Panorāma

Iesāktās "AstraZeneca" vakcīnas nonāk izlietnē

Panorāma

Latvijā uz laiku aptur vakcināciju ar "AstraZeneca"

Trombembolija izplatīta arī nesaistīti ar vakcinēšanos

Kardiologs: Trombembolija Latvijā novērojama arī nesaistīti ar «AstraZeneca» vakcīnu pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ko nozīmē trombembolija, kuras dēļ vairākas valstis apturējušas “AstraZeneca” vakcīnas lietošanu vakcinācijā pret Covid-19? Kam un cik bieži tā var rasties saistīti vai nesaistīti ar kādu medikamentu lietošanu? Uz šiem jautājumiem atbildēja kardiologs, profesors Andrejs Ērglis. Viņš norāda, ka attiecībā uz vakcīnu nav pamata panikai, ir jāgaida speciālistu slēdziens. 

Kardiologs Andrejs Ērglis norādīja – trombozes ir mazi asinsreceklīši, kas var izveidoties mūsu organismā, asinsrites sistēmā. Tas ir ļoti sarežģīti. Iemeslu, kāpēc  rodas tādi asins receklīši, kas rada veselības sarežģījumus, ir daudz un dažādi.  

“Tad, kad ir pavisam mazas trombozītes, tādas, kas mums diezgan bieži, tad īstenībā ļoti daudzas lietas nav tādas, ko mēs pamanām, bet tās varētu būt gan smadzenēs, gan plaušās, gan citos orgānos, bet tad, kad tās ir lieli recekļi, tad viņi aizsprosto artērijas, un tad mums var būt dažādas plaušu tromboembolijas, kur netiek apskābekļotas, faktiski pneimonijas rodas; vai, ja tās ir šausmīgi lielas, tad diemžēl tās ir pēkšņas nāves. (..) Ja mums smadzenēs ir smadzeņu triekas, kā mēs saucam, vai tie ir insulti vai faktiski smadzeņu infarkti, labāk ir teikt; un, ja sirdī tās sirdstriekas. (..) Ja tās ir kājās, tad tās ir bieži vien perifērās kāju trombozes,” skaidroja kardiologs.

Ērglis norādīja, ka neatkarīgi no vakcinēšanas pret Covid-19 ik gadu Latvijā uz vienu miljonu iedzīvotāju ir apmēram 500 tromboembolijas gadījumu un to ietekmē ļoti daudz faktoru – gan dažādas saslimšanas, gan dzīvesveids, gan vēl citi iemesli. 

“Jūs paskatieties uz to izplatību, tas ir ļoti atkarīgs no reģiona, no daudzām lietām, no mūsu dzīves stila, no izglītības līmeņa, pat no reģiona, tas faktiski apmēram no 30 vai no 40 līdz pat 100 pāri gadījumiem uz 100 tūkstošiem. (..) Uz vienu miljonu tas būtu apmēram 500 gadījumu gadā,” atzīmēja kardiologs. 

Profesors Ērglis norādīja, ka lēmums pārliecināties par “AstraZeneca” vakcīnas drošību ir pareizs.

Līdzīgi pārbaudīti daudzi medikamenti – viņš varot nosaukt ne mazāk par 50.

Ērglis arī piebilda – pašlaik notiek ļoti stingra uzskaite un izpēte, tāpēc bez lieka satraukuma jāgaida ekspertu slēdziens. 

Ērglis skaidroja pašreizējo situāciju: “Neaizstāvot vispār nevienu no šīm [vakcīnām], es tikai saku, ka punkts viens – mums vajag vakcinēties, par to nav runa. Otrs punkts, ka nav panikas. Trešais punkts, kas ir atšķirīgs no daudzām citām institūcijām varbūt kaut kur pasaulē, – ārkārtīgi stingra izpēte un uzskaite."

KONTEKSTS:

Latvijā uz laiku apturēta vakcinēšana pret Covid-19 ar “AstraZeneca” vakcīnām. Pašreiz piegādātās vakcīnas turpinās uzglabāt, un amatpersonas cer, ka pēc visu gadījumu izvērtēšanas varēs atsākt vakcinēšanu ar tām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti