Lietojot planšetdatorus, jāatceras par acu veselību

Arvien biežāk planšetdatori kļūst par ikdienas sabiedrotajiem, jo īpaši kā izklaide brīvajā laikā. Protams, tie ir ērti, funkcionāli un tos var brīvi lietot teju jebkurā vietā, katram parocīgākajā veidā un apstākļos. Tomēr der atcerēties dažus būtiskus priekšnosacījumus, kā saudzēt acis, lietojot planšetdatoru. 

Planšetdatori tiek izmantoti līdzīgi kā grāmatas. No vienas puses, tas ir pozitīvi, jo skats tiek vērsts mazliet uz leju un tas ir dabīgāks. Šādi acs spraugas ir šauras un līdz ar to ir mazāka slodze acs mitrināšanai. No otras puses, jāatceras par attālumu no acīm līdz ierīcei. Lielākoties tiek izvēlēts pārāk mazs attālums, optimāli būtu aptuveni 35-40 centimetri. Planšetdatoros ir ērti mainīt teksta izmēru, tāpēc vēlams burtus izvēlēties mazliet lielākus, nekā tie ir avīzēs un grāmatās, jo mazi burti apgrūtina redzi, stāsta Latvijas Universitātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas asociētā profesore Gunta Krūmiņa.

Bez pareiza attāluma izvēles jānovērtē arī apgaismojums. Populārāko ierīču sarakstā, kas tiek izmantotas brīvā dabā, planšetdators noteikti atrodas starp līderiem. Jo vairāk laika tiek pavadīts pie jūras, pļavā, dārzā vai parkā, jo labāk. Tomēr lietojot planšeti, ir kritiski jānovērtē apgaismojums.

Spilgtā saulē ekrānam zūd kontrasts un veidojas atspīdumi, tāpēc parasti tiek sasprindzināta redze.

Lai saudzētu acis, labāk izvēlēties ēnaināku vietu ierīces lietošanai. Savukārt, ja lieto planšeti pilnīgā tumsā, vajadzētu noregulēt pēc iespējas mazāku ekrāna spilgtumu, jo gaisma tiek koncentrēta vienā tīklenes daļā un acis ātri nogurst. Vislabākajā gadījumā planšeti ieteicams lietot pie naktslampiņas apgaismojuma. Ja iespējams, prātīgi izvēlēties planšetdatoru ar adaptīvu displeju, kas pielāgojas gan spilgtai saulei, gan tumsai un tāpēc ir saudzīgāks acīm.

Ierīces pikseļu skaitam ir lielāka nozīme, nekā varētu domāt. Vizuāli skatoties uz tekstu vai attēlu, tas šķiet labi redzams, ass, un nerodas sajūta, ka patiesībā bilde veidota no daudziem maziem, krāsainiem punktiņiem jeb pikseļiem. Savukārt acis neitrālā līmenī tos uztver un veic dubultu darbu, jo redz attēlu kā atsevišķus pikseļus un tad saliek tos vienotā bildē. Jo lielāka būs planšetdatora ekrāna izšķirtspēja, jo tas būs saudzīgāks acīm un prasīs no tām mazāku piepūli.

"Iegādājoties jaunu ierīci, ir vērts zināt, ka pastāv ekrāni, kas ir saudzīgāki acīm. Tiem ir augsta izšķirtspēja, attēla kvalitāti neietekmē ne skatīšanās leņķis, ne spilgta saule vai tumsa, turklāt gaismu izstaro atsevišķas diodes, nevis fona gaisma," informēja telekomunikāciju speciālists Māris Ķikāns.

Vēl jāatceras par pauzēm, lietojot planšetdatorus. Ideālā gadījumā ik pēc 30-40 minūtēm veselīga ir apmēram piecu minūšu pauze, bet ik pēc trim, četrām stundām pauzei vajadzētu būt garākai – aptuveni 30-40 minūtes.

Tāpat ieteicams ik pa laikam novērst skatienu no ekrāna, paskatoties uz kādu attālāku priekšmetu un censties to skaidri saskatīt.

Planšetdatoru ir vienkārši lietot visdažādākajos apstākļos, piemēram, pussēdus, guļus vai pat netradicionālākās pozās. Svarīgi ir izvēlēties ne tikai ērtu, bet arī pareizu pozu, lai nenodarītu pāri mugurkaulam un sprandam. Ilgtermiņā nepareiza stāja negatīvi atsauksies arī uz redzes veselību. Veselībai draudzīgāka planšetdatora lietošana būs, ja tiks izmantots maciņš, kas pilda arī statīva funkcijas. Ar tā palīdzību ierīci var novietot dažādās ergonomiskās pozīcijās, kas speciāli pielāgotas, piemēram, lai rakstītu tekstu, pārlūkotu internetu vai skatītos video. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti