ūdens ir resurss, ko var izmantot enerģijas ražošanā, mēslojumam un daudz kam citam.
Sanāk, ka attīrīto kanalizācijas ūdeni var izmantot ne tikai laistīšanai, bet arī ražošanā.. Turklāt šāds ūdens bieži vien ir arī krietni lētāks par dzeramo ūdeni."

Piemērām, Keiptaunā dzeramais ūdens maksā deviņus Dienvidāfrikas rendus, (kas ir aptuveni 90 santīmi). Savukārt attīrītais kanalizācijas ūdens maksā trīs rendus. Pašreiz attīrītais kanalizācijas ūdens tiek izmantots golfa laukumiem, papīra industrijā un valsts ziemeļos arī kviešiem.

Bet kā gan šī sistēma, pat, ja tā sāks darboties, varētu palīdzēt mazināt tualešu trūkumu pasaulē?

Issumo tic, ka tad, kad valstis un uzņēmumi apzināsies, ka ar attīrīto kanalizācijas ūdeni var kaut ko nopelnīt, tie veicinās tualešu izplatību pasaulē. Tas, savukārt, varētu mazināt arī upju un ezeru piesārņojumu, jo kanalizācijas ūdens vai vienkārši cilvēki izkārnījumi vairs nenonāks upēs un ezeros bez attīrīšanas.

„Kad es par šo stāstīju pirms četriem gadiem, man visi teica, ka šī meitene ir traka. Bet tagad vairāk un vairāk cilvēku sāk man ticēt un man ir vairāk un vairāk partneru,” teic Issumo.

Jāpiebilst, ka arī Apvienoto Nāciju Organizācija atzīst, ka viens dolārs, kas ieguldīts kanalizācijā, dod ekonomikai piecu dolāru atdevi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti