Mikrocefālija sastopama arī bērniem Latvijā, bet ne Zikas vīrusa dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Zikas vīruss izraisa vieglu saslimšanu, ko reizēm pat nemana, tomēr pamanīta saikne starp Zikas vīrusu un mikrocefāliju - tiek uzskatīts, ka sievietēm, kas inficējušas ar Zikas vīrusu, var piedzimt bērni ar neierasti mazām galvām. Mikrocefālija ir sastopama arī bērniem Latvijā, tiesa, citu iemeslu dēļ.

"Pēc trijām četrām dienām, kad piedzima bērniņš," Paulas mamma Zane sāk savu stāstu par to, ka pēc dzemdībām uzzināja, ka mazajai Paulai ir mikrocefālija - galvas smadzeņu attīstības traucējumi, kas nozīmē, ka bērns piedzimst ar ļoti mazu galvu. "Mums teica, ka viņa vispār gulēs gultā un nekustēsies, bet viņa ir kustīga, veļas, lien, gandrīz vai sēž, tur galviņu, smaida, pļāpā savā valodiņā, redz, dzird, tāda fifīga, rociņās var satvert visu ko, viņa pati pilnīgi patstāvīgi nevar nosēdēt, nevar parāpot."

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Paulai tagad ir septiņi gadi, viņas mikrocefāliju nav izraisījis Zikas vīruss, tomēr izpausmes ir līdzīgas.

Zikas vīrusam, kā stāsta virusoloģe Vaira Īrisa Kalniņa, līdz pagājušā gadsimta beigām neviens īpašu uzmanību nepievērsa. 2014.gadā tā izplatība paplašinājās Klusā okeāna reģionā un pagājušajā gadā pandēmiskus apmērus skāra Latīņamerikas un Karību baseina valstis.

"Bet tas, kas tagad cilvēkus uztrauc un tieši konkrēto Latīņamerikas valstu un Karības jūras baseina salu iedzīvotājus, ka vienlaicīgi ar šo Zikas vīrusa pandēmiju ir parādījusies draudoša informācija, ka pagājušā gada laikā sievietēm, kas ir dzemdējušas, kurām ir konstatēta šī vīrusa infekcija pirmajā grūtniecības trimestrī, piedzimst bērniņi ar mikrocefāliju – pilnīgi neattīstītām smadzenēm. Dažādās pakāpēs tas ir, bet simptoms ir vienojošs," skaidro ārste Vaira Īrisa Kalniņa.

Pats Zikas vīruss zināms jau sen - kopš 1947.gada, un lielākoties tas izraisa vieglu saslimšanu, ko pārnēsā noteikta tipa odi – Aedes aegipti.

"Ja tiek izsaukta saslimšana, tad tā parasti ir viegla: 2-5 dienas gripai līdzīgi simptomi, galvassāpes, reizēm locītavu sāpes, nekad gan visiem visi simptomi nav vienādi, paaugstināta temperatūra, nogurums, kā tas ir pie lielākās daļas sevi limitējošām infekcijām. Un tad tas pāriet. Tas ir normāls apvalka vīruss, vienspirāles ribonukleīnskābes saturošs vīruss ar viengabalainu genomu un pieder pie flavivīrusu grupas, kur pieder dzeltenais drudzis, japāņu encefalīts, tur pieder arī mūsu encefalīta vīruss," skaidro virusoloģe Kalniņa.

Tagad, kad vīruss ir izplatījies ārpus Āfrikas, imunitātes trūkuma dēļ saslimst daudz vairāk cilvēku, tāpat tikai tagad parādās saistība ar mikrocefāliju jaundzimušajiem, kas iepriekš nebija novērota. Ja iepriekš Brazīlijā gada laikā mikrocefālijas gadījumi bija mērāmi simtos, tagad trīs mēnešu laikā ir vairāk kā 3500.

Mikrocefālija ir ļoti nopietna saslimšana, tomēr, kā stāsta Paulas mamma Zane, pirmās domas un ārstu negatīvās prognozes ne vienmēr piepildās: "Pacietību - vienīgais varu novēlēt, un iemācīties redzēt to, kas ir dots, nevis to, kas ir liegts."

Zinātnieki pašlaik veic pētījumus, lai noskaidrotu Zikas vīrusa saistību ar mikrocefāliju, kā arī meklē veidus, kā šo vīrusu ierobežot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti