Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Bērzes ciemā top porcelāna trauki

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kuldīgā veiks vēža pētījumu

Kuldīgā veiks pētījumu par zarnu un kuņģa vēža agrīnu atklāšanu

Zarnu vēzis un kuņģa vēzis ir visplašāk izplatītie gremošanas sistēmas audzēji. Daudzus gadījumus ir iespējams veiksmīgi ārstēt, laikus tos konstatējot. Lai meklētu jaunas stratēģijas mirstības samazināšanai, Latvijā no 2013. gada tiek veikts pētījums, iesaistot cilvēkus vecumā no 40 līdz 64 gadiem. Jau tagad pierādījies, ka ne viens vien dalībnieks, piedaloties pētījumā, izglābis dzīvību. No janvāra pētījumā būs iespēja piedalīties arī Kuldīgas puses cilvēkiem, jo turienes slimnīcā tiks izveidots pētniecības centrs.

Pirmā pašvaldība Latvijā, kurā pirms septiņiem gadiem tika sākta plaša kuņģa un zarnu vēža agrīnas atklāšanas pētījuma pilotēšana (saīsinājumā GISTAR), bija Cēsis. Šajā laikā pētījumi notikuši vēl septiņās pašvaldībās, bet Jēkabpils novadā tūlīt noslēgsies, kopumā iesaistot gandrīs 10 000 respondentu.

Pētījuma galvenais mērķis ir atrast jaunas pieejas kuņģa un zarnu vēža mirstības samazināšanai augsta riska zonās. Un Latvija tāda ir.

“Ik gadu Latvijā kuņģa vēzis tiek atklāts aptuveni 600 cilvēkiem, absolūtam vairumam novēloti. Zarnu vēzis aptuveni 1100 iedzīvotājiem, tā nav visaugstākā, bet mirstības procents ir viens no visaugstākajām, kas liecina par to, ka diagnostika valstī ir novēlota,” norādīja Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes profesors, pētījuma vadītājs Mārcis Leja.

Lai šāds pētījums varētu notikt ilgtermiņā, tiek piesaistīti līdzekļi no dažādiem fondiem, svarīgs ir arī atbalsts no pašvaldībām, kurās tiek veidoti lokālie pētniecības centri. Šobrīd līdzekļi rasti tāda izveidei Kuldīgas slimnīcā no nākamā gada janvāra.

Profesors Mārcis Leja cer, ka tā atvēršanu neietekmēs Covid-19 izplatība. Jau šobrīd slimnīca meklē speciālistus šī projekta īstenošanai.

Pētījumā mērķgrupa ir praktiski veseli cilvēki vecumā no 40 līdz 64 gadiem, kuriem nav sūdzību par kuņģa vai zarnu trakta darbību. Dalība ir brīvprātīga un bez maksas.

Pētījuma laikā veiktās pārbaudes un analīzes ne vienam vien dalībniekam atklājušas ļaundabīgo saslimšanu. “Kopumā visā pētījumā jau ir diezgan liels cilvēku skaits, kuriem ļaundabīgās slimības ir atklājušās, kuriem tās ir veiksmīgi izārstētas,” pastāstīja Leja.

Pētījuma dalībnieku novērošana turpmāk notiek 10–15 gadu periodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt