Ģimenes studija

Pusaudži guļ par maz: miega trūkums var negatīvi ietekmēt mentālo veselību

Ģimenes studija

Grūtais ceļš līdz meitu ienākšanai ģimenē stiprinājis laulību. Stāsta Kristīne un Elans

Mazu bērnu acu veselība: kāpēc katram zīdainim jāveic acu zīlīšu sarkanā refleksa tests

Ārste: Acu zīlīšu sarkanā refleksa tests zīdainim ļauj agrīni atklāt divas retas saslimšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Katram zīdainim jāveic acu zīlīšu sarkanā refleksa tests, tas ļauj agrīni atklāt divas retas slimības – iedzimtu kataraktu un ļaundabīgu audzēju. Tā ir arī pasaules prakse, testu veic ģimenes ārsti vai speciāli apmācīti palīgi. Ar testu ir pietiekami, lai izslēgtu redzes problēmas.  Bērnam pilns redzes izmeklējums būtu jāveic trīs gadu vecumā, ja vien nav iedzimtības faktors vai novērotas kādas redzes problēmas. Tagad izmeklējumu veic gada vecumā, kas bērnam ir emocionāli grūti, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" skaidroja speciālisti.

Acu zīlīšu sarkanā refleksa testu var veikt pat mazuļu vecāki, bet tas ir ārkārtīgi nozīmīgs, jo ļauj agrīni atklāt divas retas slimības – iedzimtu kataraktu un ļaundabīgu audzēju – retinoplastomu, veiksmīgāk tās ārstēt, glābjot bērna redzi, reizēm pat dzīvību.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas optometriste Zanda Ruskule aicina vecākus bērnus fotografēt ar zibspuldzi jau no mazotnes. Acu zīlīšu sarkanais reflekss ir atstarojums no tīklenes; ja vērojama liela atšķirība, tad jāvēršas pie ārsta.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Acu slimības klīnikas vadītāja Sandra Valeiņa uzsver atšķirību starp pilnu redzes izmeklēšanu, kas aizņem 45 minūtes, kad bērna acīs pilina medikamentus, tad veic izmeklējumus, un skrīningu. Skrīningā paskatās uz sarkanajiem refleksiem, to var darīt ģimenes ārsts vai apmācīta ārsta palīdze. "Neesam sapratuši, kurš veiks skrīningu. Esam gandrīz pēdējā vietā Eiropā, kur acu skrīningā piedalās tikai oftalmologs. Bet citās valstīs pasaulē ir dažādi skrīninga speciālisti."

"Esam gatavi acu zīlīšu sarkanā refleksa skrīningu veikt, bet skrīningu būtu nepieciešams ieviest valstiskā līmenī," pauda Rīgas Dzemdību nama galvenā neonatoloģe Inese Bļodniece.

Ģimenes ārste no Liepājas Linda Reicle ir ar darba pieredzi Somijā, par zīdaiņu acu skrīningu viņa uzskata, ka "tas ir jādara ģimenes ārstam, iekļaujas elementārajā apskatē, tas nav grūti. Pietiek ar piecminūšu instruktāžu, vadlīnijās ir pieejama informācija par acu sarkanā refleksa skrīningu. Tas ir jāpraktizē visās praksēs, kur ir jaundzimušie un zīdaiņi."

"Pie mums gada, trīs un sešu gadu vecumā acu ārstu apmeklējumi ir no padomju laika, nekur Eiropas klīnikā tā nenotiek, jo ir dārgi. Viena gada vecumā bērns ir gatavs būt pats, pilināšana acīs izraisa lielu pretošanos, skatīšanās, bieži turot bērnu, nerada labākās atmiņas. Apskates gada vecumā noteikti jāveic riska grupas bērniem. Ja nav nekādi novērojumi par problēmām, gada vecumā pietiktu ar acu zīlīšu sarkanā refleksa testu, nebūtu jāveic pilns izmeklējums," uzskata Valeiņa.

Daktere Ruskule vecākus aicina mājas apstākļos vērot bērnu redzi: "Viegli aizklāt vienu aci, kad bērns darbojas, pavērot vai bērns turpina darīt iesākto, ir mierīgs. Ja novēro, ka aizklājot vienu aci, bērns ir neapmierināts, tad to var atkārtot, tā var pārliecināties vai redzes asums ir vienāds."

Tāpat, pirms doties pie acu ārsta, vecākiem ar bērniem kopā vajadzētu tam sagatavoties, var internetā apskatīt kopā dažādas multenītes, kur attēlotas redzes pārbaudes.

Sandra Valeiņa  uzskata, ka ideāli būtu, ja neonatologs dzemdību namā veiktu sarkanā refleksa testu, tad ģimenes ārsts piemajā vizītē veiktu sarkanā refleksa testu, tad vēlāk atkārtotu to bērna nākamajos apmeklējumos. Ģimenes ārsts zina ģimenes slimības vēsturi, ja ir iemesls, tad bērnu nosūtīs uz pārbaudēm, ja riska nebūs, ģimenes ārsts uzņemsies atbildību un viena gada vecumā nesūtīs bērnu uz acu izmeklēšanu, bet trīs gadu vecumā tiks veikts bērna redzes skrīnings.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti