Panorāma

Partijas pirms vēlēšanām meklē sabiedrotos

Panorāma

Ļ.Soboļa: Krievijā iestājusies jauna realitāte

Kā palīdzēt pārvarēt bailes no vakcīnas?

Kā palīdzēt pārvarēt bailes no vakcīnas pret Covid-19?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Bažas un izteiktas bailes par vakcīnas ietekmi uz veselību vai pat dzīvību – ar šādu reakciju ģimenes ārsti sastopas visbiežāk, uzrunājot pacientus, kuri vēl nav pieņēmuši lēmumu vakcinēties pret Covid-19. Kā palīdzēt cilvēkiem pārvarēt šo baiļu sajūtu?

Kārtējā vakcinācijas reize ģimenes ārstes Ingunas Riževas praksē plānota 16. septembrī. Pašlaik top vakcinējamo saraksts. Lēnām runājam, cenšamies pārliecināt, stāstīja ārste. Visbiežāk nākas kliedēt cilvēku bailes.

"Un tad viens pieķer klāt roku – viņam sāp, vai tas nepasliktinās. Bailes, vispār bailes. Loģiskās cilvēciskās bailes, kādas bija arī man, ejot uz vakcināciju 3. janvārī. Fiziski – vienkārši bailes, jo mēs nezinām, kas tas ir," teica ģimenes ārste Riževa no Rīgas.

Līga Kozlovska, ģimenes ārste Balvu novadā, atzīmēja: "Lielākā daļa ir vienkārši nobijušies; nobijušies, ka viņam noteikti būs kaut kāda blakne, ka viņš varēs nomirt."

Ir pacienti, kas piesakās uz konsultāciju pie ģimenes ārsta, tikai lai noskaidrotu – vai viņam vakcinēties.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča atzina: "Komunikācija kļūst arvien personiskāka, es gribētu teikt. Tāpēc, ka tādi vispārēji saukļi uz tiem cilvēkiem, kas vēl nav izvēlējušies vakcinēties, vairs nedarbojas."

Psiholoģe Diāna Zande vērtēja: "Faktiski ģimenes ārsts šobrīd ir tas cilvēks, kas var paņemt savu pacientu pie rokas un palīdzēt šim cilvēkam justies labāk. Palīdzēt šim cilvēkam pieņemt šīs izvērtētās izvēles un drosmīgi stāties pretim savām bailēm, un aiziet vakcinēties."

Būtiski, lai ģimenes ārsts izveido labu cilvēcisku kontaktu ar pacientu – akcentēja psiholoģe. Mērķis ir situācijai piedāvāt citus skatu punktus, kas ļautu vērtēt to racionāli. "Tev ir bail nomirt no vakcīnas? Bet, ja mēs paskatāmies no otras puses valsts – kā ir ar bailēm nomirt no Covid-19? Kuras bailes ir lielākas?" sprieda psiholoģe.

Ģimenes ārste Kozlovska atzina: "Visi mani smagie pacienti ir ar mani sazvanījušies tajā laikā, kad viņiem bija ļoti smags slimības periods. Un es zinu, kādas ir tās sajūtas, sūdzības – elpai trūkstot, praktiski cilvēks tā kā slīkst."

Lai mazinātu cilvēku bailes no vakcīnas, pārāk maz tiek izmantota biedēšana par pašas Covid-19 saslimšanas norisi un sekām, vērtēja Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā Ivars Austers.

"Ir tautas teiciens, ka velns ir jāizdzen ar belcebulu. Teiksim, nu labi, nu tu baidies, bet īstenībā būs vēl trakāk, ja tu to neizdarīsi," sacīja profesors.

Psiholoģe Zande sprieda: "Varbūt, protams, cilvēkam, kas ļoti vienkārši uztver dzīvi, viņu patiešām varētu tā sabiedēt. Bet tad sabiedēju un tūlīt viņam iedod šo vakcīnu."

Līdzšinējā vakcinācijas gaitā cilvēkus nav īpaši iespaidojuši ne biedējoši vēstījumi sociālajos medijos, ne pašu piedzīvotās izjūtas. Statistika rāda, ka praktiski visi, kas saņēma pirmo poti, pabeiguši pilnu vakcinācijas kursu, saņemot arī otro devu. Tomēr ar cilvēkiem, kuri vēl svārstās par vakcinēšanos, būtu vērts pārrunāt arī izplatītos vēstījumus par vakcinācijas blaknēm.

"Lielākajai daļai cilvēku, kuri stāstīja – "ārprāts, es gandrīz noģību" vai "man bija drausmīgas sirdsklauves", šīs blaknes tūlīt pat pēc vakcīnas izraisīja nevis vakcīna, bet gan tas, ka cilvēks bija satraucies pirms tam, kā tad nu būs pēc šīs vakcīnas, respektīvi, viņš gaidīja," uzskata Zande.

Kopš vakcinācijas aktivitātes augstākā punkta, kas tika sasniegts maijā, potēšanas temps Latvijā ir noplacis. Ja vasaras sākumā tika reģistrēti pat vairāk nekā 100 tūkstoši vakcināciju nedēļā, pēdējās nedēļās šī aktivitāte sarukusi turpat trīs reizes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti